توصیه هایی برای میان وعده بچه ها

به گزارش تاورنا، ارائه اقلام غذایی به فرزندتان را محدود نسازید و تا حد امکان منوی غذای کودکتان را گسترده سازید.

توصیه هایی برای میان وعده بچه ها
میان وعده های غذایی به کنترل گرسنگی فرزندتان در طی روز یاری می نمایند و به موازات آن انرژی و مواد مغذی ضروری برای فرزندتان را فراهم می آورند.

در ابتدا باید توجه کنید که میان وعده های غذایی بچه ها نباید کسالت آور باشند. برای بسیاری از بچه ها میان وعده های غذایی حکم نوعی سرگرمی و سرگرمی را دارند، و لزوما بد نیستند. می توانید برای دانستن چگونگی تهیه کردن میان وعده های غذایی سالم برای بچه ها، از توصیه های زیر مدد گیرید:

خوراکیها و تنقلات فاقد ارزش غذایی را از خانه دور نگه دارید: فرزند شما برای دریافت شیرینیجات، شکلات، چیپس و دیگر تنقلات اصرار و پافشاری نخواهد کرد، اگر آنها را در دسترس نگه ندارید و بداند که در خانه موجود نیستند. با انتخاب میان وعده های سالم یک الگوی خوب برای فرزندتان باشید.

کوشش به سمت مصرف غلات کامل و دانه ها: گزینه های غذایی دارای غله کامل (نظیر بیسکویت ها و نان های تهیه شده از غله کامل و سبوس دار) را در میان وعده های غذای بچه هاتان بگنجانید، غلات کامل در تأمین انرژی و تقویت بنیه کودکتان مفیدند.

مخلوط کردن و ترکیب نمودن اقلام غذایی: شما می توانید ترکیبی از اقلام غذایی سالم را به فرزندتان ارائه کنید و این هنر شماست که بتوانید ترکیب هایی خوشمزه ای از اقلام غذایی سالم مختلف را برای فرزندتان تهیه کنید. برای مثال؛ می توانید هویج و دیگر سبزیجات خام را آغشته به ماست های چکیده طعم دار کنید و به فرزندتان بدهید.

می توانید سبزیجات را در کنار محصولات لبنی ارائه دهید برای مثال گزینه های ساده ای نظیر (نان و پنیر به همراه خیار و گوجه) یا (ماست و خیار یا آب دوغ خیار به همراه نان و محصولات غله کامل) را نیز امتحان کنید.

می توانید آغشته نمودن میوه های تازه یا کراکرهای سبوس دار با ماست های کم چرب، را نیز امتحان کنید. می توانید کره بادام زمینی را روی سیب، موز، کرفس و غیره بمالید و آن را به کودکتان بدهید و غیره

تقویت استقلال در بچه ها: گزینشی از سبزیجات یا میوه های آماده برای خوردن را در یخچال نگه دارید. می توانید میوه جات آماده برای خوردن را در یک کاسه یا ظرف در دسترس قرار دهید. گزینه های غلات کامل کم شکر، میوه های کنسرو شده و بسته بندی شده در آب خودشان و دیگر اقلام غذایی سالم را در یک کابینت در دسترس، یا در قفسه یا یخچال به صورتی که در دسترس کودکتان باشد قرار دهید، تا او بتواند به هنگام گرسنگی در برداشتن خوراکی ها استقلال داشته باشد.

منوی غذایی کودکتان را گسترده کنید: ارائه اقلام غذایی به فرزندتان را محدود نسازید و تا حد امکان منوی غذای کودکتان را گسترده سازید. گزینه های غذایی نا معمول تر را نیز به فرزندتان ارائه دهید برای مثال: آناناس، فلفل های قرمز یا زرد، انبه، دانه های سویای بوداده و غیره

دیدار دوباره با صبحانه: می توانید غذاهای مرسوم در صبحانه نظیر نیمرو و نان تست غله کامل، را به عنوان یک عصرانه مغذی و سالم به فرزندتان ارائه دهید.

سرگرم نماینده ساختن خوراکی ها : می توانید با ابزارهای برنده آشپزخانه، نان و پنیر را به اشکال قشنگ برش دهید تا برای کودکتان مجذوب کننده گردند. می توانید کباب میوه تهیه کنید و یا به کودکتان نشان دهید که چگونه تکه های خرد شده میوه را با چوب های غذا خوری ژاپنی - چینی (چاپستیک) بخورد.

می توانید به سلیقه خودتان اقلام غذایی را به اشکال مختلف توی ظرف غذا بچینید تا برای کودک مجذوب کننده و مفرح گردند (برای مثال صورتک های بانمک، کلمات و دیگر اشکال مجذوب کننده برای فرزندتان)

دریافت طعم شیرین از میان وعده های غذایی سالم: میان وعده های غذایی برای بچه ها نباید لزوما بی مزه یا کم مزه باشند. برای ارضای ذائقهی شیرینی دوست فرزندتان، می توانید پودینگ های خوشمزه عاری از چربی و ماست های یخی یا قطعات میوه یخ زده را (به عنوان جایگزینی سالم برای بستنی) به فرزندتان ارائه نمایید.

می توانید پوره هایی خوش طعم با استفاده از مواردی نظیر: شیر کم چرب، ماست کم چرب و میوه های تازه یا یخ زده تهیه نمایید. ارائه اقلام غذایی به فرزندتان را محدود نسازید و تا حد امکان منوی غذای کودکتان را گسترده سازید. گزینه های غذایی نا معمول تر را نیز به فرزندتان ارائه دهید.

گول تقلب های برچسب های غذایی را نخورید: غذاهای تجاری تحت عنوان کم چرب یا عاری از چربی، می توانند همچنان پر از کالری و سدیم باشند. بعلاوه غذاهایی با عنوان گول زننده عاری از کلسترول، می توانند غنی از چربی، چربی اشباع و شکر باشند؛ لذا برای دانستن تمام ماجرا باید محتویات غذایی برچسب های غذایی را کامل بخوانید و تنها به تیترهای گول زننده عاری از کلسترول یا عاری از چربی، اکتفا نکنید.

معین کردن مکان صرف میان وعده: مصرف میان وعده ها را به مکان های معینی محدود کنید. با این کار فرزندتان را از دریافت بی حساب کالری به خاطر جویدن بی فکر و عدم تمرکز بر غذا خوردن در جلوی تلویزیون) نجات خواهید داد. اگر فرزندتان احتیاج دارد که میان وعده اش را در حین راه رفتن یا در راستا رفتن به جایی صرف کند، می توانید از اقلام غذایی ای که امکان ریختن یا چکیدن از آنها وجود ندارد بهره ببرید، برای مثال می توانید از ساندویچ ها یا لقمه های کوچک، محصولات غله کامل، یک موز، یک شیر پاکتی کوچک (به همراه نی) و دیگر اقلام سالمی که امکان ریختن آن ها در حین راه رفتن کم است، بهره ببرید.

منبع: آشپزی و تغذیه بچه ها، فاطمه تقدسی نیا، صص133-129، نوید حکمت، چاپ دوم، قم، 1396

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1848

به "توصیه هایی برای میان وعده بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای میان وعده بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید