تیم مذاکره کننده در اسرع وقت مجلس و مردم را در جریان دقیق مذاکرات وین قرار دهد

به گزارش تاورنا، جامعه اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران طی بیانیه ای به مذاکرات اخیر برجام در وین واکنش نشان داد و نکاتی را یادآور شد.

تیم مذاکره کننده در اسرع وقت مجلس و مردم را در جریان دقیق مذاکرات وین قرار دهد

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، جامعه اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران طی بیانیه ای به مذاکرات اخیر برجام در وین واکنش نشان داد و نکاتی را یادآور شد.

متن این بیانیه بدین توضیح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَنْ تَرْضَىٰ عَنْکَ الْیَهُودُ وَلَا النَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ (بقره/10)

اخیراً سخن از طرح مذاکرات کمیسیون ویژه برجام در وین به گوش می رسد. آقای عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره نماینده، از یک سو اظهار داشته است که طرفهای شرکت نماینده در نشست کمیسیون مشترک برجام در حال دستیابی به یک تفاهم جدید هستند و از تدوین متون جدیدی در راستای پیشبرد جریان مذاکرات سخن گفته است که می تواند خواسته های ایران و طرف مقابل را تأمین کند. از سوی دیگر نیز رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان می دارد که مسئولین هیئت مذاکره نماینده، این کمیسیون را در جریان جزئیات این مذاکره قرار نداده اند.

موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکا از شروع تعیین بوده است و در سال های اخیر نیز میزان صدق و وفای به عهد دولتمردان آمریکایی برای ملت ایران بیشتر اثبات شده است! امام خامنه ای -مد ظله العالی- در فرمایشات اخیر خود مکرر بر این مسئله تأکید فرموده اند که بازگشت به تعهدات برجامی تنها در صورتی است که طرف مقابل عملاً تمام تحریم ها را لغو کند و این موضوع از سوی جمهوری اسلامی راستی آزمایی گردد و صرف بازگشت او به برجام یا تعهد روی کاغذ به برطرف تحریم ها کافی نیست.

مسئولین امر نیز در این سوی مرزها فرمایشات امام امت را به صراحت تأیید می نمایند اما معلوم نیست آن سوی مرزها که می فرایند چگونه مسحور نیرنگ های دشمنان می شوند که یه ناگاه خویش را باخته، همانگونه که آنان می خواهند عمل می نمایند. همچنین اخیراً جناب رئیس جمهور از برنامه های خود در صد روز پایانی دولت خبر داده و خواستار این بوده اند که برای شکستن تحریم ها در این صد روز باقی مانده دست او باز گذاشته گردد.

آقای روحانی! 100 روز که کم است، شما بیش از 2000 روز برای عمل به شعار تدبیر و امید و شکستن قفل های کهنه فرصت داشتید. لکن در ماه های آخر مسئولیت تان، این کمر ملت ایران به ویژه اقشار مستضعف است که زیر بار سیاست های نادرست جنابعالی شکسته است. اگر بنا بود با راهبرد برطرف تحریم به وسیله مذاکرات و اعتماد به دشمنان جنایتکار و گذشتن از حق مسلم ملت ایران-انرژی صلح آمیز هسته ای- گشایشی صورت بگیرد، در این هشت سال صورت می گرفت. لکن راهبرد صحیح، خنثی سازی تحریم به وسیله استحکام ساخت درونی نظام بود که در روز های نخستین دولت شما از سوی رهبر انقلاب بیان شد و متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.

بنا بر نکات فوق جامعه اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اعلام می دارد که تیم مذاکره نماینده جمهوری اسلامی ایران اولا می بایست خطوط قرمز نظام را با حساسیت تمام رعایت نموده و اگر مذاکره ای صورت می گیرد می بایست خروجی آن، مطابق حرف قطعی نظام باشد که همانا برطرف تحریم ها در عمل، راستی آزمایی از سوی ما و آن گاه، بازگشت به تعهدات برجامی است. همچنین مذاکرات نباید فرایند فرسایشی به خود بگیرد و نیز تیم مذاکره نماینده باید در اسرع وقت مجلس شورای اسلامی را در جریان جزئیات دقیق و نحوه پیشرفت مذاکرات وین قرار دهد که طبق اصل 76 قانون اساسی مجلس حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد و برای تحقق امکان ایفای نقش خود بر اساس اصول 88، 89 و 90 قانون اساسی ضروری است از مفاد مذاکرات وین که هم اکنون در حال اجرا است آگاهی یابد.

حسبنا الله و نعم الوکیل

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1607

به "تیم مذاکره کننده در اسرع وقت مجلس و مردم را در جریان دقیق مذاکرات وین قرار دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیم مذاکره کننده در اسرع وقت مجلس و مردم را در جریان دقیق مذاکرات وین قرار دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید