افزایش وحشتناک مصرف آب به خاطر هوش مصنوعی!

به گزارش تاورنا، ایسنا نوشت: آخرین گزارش های زیست محیطی شرکت های مایکروسافت و گوگل افزایش قابل توجهی در مصرف آب را از سال 2021 تا 2022 نشان می دهد، به عنوان مثال مایکروسافت در سال 2022 از 1.7 میلیارد گالن آب برای هوش مصنوعی استفاده نموده است.

افزایش وحشتناک مصرف آب به خاطر هوش مصنوعی!

شرکت های مایکروسافت و گوگل در آخرین گزارش های زیست محیطی خود آورده اند که به علت استفاده از فناوری هوش مصنوعی مصرف آب خود را افزایش داده اند.

نزدیک به 1.7 میلیارد گالن آب

شرکت مایکروسافت افزایش 34 درصدی را از سال 2021 تا 2022 گزارش نموده است که تقریباً آمار مصرف 1.7 میلیارد گالن(6.4 میلیارد لیتر) آب را نشان می دهد، در حالی که گوگل افزایش 20 درصدی را در دوره زمانی مشابه گزارش نموده است.

شائولی رن، دانشمند دانشگاه کالیفرنیا ریورساید می گوید: منصفانه است که بگوییم بیشتر این افزایش مصرف آب به خاطر هوش مصنوعی است.

گزارش آوریل سال 2023 نشان داد که آموزش ChatGPT-3 به تنهایی 85 هزار گالن(700 هزار لیتر) آب مصرف نموده است. این تحقیق بعلاوه تخمین زد که ChatGPT باید معادل یک بطری آب 500 میلی لیتری برای مکالمه با یک کاربر و پاسخ دادن به حدود 25 تا 50 سؤال مصرف کند.

راهکارهای خنک نماینده در مقیاس بزرگ در مراکز داده، جایی که محاسبات هوش مصنوعی در آنها اجرا می گردد، مورد احتیاج است تا از گرم شدن بیش از حد سرورها و سایر تجهیزاتی که این فناوری را پشتیبانی می نمایند، جلوگیری گردد. سیستم های HVAC(گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) و برج های خنک نماینده اندازه قابل توجهی آب مصرف می نمایند.

علاوه بر این، محاسبات هوش مصنوعی می تواند انرژی بر باشد. در بعضی مکان ها، فراوری برق مورد احتیاج برای این عملیات می تواند منجر به مصرف آب زیادی گردد، به ویژه زمانی که از فناوری های فراوری برق مانند نیروگاه های ترموالکتریک استفاده می گردد که برای خنک سازی به شدت به آب متکی هستند.

مایکروسافت در واکنش به این خبر در بیانیه ای گفت که در حال کار بر روی راه هایی برای کارآمدتر کردن سیستم های بزرگ، هم در آموزش و هم در کاربرد آنهاست.

این شرکت برای دستیابی به اهداف پایداری خود که قرار است تا سال 2030 کربن منفی، بدون مصرف آب و بدون ضایعات و زباله گردد، خاطرنشان کرد که به تجزیه و تحلیل انتشار گازهای گلخانه ای خود، افزایش استفاده از انرژی پاک برای تامین انرژی مراکز داده، خرید انرژی های تجدیدپذیر و سرمایه گذاری روی سایر ابتکارات سازگار با محیط زیست ادامه خواهد داد.

در همین حال، شرکت Open AI که سازنده ربات ChatGPT است، می گوید به این که آموزش مدل های بزرگ می تواند انرژی بر و همراه با مصرف بالای آب باشد، واقف است و فعالانه برای بهبود آن کوشش می نماید.

آنالیز راه چاره های خلاقانه

یکی از راه چاره های مورد آنالیز، کاهش انرژی مورد احتیاج محاسبات هوش مصنوعی است. این کوشش ها می تواند با ساختن الگوریتم ها و سخت افزارهای بهتر که می توانند به طور غیرمستقیم مصرف آب را کاهش دهند، هوش مصنوعی را از نظر انرژی کارآمدتر کند.

گزینه خلاقانه تری نیز وجود دارد. در سال 2018، مایکروسافت یکی از مراکز داده خود را در سواحل اورکنی(Orkney) غرق کرد و عملکرد آن را به مدت دو سال آنالیز کرد. در نهایت تعیین شد که این مرکز در این دوره زمانی با افزایش کارایی کار نموده است.

مایکروسافت در زمان بازیابی آن در سال 2020 گفت که این فرآیند دارای مزایای زیست محیطی است. بخشی از علت آن می تواند این باشد که آب، اطراف آن را خنک نگه داشته است.

جان روچ از مایکروسافت می گوید: این کار و کوشش چند ساله ثابت کرد مفهوم مراکز داده در زیر آب امکان پذیر است و بعلاوه از نظر لجستیکی، زیست محیطی و مالی عملی است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 شهریور 1402 بروزرسانی: 20 شهریور 1402 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2286

به "افزایش وحشتناک مصرف آب به خاطر هوش مصنوعی!" امتیاز دهید

1 کاربر به "افزایش وحشتناک مصرف آب به خاطر هوش مصنوعی!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش وحشتناک مصرف آب به خاطر هوش مصنوعی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید