عادت اعتیادآوری که استرس به جانتان می اندازند!

به گزارش تاورنا، شاید تعجب کنید اما انجام این فعالیت های روزمره و به ظاهر ساده می تواند اضطراب اعتیادآوری را در شما ایجاد کند.

عادت اعتیادآوری که استرس به جانتان می اندازند!

به گزارش گروه رسانه های تاورنا، حتما برای شما رخ داده است که بی صبرانه منتظر تعطیلات شوید، اما با فرا رسیدن آن جرئت نمی کنید تلفن هوشمند خود را خاموش کنید، زیرا در این صورت از نبود رسانه اجتماعی رنج می برید. جریان مداوم پیغام ها، به روزرسانی ها و محتوائی که رسانه های اجتماعی به شما تحویل می دهند، گاهی اوقات می توانند یک فشار اضافی اجتماعی بر شما وارد نمایند، به فضای شخصی شما حمله نمایند و شما را برای پاسخ به یک دوست مجبور نمایند.

فکر می کنید راه چاره مناسبی برای متوقف کردن مشکل استفاده از دستگاه ها یا برنامه ها وجود دارد؟

محققان به تازگی نتایج تحقیقاتی را منتشر نموده اند که نشان می دهد در هنگام مواجهه با این فشار، بسیاری از ما حتی از تلفن های خود بیشتر استفاده کنیم و این حالت اغلب بصورت اجباری یا حتی اعتیاد آور است.

وقتی افراد با یک وضعیت اجتماعی استرس زا روبرو می شوند، مثلاً بحث و تبادل نظر با کسی، آنها با دوری از او با استرس کنار می آیند، ممکن است پیاده روی نمایند، بِدوند یا با بچه های خود بازی نمایند. اما وقتی شرایط استرس زا ناشی از استفاده از رسانه های اجتماعی است، می بینیم که مردم تمایل دارند استراتژی مقابله ای بسیار متفاوت که همان استفاده بیشتر از آن است را اتخاذ نمایند.

برنامه ها و وب سایت های رسانه های اجتماعی همان چیزی هستند که ما از آن ها به عنوان فناوری های خاص با ویژگی های متعدد استفاده می کنیم، به این معنی که روش های زیادی برای استفاده از آن ها وجود دارد. می توانید بازی کنید، اخبار بخوانید، با دیدن پست های مختلف، با دوستان خود برای تعطیلات برنامه ریزی کنید. هر یک از این اقدامات در یک بستر متفاوت انجام می گردد و شما را به فضای متفاوتی در درون برنامه می برد؛ بنابراین اگربرای مثال، کاربران رسانه های اجتماعی از پست مربوط آلوده کردن محیط زیست یا آزار یک کودک برنجند، می توانند با منحرف کردن توجه خود به چیزی دلپذیرتر و آرامش بخش درون برنامه، از آن استرس دور شوید.

چنین انحرافاتی در ابتدا بی ضرر به نظر می رسد، اما آن ها می توانند شما و همنوعانتان را به حلقه ای بی انتها از کاربران رسانه های اجتماعی تبدیل نمایند که در استرس خود گیر افتاده اید. این وضعیت حتی می تواند نشانه اعتیاد باشد، هنگامی که شما به طور مداوم به دنبال فرار کوتاه مدت از همان موضوعی هستید که باعث ایجاد مسائل طولانی مدت می گردد.

مطلعی؛ اولین قدم برای مقابله با استرس

اولین قدم برای مقابله با این نوع واکنش، مطلعی است. اگر بتوانیم از همه مضرات مختلفی که چرخیدن در رسانه های اجتماعی عایدمان می گردد مطلع شویم، بیشتر محتمل است که از کاربرد بی رویه آن خودداری کنیم؛ بنابراین اگر در تعطیلات پیش رویتان دوباره تجربه حس اعتیاد به عنوان یک کاربر رسانه اجتماعی را داشتید، بهتر است به جای پناه بردن به تلفن همراه خود، آن را کاملا کنار بگذارید، در غیر اینصورت برای منحرف کردن ذهن خود از آنچه در صفحات متنوع خود می بینید، ساعت ها گرفتار می شوید.

منبع:باشگاه تاورنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 345

به "عادت اعتیادآوری که استرس به جانتان می اندازند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت اعتیادآوری که استرس به جانتان می اندازند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید