آشنایی با قبرستان تاریخی و عجیب پینه شلوار تبریز

به گزارش تاورنا، گورستان شادباد مشایخ یا گورستان پینه شلوار ، گورستانی تاریخی است که در کنار روستای شادباد مشایخ، در جنوب شرقی تبریز واقع شده است. این گورستان در کنار روستا در دامنه تپه ای بلند قرار گرفته و تعدادی تخته سنگ در آن واقع شده است.

آشنایی با قبرستان تاریخی و عجیب پینه شلوار تبریز

در این قبرستان سنگ هایی دیده می شود مانند سنگ افراشته های قبرستان خالد نبی که به شکل آلت انسان ساخته شده و هیچ کتیبه یا سنگ نوشته ای ندارد. در ابتدای ورود به منطقه، درباره گورستان و افسانه های پیرامون آن اهالی توضیحاتی را به گردشگران می دهند. حتی گفته شده عده ای از مشایخ و عرفا و امرای قرون هفت و هشت و نه هجری تبریز در این گورستان به خاک سپرده شده اند.

قدیمی ترها درباره قبرستان پینه شلوار تبریز نقل نموده اند که این قبرستان به عنوان قدیمی ترین قبرستان تبریز در این روستا قرار گرفته است. حتی درباره این روستا اینگونه نیز گفته می شود که در روزگاران خیلی قدیم، افرادی به امید دستیابی به گنج های معروف در قبرستان ها به جست و جو و کاووش در این منطقه پرداختند و خاک این قبرستان را کاملا زیرو رو نموده اند و آن را بسیار مورد هجوم و دستبرد قرار داده اند.

در قبرستان پینه شلوار تبریز از لحاظ تاریخی، شاهد 3 دوره برای ساخت سنگ قبرها هستیم:

قبرهایی با نماد مردانه و زنانه. البته ضروری است بدانید که در این قبرستان در حال حاضر سنگ قبری با نماد زنانه وجود ندارند و آن ها غارت شده اند.

سنگ قبرهایی که مشابه آن ها را در تبریز و شهرهای دیگری چون اهر، مراغه، خوی، اردبیل و دیگر شهرهای ترک زبان نیز می توان مشاهده کرد. این مزارها از لحاظ تاریخی هیچ گونه شناسنامه واقعی ندارند. البته در این میان به غیر از بعضی سنگ قبرها که مورد دستکاری قرار گرفته اند، بقیه الفبایی بر روی آن ها نوشته نشده و تنها از روی بعضی مشخصات می توان فهمید مربوط به ارامنه مهاجر در این منطقه هستند. سنگ قبرهای این دوره از جنس سنگ خارا هستند و با شکل ها و نمادهایی به شکل سنگ قبرهای آرامستان مریم ننه مارالان دیده می شوند.

و در آخر که سنگ قبرهای اسلامی که دارای متن ها و تاریخ های تازه هستند. سنگ قبرها کوچک تر و با خط کوفی روی آن مشخصات و سال فوت و دفن فوت شدگان بر روی آن ها نوشته شده است.

بعلاوه می توان دوره چهارمی را نام برد که تدفین هایی است که در زمان معاصر به وسیله اهالی روستا اجرا شده است.

روستای شادباش مشایخ

این روستا همچون قبرستان معروفش، قدمتش به قبل از ورود اسلام به ایران باز می شود. این نواحی به علت مجاورت در دامنه های کوه سهند دارای آب و هوای خنکی در فصل تابستان هستند و به همین دلیل مردم در این ناحیه آغاز به یک جا نشینی نموده اند.

کوه معروف سهند که در قسمت جنوبی شهر تبریز قرار گرفته است، دارای قله های آتشفشانی است و اطراف آن معادنی از سنگ هایی وجود دارد که از گذشته تا به الان در ساخت و سازهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل این رویتا از زمانی که در ان اجتماع شکل گرفت تا به الان هنوز هم وجود دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2187

به "آشنایی با قبرستان تاریخی و عجیب پینه شلوار تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با قبرستان تاریخی و عجیب پینه شلوار تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید