امیر حاتمی: جهان در حال پیشرفت است؛ باید قدرت دفاعی داشته باشیم

وزیر دفاع گفت: اگر بخواهیم موضع امروز ایران که حفظ امنیت و ثبات است، برقرار بماند و اگر بخواهیم کسی به ما حمله نکند، باید قدرتمند باشیم.

امیر حاتمی: جهان در حال پیشرفت است؛ باید قدرت دفاعی داشته باشیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح با حضور در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) در جمع دانشجویان این دانشگاه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه ما ناگزیر هستیم که توان رزمی اعم از توان دفاعی و تهاجمی را حفظ و ارتقا دهیم، گفت: در جهان کشور ها به چند دسته قابل تقسیم هستند؛ گروه اول کشور های بزرگ که مشخص نماینده بازی، بازی سازی و روابط هستند و در این کار، منافع خود را حفظ می نمایند و ارتقا می دهند.

به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، وی با بیان اینکه گروه دیگر در این موقعیت نیستند و نمی توانند این نوع نقش را ایفا نمایند و تبعیت می نمایند از کشور های بزرگ و استقلالی ندارند و دیگران برای آن ها مشخص می نمایند چه نقشی را ایفا نمایند، گفت: گروه دیگری هستند که چه بخواهند و چه نخواهند در میدان روابط بین الملل هستند و نسبت به شرایط واکنش نشان می دهند این کشور های دارای شرایط راهبری است.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه کشور ما دارای موقعیت راهبری است، اضافه نمود: در جنگ جهانی اول ما اعلام بی طرفی کردیم و موضع خودمان را اعلام کردیم، اما به دلیل نداشتن قدرت مورد تهاجم نهاده شدیم؛ در جنگ جهانی دوم هم کشور ما مورد تهاجم نهاده شد و آسیب زیادی به مردم وارد شد.

امیر حاتمی با بیان اینکه ما در حوزه موشکی پیشرفت های زیادی داشتیم، اعلام کرد: ما از لحاظ برد مسئله ای نداشتیم و در دو سال گذشته در حوزه دقت، سرعت، مانور و قدرت انفجاری کار های زیادی انجام شد. امروز تمامی موشک های ما نقطه زن هستند و با توجه به قدرت انفجاری موشک ها، اثربخشی آن ها افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه کشور های دارای راهبرد اگر قدرت داشته باشند، می توانند به خوبی مواضع خود را اعلام نمایند، اضافه نمود: ما در دفاع مقدس توانستیم خواست و اراده جمهوری اسلامی و رهبری را به کرسی بنشانیم؛ چرا که قدرت داشتیم و امر وز هم این قدرت را به خوبی حس می کنیم.

وزیر دفاع با طرح این سوال که اگر قدرت نداشته باشیم، چه اتفاق رخ می دهد و اگر قدرت داشته باشیم، چه اتفاق رخ می دهد، گفت: ما دارای موقعیت راهبری هستیم و همچنین دشمنان قسم خورده ای داریم؛ همچنین ما در انقلاب اسلامی به دنبال استقلال بودیم، پس باید قدرت داشته باشیم.

امیر حاتمی اظهار داشت: اگر بخواهیم موضع امروز ایران که حفظ امنیت و ثبات است، برقرار بماند و اگر بخواهیم کسی به ما حمله نکند، باید قدرتمند باشیم. امروز دشمن می داند که اگر بخواهد حمله کند، پاسخ دندان شکن دریافت خواهد نمود و اگر این موضوع برای دشمن تفهیم شد، صلح برقرار خواهد ماند.

وی ادامه داد: صدام در اوایل انقلاب، با بهره گیری از شرایط نابسامان کشورمان به ایران حمله کرد؛ اگر آن موقع صدام متوجه قدرت ما می شد به ایران حمله نمی کرد.

وزیر دفاع با اشاره به مفهوم بازدارندگی فعال تأکید کرد: باید قدرت دفاعی و تهاجمی داشته باشیم؛ چرا که جهان در حال پیشرفت است.

امیر حاتمی با اشاره به طرح فشار حداکثری دشمن علیه ایران مطرح نمود: این طرح یعنی اینکه دشمن هر توانی را که دارد، علیه ما به کار می گیرد؛ البته دشمن به دلیل آگاهی از قدرتی که داریم و پاسخی که می دهیم، دست به بعضی اقدامات نمی زند.

وی گفت: بخش های مختلف کشور در فضای تحریم فعالیت های خود را به خوبی انجام می دهند و یکی از این بخش ها نیرو های مسلح است.

وزیر دفاع در انتها با اشاره به اینکه نیرو های مسلح دو پایه مهم دارد، گفت: پایه اول، نیروی رزمی آموزش دیده، بصیر و دشمن شناس و پایه دوم، تجهیزات است.

راه اندازی رشته های ژئوپولتیک، مدیریت بحران و مدیریت آموزش در دانشگاه جنگ

امیر سرتیپ دوم حسین، ولی وند زمانی فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) نیز در این برنامه با اشاره به اینکه کار های بسیار بزرگی در وزارت دفاع صورت گرفته است، گفت: انتصاب افراد شایسته و به کارگیری آن ها کار بسیار بزرگی است که در وزارت دفاع صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه دانشجویان دوره 30 به سختی وارد دافوس می شوند، گفت: به هیچ عنوان از سخت گیری در گزینش دانشجویان، کوتاه نخواهیم آمد؛ چرا که این افراد بدنه ارتش و نیر وهای مسلح را مدیریت و فرماندهی می نمایند.

امیر، ولی وند گفت: امروز رشته های ژئوپولتیک، مدیریت بحران و مدیریت آموزش در این دانشگاه راه اندازی شده است و در آینده تعداد رشته ها افزایش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 12 دی 1398 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 586

به "امیر حاتمی: جهان در حال پیشرفت است؛ باید قدرت دفاعی داشته باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیر حاتمی: جهان در حال پیشرفت است؛ باید قدرت دفاعی داشته باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید