دیپلمات روس: حصول توافق میان ایران و آژانس برای مذاکرات وین مفید است

به گزارش تاورنا، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش در پیامی توییتری نوشت که دستیابی به توافق میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای مذاکرات وین درباره برجام مفید است.

دیپلمات روس: حصول توافق میان ایران و آژانس برای مذاکرات وین مفید است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش در پیغامی توییتری به مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره نمود.

وی در این پیغام توییتری نوشت: ما آرزومند هستیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران بدون تاخیر به توافقی برای تمدید تفاهمنامه فنی دوجانبه درباره راستی آزمایی دست یابند. این برای تمامی طرف ها از جمله مشارکت کنندگان در گفت وگوهای وین درباره برنامه جامع اقدام مشترک مفید است.

پیش از این، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام نموده بود که در حال رایزنی با ایران در مورد تمدید توافق با آژانس بوده و طی روزهای آینده در این خصوص به شورای حکام اطلاع رسانی خواهد نمود.

در حالی که قرار بود عصر امروز کنفرانس خبری رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره شرایط تفاهمنامه فنی با ایران برگزار گردد، این کنفرانس به روز دوشنبه موکول شده است.

طبق توافق ایران و آژانس، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت های مهم هسته ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن این توافق، در صورت عدم لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، مقام های ایران بر اساس ضرب الاجل معین نموده، دسترسی بازرسان به سایت های مهم هسته ای را قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه درباره احتمال تمدید توافق ایران و آژانس به شبکه ان اچ کی ژاپن گفته بود که دولت ایران بعداً در این خصوص تصمیم گیری خواهد نمود.

یک مقام آگاه در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز امروز (یکشنبه) گفت که با توجه به انتها یافتن ضرب الاجل سه ماهه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی، احتمال تمدید مشروط تفاهم قبلی برای مدت یک ماه وجود دارد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1654

به "دیپلمات روس: حصول توافق میان ایران و آژانس برای مذاکرات وین مفید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: حصول توافق میان ایران و آژانس برای مذاکرات وین مفید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید