برنامه ریزی و عمل به وعده ها شرایط والیبال را در المپیک ارتقا می دهد

به گزارش تاورنا، می رویم در المپیک تا بهترین نتیجه را بگیریم، با توجه به حضور ونزوئلا و ژاپن در گروهمان، تنها با شکست این دو تیم می توانیم به مرحله دوم برویم. باید قبول کنیم که مسابقات المپیک، بالاترین سطح بازی های ورزشی جهان است، با این حال ناامید نیستیم.

برنامه ریزی و عمل به وعده ها شرایط والیبال را در المپیک ارتقا می دهد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، می رویم در المپیک تا بهترین نتیجه را بگیریم، با توجه به حضور ونزوئلا و ژاپن در گروهمان، تنها با شکست این دو تیم می توانیم به مرحله دوم برویم. باید قبول کنیم که مسابقات المپیک، بالاترین سطح بازی های ورزشی جهان است، با این حال ناامید نیستیم. نمی گویم روی سکو می رویم، اما در توکیو به دنبال بهترین نتیجه خواهیم بود و نسبت به المپیک ریو در توکیو نتیجه بهتری خواهیم گرفت

روز های خاتمهی دی ماه بود که والیبال ایران توانست المپیکی گردد تا والیبالیست های کشورمان تابستان آینده در توکیو حضور داشته باشند و دومین حضور متوالی شان را در المپیک تجربه نمایند. شاگردان کولا کوویچ در حالی تابستان آینده در المپیک شرکت می نمایند که در ترکیب ایران چند چهره جوان دیده می گردد که توانسته اند به ترکیب ثابت برسند. محمدرضا حضرت پور لیبروی ارومیه ای با 20 سال سن یکی از این ملی پوشان جوان است. حضرت پور درباره آخرین شرایط والیبال و حضور در المپیک صحبت نموده است.

آقای حضرت پور در چین توانستید سهمیه المپیک را کسب کنید؛ رقابت هایی که آخرین شانس والیبال برای المپیکی شدن بود. زیاد کار سختی نداشتید، از این رقابت ها صحبت می کنید.

مسابقات انتخابی المپیک در چین نه سخت بود و نه راحت. تیم های خوبی به رقابت ها آمده بودند. خدا را شکر با عملکردی که داشتیم توانستیم نتایج لازم را برای صعود به المپیک کسب کنیم و یکی از تیم هایی باشیم که سال آینده در مسابقات والیبال در توکیو حضور داریم. البته پیش بینی که از رقیبان اصلی مان در چین داشتیم با شروع بازی ها برعکس درآمد. درحالی که تصور می کردیم چین و استرالیا دو رقیب اصلی مان برای صعود باشند، اما اینطور نشد. استرالیا حتی از گروه خودش هم بالا نیامد و تیم چین را هم در دو بازی مرحله گروهی و هم بازی خاتمهی با نتیجه 3 بر صفر و بدون اینکه به دردسر بیفتیم شکست دادیم.

برخلاف این دو تیم، اما کره جنوبی می توانست صعود به المپیک را به مخاطره بیندازد و بازی با آن ها در نیمه نهایی به ست پنجم کشید و شرایط نفسگیری حاکم بود.

بله؛ کره جنوبی ما را غافلگیر کرد و اصلاً انتظار چنین عملکردی از کره ای ها نداشتیم. در بازی نیمه نهایی که مقابل آن ها بازی کردیم، فراتر از انتظاری که داشتیم نشان دادند. اصلاً چنین فکری نمی کردیم که کره اینقدر خوب بازی کند. پیشرفت خوبی را در فرایند بازی کره ای ها شاهد بودیم و توانستند مقابل ما، کار را به ست پنجم هم بکشانند. معتقدم که کره در این بازی به تجربه ایران و کم تجربگی خودشان باختند. با این فرایندی که کره ای ها در والیبال در پیش گرفته اند، معتقدم که دو، سه سال دیگر کارمان مقابل این تیم خیلی سخت تر خواهد بود.

به تجربه اشاره کردید؛ نمونه آن وقفه ای بود که سعید معروف با استفاده از هوش بالایش در ست پنجم بین سرویس های کره که تبدیل به امتیاز می شد، انداخت.

قطعاً؛ بازیکن کره دو تا سرویس خوب زد و اگر این فرایند را ادامه می داد می توانست کارمان را برای پیروزی در این بازی با مشکل روبه رو کند. آقای معروف هم که باتجربه هستند و با دریافت کمرشان یک وقفه در بازی انداختند تا با سرد شدن بازیکن خط سرویس کره، فرایند خوب این بازیکن در سرویس زدن قطع گردد و بتوانیم ست خاتمهی را به نفع خودمان به خاتمه برسانیم.

هرطور بود کره را بردیم، اما رشد تیم های آسیایی و فرایندی که تیم کره نشان داد آن ها دیگر زنگ تفریح نیستند و دیگر مانند امروز از پیش برنده نیستم.

قطعاً همینطور است. معتقدم ژاپن و کره تیم هایی هستند که فرایند خوبی داشته اند، برایمان دردسرساز خواهند شد و ما باید در ایران به فکر والیبال باشیم و با برنامه ریزی هایی که صورت می گیرد، اجازه ندهیم فاصله ای که در یک دهه گذشته با این تیم ها ایجاد نموده ایم کمتر گردد.

البته با توجه به فرایند صعودی فوق العاده والیبال ایران در یک دهه گذشته، انتظارات از والیبال بالا رفته و مردم می خواهند که این رشته همواره در اوج باشد. نتایج والیبال، اما در یکی، دو سال اخیر فراز و نشیب زیادی داشته است و به نظر می رسد با صعودتان به المپیک، دوباره والیبال ایران در راستا بازگشت به روز های اوجش قرار گرفته است.

با وجود مسابقات فشرده ای که به خصوص سال جاری تیم ملی والیبال پشت سر گذاشت، معتقدم نتایج خیلی خوبی گرفته ایم. ما سال جاری در شش تورنمنت شرکت کردیم و با توجه به این حجم بالای بازی ها و رقابت سنگینی که حاکم بود، کمتر تیمی در جهان می تواند چنین فشاری را تحمل کند. فدراسیون والیبال، رئیس نداشت، نمی توانستند تصمیم بگیرند که در بعضی از این تورنمنت ها با توجه به اهمیت کمتری که داشت، تیم دوم شرکت کند و همین سبب شد تا تیم اصلی در همه این تورنمنت ها شرکت کند و خسته و فرسوده گردد. فشردگی بازی های زیادی که شرکت کردیم سبب شده بود تا بچه ها حتی در مواقعی والیبال زده شوند و با توجه به فشار بالایی که رویشان بود، انگیزه ای نداشته باشند. شرکت در این تعداد رقابت مختلف در شرایطی بود که معتقدم حداقل در جام جهانی والیبال، نباید با تیم اصلی شرکت می کردیم تا بازیکنان با یک ریکاوری و استراحت کافی برای انتخابی المپیک در چین کمتر با خستگی روبه رو می شدند.

این انتقادی است که به کادرفنی هم وارد است؛ با توجه به حجم بالای تورنمنت هایی که سال جاری والیبال شرکت کرد، می بایست همانطور که خودتان هم اشاره کردید از بازیکنان جوان تر استفاده می شد تا اینطور تیم خسته و فرسوده به رقابت های انتخابی المپیک در چین نرسد. بهتر نبود فرصت به جوان ها داده می شد تا علاوه بر استراحت دادن به بازیکنان اصلی، بازیکنان جوان هم با حضور در این مسابقات، تجربه شان بالا می رفت؟

من نظرتان را قبول دارم و باید این اتفاق می افتاد، اما همانطور که اشاره کردم ما رئیس فدراسیون نداشتیم و مربی نمی توانست کاری انجام دهد. اگر برای یک تورنمنت پنج تا بازیکن جوان می برد و تیم هم نتیجه نمی گرفت، چون فدراسیون رئیسی بالای سرش نبود که جلوی ترکش های شکست را بگیرد، این مربی بود که بازخواست می شد. الان، اما با توجه به اینکه رئیس فدراسیون تعیین شده، دست مربی هم بازتر است و می تواند با توجه به هماهنگی که انجام می دهد، تیم دوم را در ادامه به رقابت هایی که چندان مهم نیست، اعزام کند تا تیم اصلی تنها برای رقابت های مهم آماده گردد.

حالا با صعود به توکیو، برای دومین دوره متوالی در المپیک حضور داریم، باتجربه تر شده ایم و انتظارات هم از شما بالا است، طرفداران از والیبال صعود به مرحله دوم و حتی مدال المپیک می خواهند. هدف گذاری و رؤیایی که با دیگر بچه های والیبال برای المپیک توکیو ساخته اید، چه است؟

می رویم تا بهترین نتیجه را بگیریم، با توجه به حضور ونزوئلا و ژاپن در گروهمان، تنها با شکست این دو تیم می توانیم به مرحله دوم برویم. باید قبول کنیم که مسابقات المپیک، بالاترین سطح بازی های ورزشی جهان است، با این حال ناامید نیستیم. نمی گویم روی سکو می رویم، اما در توکیو به دنبال بهترین نتیجه خواهیم بود و نسبت به المپیک ریو در توکیو نتیجه بهتری خواهیم گرفت. البته با توجه به اینکه برای دومین دوره به المپیک صعود می کنیم و خیلی از بچه ها هم تجربه حضور در المپیک قبلی را دارند، این به ما یاری می نماید. اگرچه برای بازیکنانی که در المپیک ریو حضور داشته اند، حضور در توکیو هم یک رؤیاست و مانند بازیکنانی که برای اولین بار به المپیک می فرایند، انگیزه بالایی برای درخشش دارند.

شاید یکی از مسائل و دغدغه هایی که برای آماده سازی جهت حضور در المپیک با آن روبه رو باشید، زمان کم آماده سازی خواهد بود. تا فروردین ماه درگیر بازی های لیگ هستید و بعد از آن اردیبهشت ماه بازی های لیگ ملت ها شروع می گردد و مردادماه هم به توکیو خواهید رفت. چه انتظاری از مسئولان دارید برای اینکه یک تیم آماده به توکیو برود؟ به خصوص که سال جاری تیم ملی والیبال پیش از اعزام به جام جهانی یا انتخابی المپیک، نتوانست بازی تدارکاتی داشته باشد و این یک ضعف بود.

با بازگشت آقای داورزنی، امید به والیبال برگشته و امیدواریم تأثیرات آن را در فرایند آماده سازی تیم ملی برای المپیک هم ببینیم، برنامه ریزی خوب در حد مسابقات المپیک در کنار پاداش می تواند شرایطی را فراهم کند که بتوانیم در توکیو با حریفانمان در بهترین شرایط رقابت کنیم.

درباره خودتان هم صحبت کنیم؛ به عنوان لیبرو به احتمال زیاد یکی از نفرات ثابت والیبال در المپیک توکیو خواهید بود و برای اولین بار حضور در این مسابقات را تجربه می کنید.

فعلاً وضعیتم تعیین نیست و حضورم در ترکیب هنوز قطعی نشده و کار سختی دارم؛ به خصوص که تنها 12 بازیکن به المپیک می فرایند. با این حال سخت تمرین می کنم و برای حضور در ترکیب اعزامی به المپیک سخت می جنگم و آرزو دارم که در المپیک بازی کنم.

بعد از المپیک توکیو، خیلی از بازیکنانی که نسل طلایی والیبال را تشکیل می دهند، از تیم ملی خداحافظی خواهند کرد. پتانسیل والیبال ایران را برای جایگزینی جهت پر کردن جای نسل طلایی چطور می بینید؟ چه کاری باید بگردد تا اوج گیری والیبال ادامه پیدا کند و با رفتن بعضی بازیکنان فرایند آن متوقف نگردد؟

موفقیت تیم های نوجوانان و جوانان در مسابقات جهانی گویای این است که استعداد های زیادی داریم. امیدوارم با تلاشی که این ملی پوشان جوان و نوجوان انجام می دهند در کنار برنامه هایی که باید برای رده های پایه و استعدادیابی انجام گردد، والیبالیست های مستعدی که داریم بتوانند در آینده نزدیک جای اسطوره هایی مانند سعید معروف، سیدمحمد موسوی و... را پر نمایند.

منبع : روزنامه جوان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 782

به "برنامه ریزی و عمل به وعده ها شرایط والیبال را در المپیک ارتقا می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی و عمل به وعده ها شرایط والیبال را در المپیک ارتقا می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید