شهر جهانی یزد مهجور از هنر جهانی سینما

به گزارش تاورنا، مدیرعامل خانه سینماگران استان یزد با اشاره به این که تاکنون فیلمسازی از شهر جهانی مورد حمایت فراوریی قرار نگرفته است، تاکید نمود: در حالی حمایت از فراوری فیلم های کوتاه و بلند مستند و داستانی در یزد مهجور مانده که کاربرد یک فیلم بسیار گسترده تر از برنامه های جشن و جُنگ، گردهمآیی های بی هدف و غیرتخصصی و اجراهای تئاتر خیابانی است.

شهر جهانی یزد مهجور از هنر جهانی سینما

سید مجتبی حسینی در گفت وگو با خبرنگار تاورنا، با گلایه از جدی نگرفتن هنر سینما و تصویر از سوی مسئولان یزد، اظهار کرد: سینما یکی از پرمخاطب ترین رسانه های جهانست و مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته اما هنوز به این رسانه که طیف وسیعی از دنبال نماینده را داراست، توجه قابل قبولی نمی گردد.

وی با اشاره به ظرفیت گسترده فیلم و سینما در معرفی شهر جهانی یزد، توضیح داد: پس از جهانی شدن شهر یزد و اهمیت معرفی این شهر به مردم جهان، این رسانه به عنوان رسانه ای فراتر از مرزها و با رویکرد گسترده تبلیغاتی، تا حدودی بیشتر شناخته شد اما تاکنون فیلم سازی از شهر جهانی مورد حمایت فراوریی قرار نگرفته و هنوز ظرفیت این رسانه در میان مسئولان به رسمیت شناخته نشده است.

مدیرعامل خانه سینماگران استان یزد با اشاره به هزینه های اختصاص داده شده و حمایت های تبلیغات شهری برای اجرای برنامه های جُنگ و تئاتر خیابانی، اعلام کرد: در حالی حمایت از فراوری فیلم های کوتاه و بلند مستند و داستانی در یزد مهجور مانده که کاربرد یک فیلم بسیار گسترده تر از برنامه های جشن و جُنگ، گردهمایی های بی هدف و غیرتخصصی و اجراهای تئاتر خیابانی است و در این راستا استفاده از ظرفیت فیلم سازان یزدی نیز مغفول مانده چرا که هر گاه پای ساخت فیلم فاخر به میان می آید، مسئولان به دنبال استفاده از سینماگران پایتخت و دیگر شهرها هستند.

وی راه یابی آثار فراوریی فیلم سازان یزدی در کشورهای دیگر را یکی از مهم ترین افتخارات استان برشمرد و گفت: بازتاب این افتخارات در مجامع سینمایی کشور پررنگ تر از رسانه های داخل استان است و نکته قابل تأمل این است که شرایط اکران آن ها نیز در خارج از استان بیشتر فراهم است.

حسینی حمایت از سینماگران استان را از مهمترین ملزومات حفظ و بهره برداری از این حوزه به ویژه در بخش های فیلم کوتاه، کلیپ و حتی فیلم های بلند برشمرد و گفت: متأسفانه استان یزد از نظر تجهیزات مرتبط با این حوزه هم دچار کمبود است و فیلمسازان یزدی با مشکل تهیه و استفاده از تجهیزات پیشرفته و بروز سینمایی روبرو هستند.

خانه سینماگران انسجام بخش فعالیت های سینمایی یزد

مدیرعامل خانه سینماگران استان در ادامه راجع به تشکیل خانه سینماگران استان اضافه نمود: مراحل ثبتی این تشکل با هدف حمایت از جامعه فیلمسازان یزد و یاری به رشد و ارتقای هنر فیلمسازی در سطح استان با همکاری و مساعدت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی رو به سرانجام است.

این مسئول تهیه بانک اطلاعاتی و آرشیو از سوابق هنری فیلمسازان، ارائه تسهیلات رفاهی، برگزاری کارگاه های آموزشی پیشرفته همسو با کلاس های آموزشی انجمن سینمای جوانان استان یزد و برگزاری نشست، اکران و نقد فیلم را از برنامه های اصلی این تشکل سینمایی برشمرد.

وی ایجاد خانه سینماگران یزد را زمینه ای به منظور شکل گیری مطالبات بیان کرد و گفت: ایجاد تشکل شامل سینماگران می تواند ضمن شناسایی کمبودها، مطالباتی مانند سایر گوشزد ورود غیرتخصصی بعضی از افراد و ادارات انجمن های هنری به صورت موازی با ارشاد و حوزه هنری با استفاده از قانونمند کردن فعالیت های سینمایی در استان را منسجم تر کند.

حسینی در رابطه با کم بودن مخاطب سینمای هنر و تجربه نیز اظهار کرد: گاهی نبود مخاطب به ابزاری برای گریز از تأمین زیرساخت های مهم فرهنگی تبدیل می گردد اما مانند هر جریان اندیشمندانه فرهنگی، تا زمانی که هنر و تجربه وجود نداشته باشد و شناخته نگردد، نمی تواند مخاطبان خود را پیدا کند هر چند که سینمای هنر و تجربه مخاطبان خاص خود در این حوزه را دارد.

قربانیان تعطیلی دانشگاه علمی کاربردی ارشاد در یزد

مدیر عامل خانه سینماگران استان از ضرورت توجه به دانش آموزان و دانش جویان رشته های سینمای استان نیز یاد کرد و گفت: این نسل، آینده ساز رشته سینمای استان است لذا نباید مورد غفلت قرار گیرد، از طرفی این قشر نیز باید به مطالب تئوری مسلط شوند چرا که سینما هم مانند بسیاری از رشته ها متشکل از مطالب تئوری و عملی است.

وی افزود: تعطیلی دانشگاه علمی کاربردی ارشاد در یزد می تواند عواقب ناگوار جبران ناپذیری را برای این هنر در استان به دنبال داشته باشد و در حال حاضر تنها امیدوار هستیم به زودی تمهیداتی برای یک دانشکده سینمایی معتبر در استان اندیشیده گردد.

حسینی سینما را بیلبوردهایی بر پرده های جهانی بیان کرد و گفت: گاهاً بعضی از آثار فراوریی که مورد حمایت قرار می گیرند و از نظر بعضی مسئولان بسیار خوب هستند، به لحاظ فنی و تخصصی کیفیت و کارایی مناسبی ندارند بنابراین باید معیار انتخاب، حمایت و توجه به آثار نیز از سوی متخصصان امر مشخص گردد تا ضمن مقابله با تضییع حقوق فیلم سازان، این آثار بتوانند افتخارآفرینی نمایند.

وی با بیان اینکه تقویت حوزه سینما به منزله ثبت تصاویری از هویت ملی برای نسل های بعدی است، گفت: سینما و جریان فیلم سازی کوتاه با استفاده از این ظرفیت نیازمند عزمی ملی و حمایت تمام دستگاه های استان است و محدود به حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی گردد.

حسینی در سرانجام برگزاری جشنواره هایی در زمینه سینما را اقدامی شایسته در رشد و ارتقای این حوزه دانست و اظهار داشت: برگزاری نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد با موضوع میراث فرهنگی و شهر جهانی در صورت تداوم و همچنین حمایت تمام مجموعه ها از آن، نتایج بسیار خوبی را به دنبال خواهد داشت و در صورت برگزاری اصولی و صحیح، نقطه عطفی برای برندسازی شهر جهانی یزد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 224

به "شهر جهانی یزد مهجور از هنر جهانی سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر جهانی یزد مهجور از هنر جهانی سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید