بورل: مذاکرات وین فشرده ادامه خواهد داشت

به گزارش تاورنا، خبرنگاران : جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام اینکه کوشش برای احیای برجام بی وقفه ادامه دارد گفت: در وین پیشرفت هایی حاصل شده است اما مذاکرات به طور فشرده ادامه خواهد داشت.

بورل: مذاکرات وین فشرده ادامه خواهد داشت

به گزارش به نقل از فارس، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت، در مذاکرات وین برای احیای برجام، پیشرفت هایی حاصل شده است.

بورل در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: ما به طور بی وقفه در کوشش برای احیای هستیم که همه جنبه های آن، فعالیت های هسته ای و برداشتن تحریم ها را شامل می گردد .

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: در حال پیشرفت در مذاکرات وین هستیم اما این مذاکرات همچنان به شکل فشرده ادامه دارند .

مقام های دولت جو بایدن بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف نموده اند اما تا به امروز از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده اند و برگزاری پنج دور مذاکرات فشرده برای احیای برجام تا به امروز به نتیجه نرسیده است.

در حالی که ایران اعلام نموده تمامی تحریم های اعمال شده پس از خروج آمریکا از برجام باید لغو شوند، واشنگتن تنها بر تعلیق بخشی از تحریم ها تأکید دارد و متذکر شده است صدها تحریم ممکن است همچنان پابرجا بماند.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش در این توافق هسته ای پایبند بود اما اردیبهشت ماه سال 1398 گفت میخواهد با توجه به عدول طرف های غربی از تعهداتشان، از حقوقش در چند بند برجام (از جمله بند 36) برای کاستن از تعهدات خود ذیل این توافق استفاده کند.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن 5 گام برای کاهش تعهدات، انتها 15 دی ماه 1398 گفت دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

تهران اعلام نموده چنانچه طرف مقابل به تعهداتش بازگردد و تحریم ها را به صورت قابل راستی آزمایی برطرف کند اجرای کامل تعهداتش را از سر خواهد گرفت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1676

به "بورل: مذاکرات وین فشرده ادامه خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل: مذاکرات وین فشرده ادامه خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید