آترواسکلروز (تصلب شرایین)

به گزارش تاورنا، آترواسکلروز (تصلب شرایین) عبارت است از یک گونه بسیار شایع از تصلب شرایین که طی آن رسوباتی به نام پلاک در دیواره رگ هایی که خون حاوی اکسیژن و سایر موادمغذی را از قلب به سایر بخش های بدن می برند، تشکیل می شوند. آترواسکلروز می تواند باعث آسیب کلیوی ، کاهش خونرسانی به مغز و اندام ها، و بیماری رگ های قلبی

آترواسکلروز (تصلب شرایین)

آترواسکلروز (تصلب شرایین)

نام بیماری به انگلیسی: Atherosclerosis

اطلاعات اولیه

توضیح بیماری

آترواسکلروز (تصلب شرایین) عبارت است از یک گونه بسیار شایع از تصلب شرایین که طی آن رسوباتی به نام پلاک در دیواره رگ هایی که خون حاوی اکسیژن و سایر موادمغذی را از قلب به سایر بخش های بدن می برند، تشکیل می شوند. آترواسکلروز می تواند باعث آسیب کلیوی ، کاهش خونرسانی به مغز و اندام ها، و بیماری رگ های قلبی گردد. آترواسکلروز یکی از علل عمده سکته مغزی و قلبی است . شروع آن می تواند در سی و چند سالگی باشد. شیوع آن تا سن 45 سالگی در مردان بیشتر است . اما پس از یائسگی ، شیوع آن در زنان افزایش می یابد.

علایم شایع

تا زمانی که آترواسکلروز به مراحل پیشرفته نرسیده باشد، اغلب بدون علامت است . بروز علایم بستگی به این دارد که خونرسانی کدام قسمت بدن کم شده ، و شدت و توسعه بیماری در چه حد است .

گرفتگی عضله ، وقتی که رگ های پا درگیر شده باشد.

آنژین صدری یا حمله قلبی ، وقتی رگ های قلبی درگیر شده باشند.

سکته مغزی ، یا کاهش ناگهانی و موقت خونرسانی به مغز اما بدون بروز سکته ، در صورتی که رگ هایی که به گردن و سپس مغز می فرایند درگیر شده باشند.

علل

تکه های بافت چربی دار، که حاوی لیپوپروتئین کم چگال (همان کلسترول بد) هستند و به دیواره سرخرگ آسیب می رسانند، اغلب در محل اتصال و انشعاب سرخرگ ها رسوب می نمایند. تشکیل این رسوبات شاید حتی در اوایل جوانی شروع گردد. بافت پوشاننده دیواره داخلی سرخرگ در این نقاط اتصال و انشعاب ، مواد چربی موجود در خون را به دام می افکند. با تجمع مواد چربی ، انعطاف پذیری سرخرگ کم و فضای داخلی آن تنگ تر می گردد. در نتیجه جریان خون مشکل پیدا می نماید. از طرفی این رسوبات ممکن است شکاف بردارند یا پاره شوند و روی آنها لخته خونی تشکیل گردد که در نتیجه ، رگ مسدود می گردد.

عوامل تشدید نماینده بیماری

فشارخون بالا

کلسترول بالا (بالا بودن غلظت لیپوپروتئین کم چگال [کلسترول بد] و پایین بودن غلظت لیپوپروتئین پرچگال (کلسترول خوب ).

سن بالای 60 سال

جنس مذکر

استرس

دیابت شیرین (مرض قند)

چاقی ؛ کم تحرکی

سیگارکشیدن

تغذیه نامناسب (خوردن چربی و کلسترول به اندازه زیاد)

سابقه خانوادگی آترواسکلروز

پیشگیری

ترک سیگار

توصیه هایی که در قسمت رژیم غذایی آمده است را رعایت کنید. بچه ها و نوجوانانی که والدین آنها دچار آترواسکلروز هستند هم از رژیم کم چربی سود خواهند برد.

به طور منظم ورزش کنید.

حتی المقدور استرس را کاهش دهید و به سطح قابل کنترل برسانید.

اگر دیابت یا فشارخون بالا دارید، برنامه درمانی مربوطه را به دقت رعایت کنید.

عواقب مورد انتظار

این بیماری در حال حاضر علاج ناپذیر است . اما به تازگی گزارشات زیادی رسیده مبنی بر این که درمان مجدانة عوامل خطر این بیماری می تواند تا حدی انسداد را کاهش دهد. بدون درمان ، عوارضی پدید خواهند آمد که نهایتاً به مرگ منتهی خواهند شد.

تحقیقات در زمینه علل و روش های درمانی این بیماری ادامه دارند.

عوارض احتمالی

سکته قلبی

سکته مغزی

آنژین صدری

بیماری کلیوی

نارسایی احتقانی قلب

مرگ ناگهانی

درمان

اصول کلی

آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد: نوار قلب ، آزمون ورزش ، آزمایش خون از نظر کلسترول کلی ، خوب و بد، قندخون ، و هم عکس برداری از قفسه سینه و عروق

ترک سیگار

برای بعضی از بیماران که خطر در خصوص آنها زیاد است ، جراحی انجام می گردد: بازکردن رگ با بادکنک های مخصوص در خصوص رگ های تنگ شده ؛ و سایر روش های جراحی مانند تعویض رگ بیمار با سیاهرگ یا رگ های مصنوعی .

داروها

به علت اینکه کار از کار گذشته و آسیب قبلاً وارد شده است ، هیچ داروی رضایت بخشی برای درمان آترواسکلروز وجود ندارد.

در تحقیقات اخیر معین شده است که پایین آوردن سطح کلسترول در کسانی که کلسترول خونشان بالا است ، می تواند طول عمر را افزایش دهد. اگر شما علایم یک اختلال ناشی از آترواسکلروز را دارید، و رژیم غذایی و ورزش در کاهش کلسترول مؤثر واقع نشده باشند، شاید برای شما داروهای ضدچربی تجویز گردد.

برای درمان مسائل همراه آترواسکلروز (مثلاً فشار خون بالا، یا بی نظمی های ضربان قلب ) ممکن است تجویز داروهای دیگر ضروری باشد.

در بعضی تحقیقات معین شده است که آسپیرین و ویتامین ـ ای ممکن است خطر سکته قلبی را کاهش دهند. با پزشک خود در خصوص اینکه آیا تجویز آنها برای شما لازم است یا خیر مشورت کنید.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

معمولاً محدودیتی برای آن وجود ندارد. البته اندازه فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بستگی به شرایط عمومی سلامت و وجود بیماری های دیگر دارد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی باید کم چرب ، کم نمک و پرفیبر باشد. مصرف غلات ، میوه ها و سبزیجات تازه را افزایش دهید.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای عوامل خطر بروز آترواسکلروز هستید و تمایل دارید از این بیماری پیشگیری کنید.

منبع:www.irteb.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1800

به "آترواسکلروز (تصلب شرایین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آترواسکلروز (تصلب شرایین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید