شرط کاهش یک درصدی نرخ سود بانک مسکن

به گزارش تاورنا، به گزارش خبرنگاران، محمد حسن علمداری با اشاره به این که در قانون جهش تولید، نظام تشویقی برای انبوه سازانی که از فناوری نوین صنعتی سازی استفاده می کنند پیش بینی نشده است اضافه نمود:، اما بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات برای این سازندگان، اولویت هایی قائل شده است.

شرط کاهش یک درصدی نرخ سود بانک مسکن

وی درباره خودمالکی نیز گفت: خود مالکی یعنی سند مالکیت واحد مسکونی تک واحدی و یا چند واحدی به نام افراد است، و مالک قصد تولید مسکن برای مصرف خود دارد.

علمداری ادامه داد: خود مالکان به طور عادی از شبکه بانکی تسهیلات می گیرند.

وی گفت: در قانون جهش تولید و طرح نهضت ملی مسکن، فصلی پیش بینی شده است تا خود مالکان، هم بتوانند از تسهیلات این طرح استفاده کنند.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن اضافه کرد: شرایط استفاده از تسهیلات خود مالکی، با زمین های دولتی یکسان است و تنها فرق آن این است که خود مالکی فقط یک واحد را می تواند به نام خود و یا افراد تحت تکفل خود ثبت کند و بقیه واحد ها باید به غیر واگذار شود.

وی ادامه داد:، اما کسانی که به صورت عادی از بانک ها تسهیلات می گیرند چنین محدودیتی ندارند.

علمداری درباره خود مالکانی که از تسهیلات بانک مسکن استفاده می کنند گفت: سقف وام ها، به شرطی که از تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن استفاده نکنند برای حرفه ای ساز و یا کسانی که از فناوری نوین استفاده کنند و یا سنتی سازی باشند، فرق دارد.

علمداری اضافه کرد: به طور مثال اگر سازنده، از فناوری نوین استفاده کند 450 میلیون، حرفه ای ساز باشد 400 میلیون و سنتی ساز ها 200 میلیون تومان تسهیلات دریافت می کنند.

وی با اشاره به این که بیشتر تسهیلات بانک برای تولید و ساخت مسکن است گفت: پرداخت تسهیلات در این بخش آثار تورمی کمتری نسبت به سایر بخش ها دارد و اگر هر میزان تسهیلات را به سمت تولید هدایت کنیم از تورم کمتری نسبت به سایر بخش ها برخوردار می شود.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن اضافه کرد: اغلب تسهیلات خرید مسکن به کسانی داده می شود که از انبوه سازان خریداری می کنند؛ هرچند ممکن است افراد به مسکن به عنوان کالای سرمایه ای نگاه کنند، اما در مدت زمان کم نمی توانند معامله زیادی انجام دهند بنابر این چه بخش عرضه و یا تقاضا را پوشش دهیم باز هم به تولید کمک می کنیم، زیرا بیشتر تولید مسکن را انبوه سازان و حرفه ای سازان انجام می دهند و به خریداران واگذار می کنند.

وی اضافه کرد: بنابراین وقتی قدرت خرید خریداران افزایش می یابد به تولید کمک خواهد شد کسانی که مسکن را کالای سرمایه ای می دانند نیازی به سقف وام های بانکی ندارند.

علمداری شرح داد: اقشار میانه جامعه از وام مسکن استفاده می کنند ضمن اینکه انبوسازان، واحد های میان متراژ می سازند.

منبع: صداوسیما

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1985

به "شرط کاهش یک درصدی نرخ سود بانک مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط کاهش یک درصدی نرخ سود بانک مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید