10 فایده بخور برای پوست صورت و 4 تکنیک برای انجام آن

به گزارش تاورنا، بخور پوست صورت یک درمان خانگی برای پوست است که کار پاکسازی و تغذیه را برای پوست انجام می دهد و احساس شادابی ایجاد می نماید. این کار بعلاوه می تواند منافذ پوست را باز کند، گردش خون را بهبود بخشد و سبوم محبوس شده در پوست را آزاد کند. اگر در پی راهی برای مراقبت از پوست خود بدون هزینه زیاد هستید، حتما بخور صورت را به عنوان یکی از گزینه های مقرون به صرفه و در دسترس در نظر بگیرید. در ادامه درباره فواید بخور برای پوست بیشتر بخوانید و چند روش برای انجام این کار و تکنیک هایی برای تاثیرگذاری بیشتر آن یاد بگیرید.

10 فایده بخور برای پوست صورت و 4 تکنیک برای انجام آن

فواید بخور برای پوست صورت

اولین مطلبی که به آن می پردازیم، فواید بخور گرم برای صورت است. این کار ساده که به راحتی می توانید در منزل انجام دهید، فواید زیر را برای پوست صورت دارد:

1. پاک نمایندگی

بخار منافذ پوست را باز می نماید و به از بین بردن تجمع آلودگی ها برای پاکسازی عمیق تر آن یاری می نماید. باز کردن منافذ پوست باعث نرم شدن جوش های سرسیاه نیز می گردد و از بین بردن آن ها راحت تر می گردد. از فواید پاکسازی پوست با بخور می توان به جذب بهتر سرم ها و کرم های مغذی اشاره نمود.

2. بهبود گردش خون

ترکیب بخار گرم و افزایش تعریق باعث گشاد شدن رگ های خونی و افزایش گردش خون می گردد. این افزایش جریان خون پوست شما را تغذیه می نماید و اکسیژن لازم برای آن را تامین می نماید. نتیجه بخور پوست، یک درخشش طبیعی و سالم در پوست است.

3. آزاد کردن سلول ها و باکتری های عامل ایجاد آکنه

باز کردن منافذ پوست باعث آزاد شدن سلول های مرده پوست، باکتری ها و سایر ناخالصی هایی می گردد که منافذ را می بندند و به ایجاد آکنه یاری می نمایند.

4. آزاد کردن سبوم محبوس شده

این روغن طبیعی به وسیله غدد چربی فراوری می گردد تا پوست و موی شما را نرم کند. هنگامی که سبوم زیر سطح پوست شما گیر می نماید، بستری برای رشد باکتری ها ایجاد می نماید و باعث آکنه و جوش های سرسیاه می گردد.

5. رطوبت رسانی به پوست

بخار با یاری به افزایش فراوری چربی، پوست را آبرسانی می نماید و به طور طبیعی صورت را مرطوب می نماید.

6. یاری به جذب بهتر محصولات مراقبت پوست

این کار به پوست شما یاری می نماید محصولات مراقبت از پوست را بهتر جذب کند. افزایش نفوذپذیری پوست با بخار، آن را قادر می سازد تا مواد موضعی را بهتر جذب کند. یعنی اگر از محصولات مراقبت پوستی، بعد از بخور پوست صورت بهره ببرید، خیلی بیشتر از مزایای آن بهره مند می شوید.

7. افزایش فراوری کلاژن و الاستین

افزایش جریان خون که در طول بخور صورت ایجاد می گردد، فراوری کلاژن و الاستین را افزایش می دهد. این باعث می گردد پوست شما محکم تر و جوان تر به نظر برسد.

8. آرامش بخش

احساس بخار گرم روی صورت آرامش بخش است. با استفاده از گیاهان دارویی یا عصاره های گیاهی برای رایحه درمانی، تعدادی رایحه تسکین دهنده هم به روتین پوستی خود اضافه کنید تا بخور صورت را به سطح دیگری از آرامش برسانید!

9. یاری به برطرف گرفتگی سینوس

بخار می تواند به تسکین احتقان سینوس و سردردهایی که اغلب همراه با آن هستند یاری کند. افزودن عصاره های طبیعی خاص به بخور می تواند اثر را افزایش دهد.

10. مقرون به صرفه و در دسترس

برای استفاده از فواید بخور برای پوست، احتیاجی به صرف هزینه های هنگفت برای بخور دادن صورت در اسپا ندارید. می توان آن را در خانه با استفاده از وسایلی که از قبل هم در خانه دارید انجام دهید.

4 تکنیک برای انجام بخور پوست صورت

برای اینکه در خانه از این روش درمانی پوست بهره ببرید، چند تکنیک مختلف وجود دارد. این روش ها ممکن است کاملا ساده و مقرون به صرفه یا حتی لوکس و گران قیمت باشند و این به خود شما بستگی دارد.

در ادامه، راهنمای قدم به قدم برای اجرای هر روش بخور پوست را بخوانید.

بخور پوست صورت با سینک یا کاسه آب داغ

برای این روش که مقرون به صرفه ترین و در دسترس ترین روش است، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. یک حوله نرم بزرگ بردارید و جای مناسبی را انتخاب کنید. راحتی در انجام این کار مهم است؛ بنابراین اگر این کار را روی سینک انجام می دهید، از صندلی یا چهارپایه ای بهره ببرید که ارتفاع مناسب داشته باشد. در غیر این صورت، استفاده از یک کاسه روی میز برترین گزینه است.

2. موهای خود را طوری محکم کنید که از صورت فاصله بگیرند و با استفاده از یک پاک نماینده لایه بردار ملایم پوست را تمیز کنید. از قلم نیاندازید که گردن خود را نیز تمیز کنید!

3. بسته به مقدار سینک یا کاسه، 4 تا 6 فنجان آب را در یک کتری یا قابلمه بجوشانید.

4. هنگامی که آب آغاز به جوشیدن کرد، یک مشت از گیاهان معطر یا دارویی مورد علاقه خود را اضافه کنید و هم بزنید.

5. حرارت را کم کنید، روی آن را بپوشانید و 2 یا 3 دقیقه بجوشانید. با احتیاط آب را داخل سینک یا کاسه بریزید. اگر از عصاره های طبیعی استفاده می کنید، اکنون زمان آن است که چند قطره به آب اضافه کنید.

6. روی یک صندلی بنشینید، حوله خود را روی سر و کاسه بکشید و صورت خود را 15 سانتیمتر بالاتر از آب نگه دارید.

7. سر خود را برای تنظیم گرمای بیشتر یا کمتر پایین بیاورید یا بالا ببرید و گوشه ای از حوله را بلند کنید تا در صورت احتیاج، صورت شما خنک گردد.

8. صورت خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه با این روش بخور دهید.

بخور پوست صورت با حوله گرم

این روش هم بدون هیچ هزینه و وسیله اضافه انجام می گردد.

1. یک حوله دستی بردارید و شیر آب گرم را باز کنید. وقتی داغ است، سینک یا کاسه ای را به مقدار کافی با آب داغ پر کنید تا حوله خیس گردد. در این مرحله گیاهان دارویی و معطر را اضافه کنید.

2. موهای خود را طوری جمع کنید که از صورت فاصله بگیرد و صورت و گردن خود را با استفاده از یک پاک نماینده لایه بردار ملایم تمیز کنید.

3. حوله خود را در آب داغ خیس کنید و آن را فشار دهید تا حوله مرطوب گردد.

4. به پشتی یک صندلی راحت تکیه دهید یا دراز بکشید. حوله را روی صورت خود قرار دهید.

5. حوله را طوری تنظیم کنید که تمام صورت شما، از جمله چشم ها را بپوشاند و فقط بینی شما از آن بیرون باشد تا نفس بکشید. 5 دقیقه در این حالت استراحت کنید.

بخور صورت با استفاده از دستگاه بخور صورت خانگی

این روزها دستگاه های بخور سرد و گرم مخصوص صورت در بازار وجود دارد. این دستگاه ها قیمت های معقول و مناسبی دارند و می توانید با پرداخت مبلغ کمی، یکی از این دستگاه ها را خریداری کنید.

1. دستورالعمل استفاده از دستگاه بخور صورت خود را بخوانید و طبق دستور، آن را پر کنید. آن را روی یک میز نزدیک پریز قرار دهید تا بتوانید آن را به برق وصل کنید. چند دقیقه طول می کشد تا بخار کردن آن آغاز گردد.

2. موهای خود را طوری ببندید که از صورت شما فاصله بگیرد و صورت خود را با استفاده از یک پاک نماینده لایه بردار ملایم بشویید.

3. روی یک صندلی بنشینید، راحت باشید و صورت خود را داخل قسمت مخروطی شکل دستگاه قرار دهید؛ همان طور که در دفترچه دستورالعمل دستگاه بخور گفته شده است، در فاصله 12 تا 25 سانتی متری قرار بگیرید.

4. هر بار 2 یا 3 دقیقه با یک استراحت یک دقیقه ای صورت را بخار دهید تا ببینید پوست شما چگونه بخار را مدیریت می نماید.

دستگاه های بخور صورت، بخار قوی تری نسبت به روش های دیگر ارائه می دهند.

بخور صورت حرفه ای

اگر برایتان امکان دارد که هزینه کنید، می توانید از یک حرفه ای بخواهید که خدمات بخور صورت را به شما ارائه کند. در طول پاکسازی صورت شما، متخصص زیبایی از دستگاه بخور برای آماده سازی پوست استفاده می نماید. برخی از متخصصان زیبایی نیز در مرحله لایه برداری به بخار دادن ادامه می دهند تا برترین نتایج ممکن را به دست آورند. بخار بر اساس سطح حساسیت پوست شما تنظیم می گردد و تجربه ای آرام بخش و موثر را ایجاد می نماید.

چطور پایه مناسب بخور پوست را انتخاب کنیم؟

برای بخور دادن صورت، باید از یک مایع به عنوان پایه برای ایجاد بخار بهره ببرید. در نهایت، هر پایه ای که برای بخور دادن صورت خود انتخاب می کنید، مزایای آن را کم نمی نماید؛ اما برخی از آن ها ممکن است مزایای بیشتری برای پوست داشته باشند.

اینکه کدام را انتخاب کنید به ترجیحات و بودجه شما بستگی دارد:

1. آب لوله کشی: آب لوله کشی در دسترس و رایگان است؛ بنابراین برترین گزینه است برای وقتی که نمی خواهید هزینه کنید.

2. آب مقطر یا آب چشمه: می توانید از آب مقطر یا آب چشمه بهره ببرید؛ اگرچه هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد یکی از آن ها در واقع بهتر از دیگری برای بخور دادن است.

3. چای: شاید تعجب کنید ولی چای های موسوم به چای زیبایی، فواید مختلفی برای سلامت بدن دارند و از درون برای شما مفید هستند؛ مانند آنتی اکسیدان ها. این چای ها می توانند به بدن شما در دفع سموم یاری نمایند. تحقیقات نشان داده است که چای سبز و سایر چای های حاوی پلی فنول ها در صورت استفاده موضعی، مزایای محافظتی و ضد پیری دارند.

بنابراین، آیا می توانید یا باید از چای گیاهی به عنوان پایه دستگاه بخور بهره ببرید؟ کاملا!

اضافه کردن گیاهان دارویی و عصاره ها برای بخور صورت

افزودن گیاهان دارویی خشک شده و روغن های گیاهی به پایه بخور ممکن است فواید بیشتری داشته باشد. برخی گیاهان دارویی برای انواع پوست مفیدتر هستند. برخی از عصاره ها و گیاهان بسته به چیزی که در پی آن هستید، دارای اثر آرام بخش یا تقویت نماینده هستند. برای نمونه می توانید از عصاره ها و گیاهان زیر بهره ببرید:

گیاهان دارویی

  • بابونه: تحقیقات نشان می دهد که بابونه می تواند به بهبود التهاب پوست و درماتیت یاری کند و آن را برای انواع پوست، از جمله پوست های حساس، به یک گزینه عالی تبدیل می نماید.
  • رزماری: این گیاه معطر ممکن است گزینه خوبی برای کسانی باشد که پوست چرب دارند. اگر دنبال بخور برای پوست چرب وجوش دار هستید، حتما یک بار گیاه رزماری را امتحان کنید.

عصاره ها و روغن ها

  • اسطوخودوس: این گیاه برای پوست های خشک یا دارای اگزما عالی است و دارای خواص آروماتراپی آرامش بخش است.
  • شمعدانی: این روغن به دست آمده از گل شمعدانی یک قابض طبیعی است که پوست را سفت و شاداب می نماید.
  • اکالیپتوس: اگر با آکنه سر و کار دارید یا گرفتگی بینی دارید، این یک گزینه عالی است. بخور پوست چرب با اکالیپتوس، به بهبود جای جوش و کاهش آکنه یاری می نماید.
  • پرتقال: پرتقال علاوه بر داشتن خواص آروماتراپی نشاط بخش، ممکن است به بهبود منافذ مسدود شده و کدری پوست یاری کند.

خواص بخور بابونه برای پوست

بابونه دارای فواید روشن نمایندگی مشابه با سیتریک است و لکه های تیره و جای زخم را کاهش می دهد. بابونه بعلاوه به عنوان یک عامل آرامش بخش شناخته می گردد و به وسیله فلاونوئیدی به نام کریزین باعث خواب آلودگی می گردد. از این بخور صورت قبل از خواب یا هر زمان دیگری که احتیاج به استراحت دارید بهره ببرید.

خواص بخور اکالیپتوس برای پوست

بخور اکالیپتوس می تواند با پاکسازی عمیق منافذ به کاهش چربی پوست یاری کند که به توقف فراوری بیش از حد چربی در پوست منجر می گردد. ترکیبات موجود در اکالیپتوس بعلاوه به تنظیم فراوری سبوم یاری می نماید که به عنوان ترکیبات روغنی در پوست نیز شناخته می گردد. در مجموع چربی پوست را کاهش می دهد.

خواص بخور آویشن برای پوست صورت

بخور دادن پوست صورت با آب حاوی آویشن می تواند به باز کردن منافذ پوست و سم زدایی پوست یاری کند.

مدت زمان استفاده و دمای بخار آب در بخور پوست صورت چقدر باید باشد؟

احتمالا یکی از سوالاتی که برای شما مطرح می گردد این است که بخور صورت چقدر باید طول بکشد، چند وقت یک بار باید تکرار گردد و دمای بخار باید چقدر باشد؟

سوزش ناشی از بخار آب از سوزش خود آب داغ، آسیب زننده تر است پس موقع بخور صورت باید همواره مراقب باشید که باعث سوزش پوست خود نشوید.

برای کاهش دادن خطر سوختگی، صورت خود را زیاد به بخار نزدیک نکنید. فاصله صورت شما با بخار باید به مقدار ای باشد که کاملا احساس راحتی کنید. اگر از روش حوله گرم استفاده می کنید، آب باید گرم باشد؛ نه داغ.

برای گرفتن برترین نتیجه، یک بار در هفته صورت خود را بخور بدهید. هر بار باید حداکثر تا ده دقیقه این کار را انجام دهید تا باعث ایجاد التهاب در پوست نشوید.

نکات کلی و ترفندها

برای اینکه بیشترین نتیجه را از فواید بخور برای پوست بگیرید، به این نکته ها توجه کنید:

آماده سازی

نوشیدن آب: قبل از انجام این کار حتما به مقدار کافی آب بنوشید تا بدن شما دچار کمبود آب نگردد.

شستن صورت: قبل از بخور دادن صورت حتما صورت خود را بشویید و یک لایه برداری ملایم انجام دهید تا پوست شما بیشترین بهره را از بخور دادن صورت ببرد.

حین بخور دادن

بستن چشم ها: موقع بخور دادن چشم های خود را ببندید. با این کار راحت تر خواهید بود، خطر تحریک چشم هایتان را نخواهید داشت و به پلک هایتان اجازه می دهید از مزایای بخار لذت ببرند.

دور نگه داشتن صورت: صورت خود را 15 تا 25 سانتیمتر از بخار دور نگه دارید. اگر صورت خود را خیلی به کاسه یا سینک آب داغ نزدیک کنید ممکن است پوستتان بسوزد. برای تنظیم فاصله، به پوست خود توجه کنید و آن را در فاصله ای نگه دارید که راحت است.

خواندن دستورالعمل دستگاه بخور: اگر از دستگاه بخور استفاده می کنید حتما قبل از استفاده دستورالعمل آن را بخوانید.

بعد از سرانجام کار

شستن با آب ولرم و خشک کردن پوست: بلافاصله بعد از بخور، صورت خود را با آب ولرم آب بکشید و آن را به شیوه گذاشتن و برداشتن حوله، خشک کنید. بعد از بخور صورت، پوست شما خیلی حساس می گردد پس نباید با مالیدن حوله، آن را تحریک کنید.

استفاده از کرم های مرطوب نماینده و سرم ها: بعد از بخور دادن پوست، تاثیر کرم های مرطوب نماینده و سرم ها بیشتر می گردد. پس در این موقعیت، از محصولات تغذیه نماینده بهره ببرید. اگر می خواهید پوست جوان تر و شاداب تری داشته باشید، این موقع برترین زمان برای استفاده از کرم های ضدپیری پوست است.

ماساژ صورت: برترین کار برای اتمام این کار آرامش بخش، ماساژ ملایم و آرام است. با استفاده از انگشت های خود به آرامی پوست را در ناحیه پیشانی، گونه و گردن ماساژ دهید. اگر پوست چرب و حساس ندارید، می توانید از روغن های مخصوص برای بهبود ماساژ بهره ببرید.

خطرات و عوارض جانبی احتمالی

بخار می تواند باعث سوختگی جدی گردد؛ بنابراین حفظ فاصله ایمن از منبع بخار لازم است. اگر صورت خود را با استفاده از روش حوله مرطوب بخور می دهید، مطمئن شوید که حوله گرم است؛ نه داغ.

اگر رزاسه دارید، از بخار دادن صورت خودداری کنید. گرما باعث گشاد شدن رگ های خونی می گردد که به قرمزتر شدن پوست منجر می گردد.

اگرچه بخور دادن می تواند پوست را آبرسانی کند؛ اما افرادی که پوست بسیار خشک و اگزما دارند باید احتیاط بیشتری به خرج دهند. درواقع بخور پوست خشک برای برخی افراد می تواند آسیب زا هم باشد. جلسات بخور را فقط به چند دقیقه محدود کنید تا از تحریک پوست جلوگیری کنید و از فواید بخور برای پوست بیشترین استفاده را ببرید.

جمع بندی

از فواید بخور برای پوست می توان به برطرف خستگی و در عین حال سلامت پوست اشاره نمود. اما اگر به بیماری التهابی پوست مبتلا هستید، قبل از این کار، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. با روش هایی که معرفی کردیم می توانید با کمترین هزینه در منزل، با بخور پوست صورت به سلامتی و شادابی پوست خود یاری کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 دی 1402 بروزرسانی: 5 دی 1402 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2300

به "10 فایده بخور برای پوست صورت و 4 تکنیک برای انجام آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فایده بخور برای پوست صورت و 4 تکنیک برای انجام آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید