استفاده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات بازار سرمایه

به گزارش تاورنا، به گزارش خبرنگاران، روح الله دهقان، مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس با اشاره به سامانه های نظارتی سازمان بورس گفت: ناظر بازار به صورت زنده دیتاهای نظارتی تولیدی را دریافت و بر این مبنا نظارت می کند. با توجه به گسترش نیازمندی های نظارتی ناظر بازار از زمانی که بستر الکترونیکی سامانه معاملات فراهم شده است سامانه های نظارتی متعددی توسط شرکت مدیریت فناوری توسعه پیدا کرده و در اختیار ناظران بازار قرار گرفته است. تقریبا در 10 سال گذشته یکی از مهمترین این سامانه ها، سامانه ای به اسم بیدار یا بستر یکپارچه دسترسی به اطلاعات راهبردی، بوده که این سامانه توسط شرکت مدیریت فناوری بورس توسعه پیدا کرده است.

استفاده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات بازار سرمایه

روح الله دهقان، سامانه کاملا در اختیار متخصصان داخلی شرکت است و این سامانه با تجمیع اطلاعات مختلف معاملات پس از معاملات دارایی افراد و تمام مواردی که مد نظر ناظر بازار و مورد نیازش بوده است سعی کرده گزارش ها و هشدارهای مورد نیاز را در اختیار ناظر بازار قرار بدهد.

او اضافه نمود: این سامانه تقریبا عمر ده ساله دارد. قبل از آن سامانه های جزیره ای را داشتیم. هر بخشی از نظارت به یک منظور خاصی، یک سامانه خاص در اختیار داشت اما از زمان ایجاد سامانه بیدار، ما تمام این سامانه ها را داخل سامانه واحد نظارتی تجمیع کردیم از آن به بعد مرجع عمده نظارت های بازار سامانه بیدار است. گزارش های متعددی را می گیرد و تمام اطلاعات مورد نیاز را به صورت تجمیع شده در اختیار ناظر قرار می دهد.

دهقان ادامه داد: با توجه به افزایش معاملات بازار در سال 99 و افزایش ورود مردم به بازار سرمایه، شاید بتوان گفت این نظارت ها ممکن است با کندی همراه بوده اما وقتی حجم معاملات زیاد میشود قاعدتا ممکن است کندی هایی داشته باشد اما از نظر دسترسی سامانه ما ایرادی نداشتیم.

به گفته این مقام مسئول، لاگ سامانه هایمان کاملا از ابتدای سال مشخص است و از کسانی که از ما سوال کردند این لاگ ها را در اختیارشان گذاشتیم. باوجود اینکه فشار زیادی که در سال 99 به سامانه وارد شده است اما سامانه همیشه فعال بوده و گزارش های مورد نیاز را در اختیار ناظر قرار داده است.

دهقان تاکید کرد، با توجه به افزایش حجم معاملات در سال آینده به دنبال این هستیم که از هوش مصنوعی برای جلوگیری از تقلب ها استفاده کنیم و زیرساخت های جدید را تعریف می کنیم که بتوانیم جوابگوی حجم زیاد اطلاعات باشیم.

در این باره عبداللهی رییس مرکز فناوری اطلاعات وزارت اقتصاد گفت: سامانه های نظارتی بورس دو کارکرد رسمی دارند، یکی در حین انجام معاملات نظارت می کنند که آیا دستکاری و اتفاقی در بازار می افتد که این ها خیلی باید آنلاین باشند و جزو پیشرفته ترین سامانه های نظارتی هم در دنیا و هم در ایران هستند. ما سامانه هایی در این حد نداریم که اینقدر لایو دیتاها را چک و تحلیل کند. اما نوع دیگر هم پس از معاملات است بالاخره بر اساس تاریخچه هایی که شکل می گیرد باید بتوان از این دیتاها بتوانند آن الگوهای نامنظم را تشخیص بدهند.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1582

به "استفاده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید