اعلام آمادگی شش کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس

به گزارش تاورنا، بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد با صدور اطلاعیه ای اعلام کردند که در صورت پایبندی مجدد ایران به تعهدات جامع مندرج در برجام حاضرند با سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان در ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری با ایران، اینستکس همکاری نمایند.

اعلام آمادگی شش کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

وزرای این شش کشور اروپایی در بیانیه خود ضمن تاکید بر لزوم حفظ و اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک، برجام یادآور شدند که این توافق نامه در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده و ابزاری مهم برای منع گسترش سلاح های اتمی و حفظ ثبات در منطقه خاورمیانه است.

در ادامه این بیانیه تصریح شده که با توجه به حمایت مستمر اروپا از برجام و کوشش مداوم آن برای اجرای تعهدات اقتصادی مندرج در برجام، کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد در حال پیوستن به جمع سهامداران اینستکس هستند.

البته این شش کشور تاکید نموده اند که تحقق این امر منوط به آن است که ایران نیز بدون فوت وقت به سطح پیشین تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردد. اینستکس با هدف تهسیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران در ژانویه سال 2019 توسط فرانسه، آلمان و انگلیس ثبت شد ولی تاکنون تجارت معناداری از آن میان دو طرف انجام نشده است.

ششم تیرماه امسال بود که روزنامه وال استریت ژورنال از تصمیم سه کشور اروپایی برای راه اندازی یک خط اعتباری برای ایران به وسیله اینستکس اطلاع داد.

اینستکس موسسه ای است که این اجازه را می دهد که بدون انجام مراودات اقتصادی بین ایران و اتحادیه اروپا تجارت همچنان صورت گیرد. یک شرکت ایرانی کالایی به اروپا صادر می نماید و در قبال آن اعتباری به دست می آورد که خود او یا یک واردکننده ایرانی می تواند از آن برای واردات کالا از اروپا به ایران استفاده کند؛ بدون اینکه پولی بین طرفین مبادله گردد. در مقابل، همین سازوکار برای صادرکنندگان و واردکنندگان اروپایی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

طبق بیانیه مشترکی که از سوی وزرای خارجه 3 کشور تأسیس کننده اینستکس صادر شده، این نهاد در مرحله نخست، روی مبادله مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی متمرکز خواهد شد. آن ها همچنین اعلام نموده اند که کشورهای دیگر نیز می توانند در ادامه کار وارد اینستکس شوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 545

به "اعلام آمادگی شش کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی شش کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید