آشنایی با فواید روغن هسته انگور

به گزارش تاورنا، روغن هسته انگور از زمان های قدیم به علت خاصیت دارویی اهمیت زیادی داشته است و مصرف آن امروزه بسیار باب شده و به راحتی در دسترس واقع شده است. روغن هسته انگور خاصیت های دارویی دارد و غنی از مواد معدنی و ویتامین ها می باشد، البته استفاده از روغن هسته انگور کاربردهای فراوانی دارد و برای سلامت بدن بسیار مفید است.

آشنایی با فواید روغن هسته انگور

خواص روغن هسته انگور برای سلامتی و زیبایی

روغن هسته انگور محصولی جانبی در تولید آب انگور است. پس از گرفتن آب انگور، هسته های انگور باقی می مانند و از این هسته های باقی مانده روغن استخراج می گردد. روغن هسته انگور یکی از محصولات زیبایی طبیعی به شمار می رود و روغن سالمی است که در آشپزی نیز کاربرد دارد و می توان از آن به جای روغن نباتی استفاده کرد. ولی آیا این روغن به همان مقدار ای که ادعا می گردد، پرخاصیت و مفید است؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش، تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

خاصیت های روغن هسته انگور به طور خلاصه

روغن هسته انگور سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 است.

می توانید از این روغن برای زیبایی پوست و موی خود بهره ببرید.

برای آشپزی روغن هسته انگوری را تهیه کنید که به روش پرس سرد یا پرس مکانیکی تهیه شده است.

مضرات روغن هسته انگور

موضوع فواید روغن هسته انگور برای سلامتی، موضوعی بحث برانگیز است. این مسئله تا حدی به علت چگونگی فرآوری این روغن است.

بخش عمده ای از روغن هسته انگور صنعتی با استفاده از حلال های شیمیایی مانند هگزان تهیه می گردد. هگزان از آلاینده های هوا است و یک نوروتوکسین (neurotoxin، سمّی که روی اعصاب اثر می گذارد) به شمار می رود.

روشن نیست که مصرف مقادیر اندکی از این حلال ها چه تأثیری روی بدن انسان می گذارد. ممکن است که در طول تولید، روغن هسته انگور تا دمای بسیار بالایی حرارت داده گردد و این حرارت بالا می تواند موجب اکسیده شدن روغن گردد و آن را به ماده ای مضر تبدیل کند.

ولی در طول تولید روغن هسته انگوری که با روش پرس سرد یا پرس مکانیکی تهیه می گردد، از حلال های شیمیایی یا درجه حرارت بالا استفاده نمی گردد و این نوع روغن هسته انگور انتخاب بهتری نسبت به روغن هایی است که با استفاده از حلال ها تهیه شده اند.

فواید روغن هسته انگور برای سلامتی

روغن هسته انگور دارای مقدار زیادی اسیدهای چرب چند اشباع نشده یا PUFAs است و بیشتر از اسیدهای چرب امگا 6 تشکیل شده است.

به گفته انجمن قلب آمریکا برای یاری به سلامت قلب تان بهتر است که در رژیم غذایی از اسیدهای چرب چند اشباع نشده به جای چربی های اشباع شده و چربی های ترانس بهره ببرید.

پژوهش ها نشان می دهد که اسید های چرب چند اشباع نشده می توانند سطح کلسترول و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند.

ولی در اینجا باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای رسیدن به سلامت مطلوب، باید میان مقدار مصرف اسیدهای چرب امگا 6 و اسید های چرب امگا 3 تعادل ایجاد کنید. در بیشتر افراد، مقدار اسید های چرب امگا 6 دریافتی از رژیم غذایی، بیشتر از مقدار کافی و مناسب است، در حالی که اسید های چرب امگا 3 دریافتی آنها کمتر از مقدار مورد احتیاج برای بدن است.

مطالعات نشان می دهد که دریافت بیش از حد اسید های چرب امگا 6 می تواند موجب التهاب گردد و این التهاب نیز ممکن است که به بیماری های مزمنی مانند سرطان منتهی گردد. اگر اسید های چرب امگا 6 کافی را از رژیم غذایی خود دریافت می کنید و بدون حذف چربی هایی که روزانه مصرف می کنید، روغن هسته انگور را نیز به رژیم غذایی تان اضافه کنید و به طور منظم و مستمر آن را مصرف کنید، مقدار دریافت امگا 6 در بدن شما به سطح ناسالمی خواهد رسید.

ویتامین E

روغن هسته انگور منبع خوبی از ویتامین E است و ویتامین E موجود در این روغن حتی از روغن زیتون نیز بیشتر است.

ویتامین E یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است و در حفاظت از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد مؤثر است.

رادیکال های آزاد موجب ابتلابه بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن می شوند.

ویتامین E سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. پژوهش ها نشان می دهد که ویتامین E می تواند فرایند پیشرفت زوال عقل را آهسته کند.

البته برای تأیید این نتیجه به مطالعات بیشتری احتیاج داریم.

ویتامین E می تواند حرارت را تحمل کند و روغن هسته انگور نقطه دود (درجه حرارتی که در آن از سطح روغن دود متصاعد می گردد) بالایی دارد.

ولی تمام روغن های آشپزی اگر بیش از حد حرارت داده شوند، کیفیت و خواص خود را از دست می دهند. در صورت امکان بهتر است که از روغن هسته انگورِ تهیه شده به روشِ پرس سرد یا پرس مکانیکی، به صورت خام در غذاهای خود بهره ببرید.

فواید روغن هسته انگور برای زیبایی

شرکت های تولیدنماینده محصولات زیبایی از روغن هسته انگور در محصولات مراقبت از پوست و موی خود استفاده می نمایند.

ولی هیچ مطالعه بالینی در خصوص اثر بخشی روغن هسته انگور روی پوست یا مو انجام نشده است. با این حال، روغن هسته انگور یکی از درمان های طبیعی و خانگی بسیاری از افراد برای زیبایی است.

سلامت پوست

بسیاری از فواید روغن هسته انگور برای زیبایی به علت وجود ویتامین E و اسیدهای چرب امگا 6 در آن است. رادیکال های آزاد و عوامل محیطی مانند نور خورشید، باد و آلودگی هوا آسیب هایی را به پوست شما می رسانند. این عوامل، نشانه های پیری را افزایش می دهند و موجب خشکی و تغییر رنگ پوست می شوند.

ویتامین E در مقابله با رادیکال های آزاد مؤثر است و وقتی این ویتامین در رژیم غذایی تان وجود داشته باشد، می تواند به بهبود پوست شما یاری کند.

اگر با استفاده موضعی از روغن هسته انگور روی پوست، این ویتامین را مستقیما روی پوست خود قرار دهید نیز همین نتایج و فواید به دست می آید.

به گفته مؤسسه لینوس پالینگ اسید های چرب امگا 6 و امگا 3 در بهبود عملکرد و ظاهر پوست نقش مهمی دارند. اسید های چرب امگا 6 برای عمل کردن پوست به عنوان سد و مانعی در برابر عوامل خارجی، ضروری هستند. اسید چرب چند اشباع نشده اصلی در روغن هسته انگور، اسید لینولنیک است.

این اسید چرب می تواند به کاهش التهاب در لایه های میانی و بیرونی پوست یاری کند.

سایر موارد استفاده از روغن هسته انگور برای پوست
مرطوب کردن پوست

درمان آکنه

روشن کردن پوست

بستن منافذ پوست

کاهش و بهبود جای زخم ها

پاک کردن آرایش صورت

روغن هسته انگور به سرعت در پوست نفوذ می کند و پوست شما را چرب نمی کند. برای استفاده از روغن هسته انگور روی پوست، هنگام شب و پیش از رفتن به رختخواب، چند قطره از این روغن را روی پوست تمیز ماساژ دهید. در صورت تمایل می توانید این کار را هنگام صبح نیز انجام دهید.

روغن هسته انگور منافذ پوست را مسدود نمی کند و بنابراین برای تمام انواع پوست (از جمله پوست های چربی که به مرطوب نماینده احتیاج دارند) مناسب است.

سلامت مو

روغن هسته انگور موجب بهبود شرایط موها و پوست سر می گردد. اگر با مشکل شوره سر روبرو هستید (که اغلب ناشی از خشکی پوست سر است) استفاده از روغن هسته انگور (به عنوان نرم نماینده روی پوست سر) می تواند به نرم شدن پوست مرده و بازگرداندن رطوبت به پوست سر شما یاری کند.

برخی از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون و روغن نارگیل برای موها مفید هستند، ولی موجب ایجاد احساس چربی و سنگینی در موهای شما می شوند.

روغن هسته انگور، سبک است و چنین احساسی را ایجاد نمی کند. استفاده از روغن هسته انگور به موها رطوبت، استحکام و درخشش می دهد.

پیش از شستن موها با شامپو چند قاشق غذاخوری روغن هسته انگور را به موها و پوست سرتان بمالید. البته مقدار روغنی که استفاده می کنید به طول موهای شما بستگی دارد.

روغن هسته انگور یکی از درمان های طبیعی طاسی نیز به شمار می رود، زیرا این تصور وجود دارد که اسید لینولنیک موجب تحریک رشد موها می گردد.

این روغن حاوی فلاونوئیدهایی است که الیگومرهای پروسیانیدین نام دارند. این فلاونوئیدها آنتی اکسیدان هایی قوی هستند.

مطالعات و آزمایش های اجرا شده نشان می دهد که الیگومرهای پروسیانیدین می توانند موجب تحریک رشد مو شوند. البته برای تأیید این نتیجه به پژوهش بیشتری احتیاج داریم.

استفاده از روغن هسته انگور در آروماتراپی یا رایحه درمانی

استرس مزمن اثرات نامطلوب درونی و بیرونی بر بدن می گذارد. استرس مزمن می تواند موجب بروز موارد زیر گردد:

پیری زودرس

بثورات پوستی

خشکی پوست

آکنه

ریزش مو

گرچه مصرف روغن هسته انگور به تنهایی نمی تواند استرس را کاهش دهد، ولی این روغن، روغن حامل بسیار خوبی است که می توان از آن در آروماتراپی و ماساژ آروماتراپی استفاده کرد. آروماتراپی در رهایی از اضطراب و کاهش استرس مؤثر است.

سخن انتهای

اگر روغن هسته انگور تهیه شده به روش پرس سرد یا پرس مکانیکی در حد اعتدال مصرف گردد، می تواند بخشی از رژیم غذایی سالم باشد.

این روغن مزه ای طبیعی دارد و بنابراین می توان از آن در بسیاری از دستور های غذایی استفاده کرد. روغن هسته انگور به جوان تر شدن پوست و استحکام و زیبایی موها نیز یاری می کند. مصرف این روغن هیچ عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد، ولی کسانی که به انگور آلرژی دارند، نباید این روغن را مصرف نمایند.

گاهی مصرف محصولات طبیعی روی پوست موجب بروز واکنش های آلرژیک می گردد. اگر پس از مصرف روغن هسته انگور روی پوست، دچار قرمزی، خارش و بثورات پوستی شدید یا مشکل و بیماری تان بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1851

به "آشنایی با فواید روغن هسته انگور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با فواید روغن هسته انگور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید