سقوط آزادخانه ویلاها

به گزارش تاورنا، دلالان و مالکان در بازار اجاره خانه ویلا در شهرهای شمال کشور، بدترین روزها طی یک دهه اخیر را تجربه می نمایند.

سقوط آزادخانه ویلاها

جهت دریافت خدمات طراحی داخل باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد از بازار ویلا و سوئیت در شمال نشان می دهد، اجاره هر شب اقامت مسافر در این اقامتگاه ها حتی در همین تعطیلات فعلی، 60 درصد نسبت به سطح اجاره بهای متعارف کاهش پیدا نموده است. سطح اجاره بهای متعارف در بازار ویلاهای شمال، مبالغی است که معمولا مالکان خانه ویلا و سوئیت، سالانه متناسب با حداقل معادل نرخ تورم عمومی و حداکثر معادل رشد قیمت فروش ویلا، به عنوان کرایه ویلا به مسافر معین می نمایند.

براساس فرمول همیشگی معین اجاره بهای شبانه اقامتگاه در شمال، درحال حاضر تعرفه عادی برای هتل آپارتمان در یک شهر پرسفر در استان مازندران می توانست یک میلیون و 240 هزار تومان به ازای هر شب برای یک خانوار 4 تا 6 نفره در واحد مسکونی 2خواب باشد. اما رکود سنگین مسافرت، باعث سقوط تعرفه ها شده است به طوری که اجاره بهای هر شب برای همین اقامتگاه، هم اکنون 500 هزار تومان است که البته دلال این بازار، حاضر به تخفیف هم هست.

آنالیز ها درباره سقوط سنگین نرخ ها در بازار اجاره خانه ویلا حاکی است: ایست ستاد ملی مقابله با کرونا به گردشگرانی که بدون ترس از ابتلا، خواستار مسافرت به شمال هستند از یکسو و پرهیز از سفر از جانب سایر گردشگران باعث شد تقاضای اقامت در بازار ویلاهای شمال بیش از 80 درصد نسبت به دوره قبل از پاندمی، ریزش کند.

نبود مسافر و حتی کنسلی های مکرر از سوی معدود مسافرانی که قصد سفر به شمال دارند باعث سقوط اجاره بها در این حوزه از بازار املاک شمال شده است. ابعاد سقوط اجاره بها در ویلاهای لوکس نیز سنگین گزارش شده است. ویلاهای استخردار با ظرفیت پذیرش بالای 5 خانوار با بهترین شرایط درونی- تجهیزات و امکانات داخل ویلا- و محیط بیرونی (نزدیک به دریا)، طی آخر هفته گذشته در بعضی شهرهای شمالی با اجاره بهای هر شب یک میلیون و 300 هزار تومان تا حداکثر کمتر از 2 میلیون تومان به بازار مراکز اقامتی عرضه شد. انتشار قیمت ها در استارت آپ های گردشگری- صفحات اینستاگرام مخصوص اجاره ویلا و سوئیت و کانال های تلگرامی فعال در این حوزه ملکی- معین می نماید در تعطیلات مناسبتی پاییز و زمستان پارسال یعنی قبل از شیوع کرونا در کشور، ویلاهای لوکس در شهرهای پرسفر شمال با تعرفه هر شب بالای 3 میلیون تومان به مسافران اجاره داده می شد آن هم بدون تخفیف و دریافت مبالغ بیشتر در ازای افزایش تعداد مسافر. اما در ماه های اخیر و شرایط فعلی، نه تنها اجاره بهای شبانه در بازارهای ویلاهای شمال نسبت به سال گذشته افزایش پیدا ننموده که با ریزش سنگین روبه رو شده است.

ارقامی که در بازار ویلاهای شمال برای اجاره به مسافران اعلام می گردد شبیه تعرفه های سال 96 است. اجاره داری ویلاهای مختص گردشگران با نرخ های سه سال پیش یک پیغام پرمحتوا برای آینده بازار املاک شمال دارد. سال 96 در بازار ملک، مقطع زمانی قبل از جهش محسوب می گردد. اینکه، الان عرضه ویلاهای شمال در بازار گردشگری با تعرفه های سال 96 صورت می گیرد نشانه تغییر معادله قیمت ها در املاک شمال تحت تاثیر عصر کرونا است. در عصر کرونا، عرضه اقامتگاه های گردشگری به مراتب بیشتر از تقاضای موثر است. این عدم تعادل شدید که تا پیش از کرونا، به شکل معکوس بود، در فاز اول باعث ریزش اجاره بهای شبانه شده است اما این شرایط می تواند به تعدیل قیمت های فروش ویلا نیز منجر گردد.

با توجه به رابطه ای که به شکل سنتی بین اجاره بها و قیمت مسکن وجود دارد و همچنین با توجه به عایدی سالانه اجاره بها در تهران که حدود 3 درصد است، کاهش اجاره بهای ویلاهای شمال شرایط برای قرار دریافت قیمت ویلاهای فروشی در سراشیبی را فراهم نموده است. هر چند دلالان ویلا مدعی هستند تقاضای خرید ویلا در شهرهای شمالی بیشتر از مسافران متقاضی اجاره شبانه است. در تعطیلات اخیر، به دلیل قرمز بودن شهرهای شمالی، فعالان بازار اجاره ویلا نتوانستند در این بازار فعالیت نمایند. گروهی از مسافران که با رزرو از هفته قبل قصد سفر داشتند به خاطر تغییر رنگ شهرهای شمالی از زرد به نارنجی در روزهای پنج شنبه و آدینه، مجبور به لغو اجاره ویلا شدند. چشم انداز سفر در عید 1400 نیز تاریک است. این شرایط احتمالا باعث فروشنده شدن صاحبان ویلاهای اجاره ای می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1377

به "سقوط آزادخانه ویلاها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط آزادخانه ویلاها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید