هر آنچه ضروری است درباره کم خونی بچه ها بدانید

به گزارش تاورنا، در طول سال های رشد موضوعی که سلامت بیشتر بچه ها را به خطر می اندازد، کم خونی بچه ها است. کم خونی یک بیماری است که امروزه بیشتر افراد حتی بچه ها را تحت تاثیر قرار داده است. با خواندن این مطلب با علل و درمان کم خونی بچه ها آشنا می شوید.

هر آنچه ضروری است درباره کم خونی بچه ها بدانید

نشانه های کم خونی در کودک

بسیاری از بچه ها که دچار کم خونی هستند نشانه ای از خود بروز نمی دهند به همین دلیل؛ لازم است که بچه ها به صورت روتین آزمایش خون بدهند.

بعضی از علائم کم خونی عبارتند از:

ضعف عمومی

سرگیجه

خشکی دهان

پوست رنگ پریده

کج خلقی و زودرنجی

رنگ پوست زرد

تنفس سریع

ضربان قلب بالا

انواع کم خونی در کودککم خونی در کودک با توجه به میزان گلبولهای قرمز طبقه بندی می گردد:

کم خونی میکروسیتیک : یعنی گلبولهای قرمز کوچکتر از میزان طبیعی هستند . دلیل اصلی این کم خونی فقر آهن است.

کم خونی نوروسیتیک: میزان گلبولهای قرمز نرمال است و برای دریافتن دلیل کم خونی باید آزمایش های دیگری انجام گردد.

کم خونی ماکروسیتیک: در این مورد گلبولهای قرمز بزرگتر از حد معمول هستند. البته این نوع کم خونی بسیار نادر است و دلیل آن معمولاً فقر ویتامین ب 12 می باشد. 1

علل کم خونی بچه هاهر چند ممکن است بروز کم خونی کودک تعجب آور باشد، ولی در واقع مشکل عمده ای است که از رعایت نکردن بهداشت عمومی اتفاق می افتد، و حتی ممکن است باعث افزایش خطر مرگ و میر در بچه ها گردد. بعلاوه، کم خونی دارای اثرات بسیار دیگری بر سلامت کودک شما خواهد داشت.

محتمل است علل کم خونی متفاوت باشد، احتمالا درصد کمی از بچه های که مبتلا به کم خونی هستند، تحت تاثیر عوامل جغرافیای منطقه محل سکونت خود بوده اند. معین شده است که بعضی از اشکال کم خونی مربوط به استعداد ژنتیکی بوده و گروه های نژادی خاصی را در معرض خطر ابتلا به کمبود آهن قرار می دهد. فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی است.

علل فقر آهن در بچه ها داشتن یک رژیم غذایی که فاقد مواد مغذی و ضروری از جمله آهن است، به کم خونی بچه ها یاری می نماید.

رشد سریع در سال اول بعد از تولد، باعث افزایش احتیاج به آهن می گردد. بنابراین، اگر در این دوران آهن کافی به بدن کودک شما نرسد، او را بیمار خواهد نمود. از این رو، کمبود آهن در برنامه غذایی می تواند عامل اصلی بیماری کم خونی گردد.

از دست دادن خون به صورت آهسته و در دراز مدت، مانند خونریزی در دستگاه گوارش بچه ها، عامل دیگر بروز این بیماری است.

ناتوانی بدن در جذب آهن هم می تواند عامل دیگری در بروز بیماری کم خونی کودک شما باشد.

بچه هایی که به وسیله شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر از سایر بچه ها در معرض خطر ابتلا به کم خونی قرار دارند.

همه نوزادان با آهن ذخیره شده در بدن خود به جهان می آیند. اما از آنجایی که آن ها با سرعت بسیار زیادی در طول چند سال اول زندگی خود رشد می نمایند، احتیاج به آهن اضافی برای حمایت از فعالیت-های بد نی دارند. در واقع، در حالت عادی، بچه های در حال رشد احتیاج به حدود 1 میلی گرم آهن در هر روز دارند. 2

11 غذای غنی از آهن برای درمان کم خونی بچه هابسیاری از بچه ها به طرز باورنکردنی بد غذا بوده و بارها غذا را قبل از خوردن و لذت بردن از آن پس می زنند. بنابراین، برای درمان کم خونی کودک خود ناامید نشوید و در پی وعده های غذایی سالم باشید.

برای داشتن یک رژیم متعادل برای درمان کم خونی، سعی کنید همه منابع آهن را در برنامه خود بگنجانید و بچه ها را به خوردن غذاهای متنوع تشویق کنید.

در درمان کم خونی بچه ها غذاهای زیر منبع بسیار خوبی از آهن به شمار می فرایند که بسیاری از بچه ها به آن ها علاقه خواهند داشت:

1.غلات صبحانه غنی شده با آهنبسیاری از غلات صبحانه از جمله آن هایی که برای بچه ها درست شده اند، با آهن غنی شده اند. آن ها اغلب 100 درصد میزان توصیه شده آهن برای دریافت روزانه را تامین می نمایند.

به خاطر داشته باشید بیشتر غلات صبحانه، نمک و شکر زیادی دارند. بنابراین بهتر است از آن ها به عنوان درمان دوره ای برای کم خونی یا بخش کوچکی از یک وعده متعادل تر بهره ببرید.

2. جو دوسرجو دوسر یک میان وعده مغذی است که بسیاری از بچه ها آن را دوست دارند. 3/4 یک فنجان جو دوسر حاوی 4.5 تا 6.6 میلی گرم آهن است.

بعلاوه جو دوسر سرشار از فیبر بوده و یک گزینه عالی برای بچه ها مبتلا به مسائل گوارشی یا معده از جمله یبوست است.

میزانی دارچین و کمی شکر قهوه ای به جو دوسر اضافه کنید تا برای کودک مجذوب نماینده تر گردد. با سرو آن به همراه یک مشت کشمش محتوی آهن آن را چند برابر نموده اید.

3. گوشتتمام فرآورده های گوشتی آهن زیادی دارند. با این حال، بسیاری از بچه ها گوشت را رد می نمایند، اما این راهکارهای ساده ممکن است آن ها را متقاعد کند که گوشت ارزش امتحان کردن را دارد:

4. ساندویچ کره بادام زمینیمیزان آهن کره بادام زمینی در بین مارک های مختلف، فرق دارد اما معمولا در هر قاشق غذاخوری 0.56 میلی گرم آهن دارد. برای دریافت آهن بیشتر، ساندویچ کودک را با یک تکه نان سبوس دار درست کنید که خود نان می تواند حدود 1 میلی گرم آهن تامین کند.

کره بادام زمینی پروتئین بالایی نیز دارد که آن را به گزینه عالی برای درمان کم خونی خصوصاْ در بچه های که گوشت نمی خورند، تبدیل می نماید.

برای اینکه کمی طعم شیرینی به آن اضافه کنید، استفاده از عسل یا ترکیب آن با موز گزینه های مناسبی است.

5. شکلات تلخشکلات تلخ یک روش درمانی غنی از آهن برای بچه ها مبتلا به کم خونی است که دریافت آهن کودک را افزایش می دهد. شکلات تلخ یکی از مواد غذایی کاملی است که به کودک 7میلی گرم آهن در هر 3 اونس (85 گرم) می دهد.

بعضی از بچه ها طعم تلخ شکلات تلخ را دوست ندارند. با ذوب کردن و ترکیب آن با کره بادام زمینی او را به خوردن تشویق کنید.

6.تخم مرغتخم مرغ آب پز 1 میلی گرم آهن دارد. می توانید با رنگ کردن تخم مرغ قبل از سرو، خوردن آن را برای کودک مجذوب نماینده تر کنید.

اگر تخم مرغ آب پز باب میل کودک تان نیست، املت را امتحان کنید.

بعضی از بچه ها عاشق ساندویچ نیمرو می شوند. تخم مرغ را سرخ نموده سپس آن را با کمی سس کچاپ سرو کنید. نان سبوس دار همراه آن ، 1 میلی گرم آهن به خواص این وعده اضافه می نماید.

7. لوبیاهالوبیاها منبع شگفت انگیزی از آهن به شمار می فرایند. لوبیا سفید یکی از غنی ترین آن هاست که 8 میلی گرم آهن در هر واحد دارد.

8.مغزهامغزها از جمله بادام هندی و پسته، یک منبع عالی از آهن، پروتئین و سایر مواد مغذی لازم است.

از آنجایی که مغزها می توانند خطر خفگی داشته باشند، هیچ وقت یک دانه کامل از مغزها را به کودکی که تازه جویدن را یاد گرفته است، ندهید.

آجیل خرد شده را امتحان کنید یا کره آن را روی کراکر یا نان سبوس دار بمالید.

9. ماهیسعی کنید ماهی را وارد رژیم غذایی کودک مبتلا به کم خونی کنید زیرا این ماده غذایی بسیار مغذی است. ماهی بعلاوه حاوی میزان زیادی پروتئین بوده و بعضی از ماهی ها، مانند ماهی خال مخالی و ماهی سالمون، از اسیدهای چرب امگا 3 مفید برای قلب و مغز سرشارند.

کنسرو ماهی تن در هر واحد 1 میلی گرم آهن دارد. سعی کنید آن را روی کراکرها با میل و رغبت یا در ساندویچ سرو کنید.

ترکیب تن ماهی با آووکادو بافتی خامه ای و کرمی درست می نماید که در کنار کراکر یا چیپس برای بچه ها بسیار مجذوب نماینده است.

10. سبزی هاسبزی نخوردن بچه ها یک مشکل بزرگ است. سبزی ها را درون یک اسموتی مخلوط نموده تا یک میان وعده پر از مواد مغذی و سرشار از آهن درست کنید که حتی بچه ها آن را دوست دارند.

11. درمان کم خونی بچه ها با میوهبعضی از میوه ها منبع خوبی از آهن به شمار می فرایند. مقادیر آهن زیر را در حدود 1 فنجان از این میوه ها می توانید پیدا کنید:

کشمش ، 4 میلی گرم

نصف برگه زردآلو ، 3.46 میلی گرم

گیلاس ترش قرمز ، 0.71 میلی گرم

هندوانه ، 0.36 میلی گرم

آلو ، 0.36 میلی گرم

اسموتی میوه با کمی ماست یا عسل ترکیب فوق العاده ای برای درمان کم خونی بچه ها می گردد.

سعی کنید میوه غنی از آهن مورد علاقه کودکتان را پوره نموده و آن را در قالب آب نبات قرار دهید. به مدت 2-3 ساعت یخ بزند، سپس از یک آب نبات غنی از آهن لذت ببرید. 3

پی نوشت:

1.www.safirearamesh.com

2.www.yjc.ir

3.www.abiangroup.com

منبع: راسخون
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1890

به "هر آنچه ضروری است درباره کم خونی بچه ها بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه ضروری است درباره کم خونی بچه ها بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید