ظریف: واکسن کرونای روسی در ایران تایید شد

به گزارش تاورنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در دومین مقصد سفرش به منطقه در مسکو حضور دارد، بعدازظهر امروز (سه شنبه) پس از دیدار و گفت وگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی های اجرا شده پرداخت.

ظریف: واکسن کرونای روسی در ایران تایید شد

ظریف ضمن ابراز خرسندی از حضور در مسکو گفت: در رایزنی ها مسائل مختلفی را مطرح کردیم و خوشحالم به اطلاع شما برسانم واکسن اسپوتنیک دیروز توسط مسؤولان بهداشتی در ایران تایید شد و در آینده نزدیک امیدواریم بتوانیم خرید و تولید مشترک را بین مؤسسات مشابه در ایران و روسیه انجام دهیم.

وزیر امور خارجه اضافه کرد که در مورد دریای خزر و همکاری در این حوزه بین ایران و روسیه گفت وگو کردیم.

او به پوتین تبریک گفت که توانست به بحران قره باغ پایان دهد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد سوریه با بیان اینکه نظرات ایران و روسیه در مورد سوریه کاملا مشابه به هم است، گفت: نیاز داریم فرایند قانون اساسی با همکاری همه طرف ها پیش برود. همزمان ضرورت دارد شرایط انسانی در سوریه و شرایط انسانی مورد توجه قرار بگیرد و جامعه بین المللی مسئله انسانی را فدای اهداف سیاسی برخی قرار ندهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: درباره افغانستان مشورت خوبی داشتیم برای اینکه حاکمیت قانون و همراهی همه گروه ها منجمله طالبان که امروز هیأتی از طالبان در ایران هست و با همکاران من مشغول گفت وگو هستند، یک جامعه فراگیر و هماهنگ در افغانستان را ببینیم. ایران و روسیه در این زمینه دیدگاه های مشابهی دارند.

ظریف اضافه کرد: با توجه به ضرورت گفت وگو و همکاری بین کشورهای خلیج فارس، از تلاش های روسیه در این زمینه قدردانی و استقبال می کنیم و امیدواریم کشورهای عربی خلیج فارس هم به آغوش گشوده جمهوری اسلامی برای گفت وگو پاسخ مثبت بدهند و به جای امید بستن به کسانی که هیچ فایده ای برای آنها نداشتند، به منطقه خودشان رو بیاورند.

وزیر امور خارجه ابراز امیدواری کرد آتش بس در یمن برقرار شود، او گفت: ایران حاضر است با گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن و دیگران همکاری کند که گروه های مختلف یمنی را به پای میز مذاکره بیاورند و به یک حکومت مشترک بین همه یمنی ها براساس همکاری و همراهی به جای جنگ و خونریزی بینجامد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن ابراز خرسندی از امضای موافقت نامه بین ایران و روسیه در حوزه سایبری گفت: امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک توافق فرهنگی بین ایران و روسیه که مراحل نهایی را طی کرده و آماده امضا است را در آینده نزدیک امضا کنیم که روابط همه جانبه ایران و روسیه در حوزه فرهنگ نیز گسترش یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره تحولات جدید در دنیا و روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و ارزیابی از روابط تهران و مسکو نیز گفت: روابط ایران و روسیه اصیل است و این روابط واکنش به روابط ما و دیگران نیست. ایران و روسیه دو کشور همسایه هستند و دو کشور هستند که دیدگاه های مشترک در سطح بین المللی دارند و دو کشور هستند که در حوزه منطقه برای صلح و امنیت در منطقه تلاش کردند و دیدگاه های ما درباره حل و فصل بحران های سوریه، یمن، مسائل افغانستان و بحران قفقاز بسیار نزدیک به هم است و از نزدیک با هم همکاری کردیم و این روابط اصیل است و سابقه روابط ما از کل حیات ایالات متحده بیشتر است و دوران بیشتری دارای رابطه با روسیه بودیم و این روابط وابسته به کسی نیست.

ظریف گفت: بیشترین امیدی که داریم این است آمریکا در روابط ما و دیگر کشورها و روابط ما با روسیه خللی ایجاد نکند و از مزاحمت برای روابط ما و روسیه دست بردارد و از اقدامات غیرقانونی که در گذشته انجام داده و مانع شده شرکت های ایرانی و روسی آنگونه که می خواستند روابط را ادامه دهند از این موانع دست بردارد.

ظریف درباره بازگشت آمریکا به برجام گفت: آنچه از دولت جدید آمریکا شنیدیم بیشتر در حد صحبت و اعلام موضع بوده است. ما به عمل پاسخ خواهیم داد. گفته ایم هر زمان آمریکا تحریم های غیرقانونی بر خلاف برجام و تعهداتش در قطعنامه 2231 علیه ایران اعمال کرده و کشورهای قانونمندار دنیا را با تحریم های فرامرزی مجازات کرده هر زمان این اقدام را متوقف کند ایران هم آمادگی دارد به نحو مناسب پاسخ دهد. اما تنها نتیجه ای که این شرایط می تواند داشته باشد موانعی که امروز توسط آمریکا برای روابط ما با روسیه و چین و دیگر کشورها ایجاد شده رفع شود.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1452

به "ظریف: واکسن کرونای روسی در ایران تایید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: واکسن کرونای روسی در ایران تایید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید