عسگری:کسب دو طلا در 14 روز کار خیلی سختی است، کاراته وان پاریس تبدیل به کابوسم شده بود

به گزارش تاورنا، قهرمان کاراته دنیا گفت: خدا را شکر که بعد از شکست در آخرین مسابقه کاراته وان 2019، آغاز پرقدرتی در سال 2020 داشتم و امیدوارم این موفقیت ها ادامه دار باشد.

عسگری:کسب دو طلا در 14 روز کار خیلی سختی است، کاراته وان پاریس تبدیل به کابوسم شده بود

بهمن عسگری در گفت وگو با خبرنگار ورزشی تاورنا، در مورد آغاز پرقدرت در سال 2020 و کسب دو مدال طلا در مسابقات کاراته وان شیلی و پاریس گفت: باید خدا را شکر کنم که سال 2020 با کسب دو مدال طلا آغاز خوبی برای من داشت. باخت در آخرین رویداد سال 2019 و کاراته وان اسپانیا تلنگر و چالش خوبی برای من بود، اما توانستم خودم را جمع و جور کنم. شکست در اسپانیا یک باخت معمولی نبود و باعث شد نه تنها در این مسابقات امتیاز و مدالی کسب نکنم، بلکه عنوان گرندوینری وزن 75- کیلوگرم را نیز از دست بدهم.

وی اضافه کرد: همه اینها بار را روی دوش من سنگین تر کرد و باعث شد روزهای سختی را بعد از مسابقات اسپانیا پشت سر بگذارم، اما خدا را شکر با یاری دکتر حجتی، مربی خوب روانشناس تیم ملی توانستم این مرحله را پشت سر بگذارم. در کنار دکتر حجتی، سنسی شهرام هروی، سرمربی تیم ملی نیز حمایت زیادی کشید و باعث شد از این شرایط خارج شوم. خدا را شکر که بعد از این اتفاقات، سال 2020 آغاز بسیار خوبی برای من داشت و امیدوارم این پیروزیت ها تداوم داشته باشد.

قهرمان کاراته جهان تاکید نمود: سال 2020 به واسطه برگزاری رقابت های المپیک سال بسیار سختی برای ورزشکاران است و همه در حال کوشش هستند. بعضی ورزشکاران در حال مبارزه برای کسب سهمیه المپیک هستند و بعضی دیگر نیز که به این مهم رسیدند، برای پیروزیت در المپیک کوشش می نمایند. من نیز تمام کوشش خود را انجام می دهم که سهمیه المپیک خود را در رویدادهای آینده قطعی کنم.

عسگری در پاسخ به این سوال که به نظر می رسید بعد از کسب مدال طلای مسابقات شیلی در کاراته وان پاریس نتواند فرایند خوب خود را تکرار کند، گفت: دقیقا کار بسیار سختی بود. برای مسابقات کاراته وان شیلی و فرانسه 24 روز از خانواده دور بودیم. ابتدا به شیلی رفتیم که خدا را شکر توانستم با مبارزات خوب به مدال طلا برسم. کسی که ورزش حرفه ای انجام داده باشد به خوبی می داند کسب دو مدال طلا در فاصله 14 روز و در دو رویداد سنگین واقعا کار بسیار سختی است.

وی ادامه داد: بعد از مسابقات شیلی باید نه تنها رژیم خود را ادامه می دادم تا وزن خود را ثابت نگه دارم، بلکه باید آمادگی خود را نیز حفظ می کردم. در کنار این موارد باید به تغییرات جغرافیایی و زمانی کشورهای شیلی و فرانسه نیز عادت می کردم. همه این موارد را با توجه به حضور دکتر خواجوی، مربی بدنساز تیم ملی و امیر حسین منظوری، مربی تغذیه خود به خوبی پشت سر گذاشتم. در سالیان اخیر با برنامه های تغذیه منظوری توانستم وزن ایده آل خود را حفظ کنم که بابت این اتفاق از او تشکر می کنم.

قهرمان بازی های آسیایی 2018 توضیح داد: شاید از ابتدا با توجه به عدم نتیجه گیری سالیان اخیرم در فرانسه مخالف حضور در کمپ تمرینی پاریس بودم. در سالیان اخیر کاراته وان پاریس تبدیل به کابوس من شده بود، چرا که در چهار دوره گذشته این مسابقات تنها پیروز به کسب یک مدال برنز شده بودم. دوست داشتم مدال طلای کاراته وان پاریس را در کلکسیون افتخارات خود داشته باشم و همانطور که قبل از مسابقات جهانی عنوان نموده بودم که رقابت های جهانی به من مدال طلا بدهکار است، اعتقاد داشتم از پاریس نیز یک مدال طلا طلب دارم. همه این موارد باعث شده بود عزم خود را جزم کنم تا در اولین لیگ جهانی کاراته وان 2020 پرقدرت حضور داشته باشم و به مدال طلا برسم.

عسگری یادآور شد: همه رقبا نیز عزم خود را جزم نموده بود تا برای کسب سهمیه المپیک از کاراته وان پاریس امتیازات را کسب نمایند. از طرفی ورزشکاران جوانی که به تازگی رنکینگ آنها زیر 100 رسیده بود و مجوز حضور در این مسابقات را کسب نموده بودند از انگیزه بالایی برخوردار بودند و توانستند قهرمانان بزرگی مانند رافائل آقایف، تام اسکات، کن نیشمورا و هورنا را شکست دهند. باخت این کاراته کاها سطح بالای رقابت های کاراته وان پاریس را نشان می دهد، اما خوشبختانه توانستم قول خود را عملی و تمام تفکراتم را در مبارزات پیاده کنم.

وی اضافه کرد: از آغاز سال 2020 برای 5 مرحله لیگ کاراته وان برنامه ریزی نموده بودم و اعتقاد داشتم باید تمامی امتیازات این مسابقات را کسب کنم. به لطف خدا در شیلی پیروز به کسب امتیاز کامل شدم و در پاریس نیز مرحله به مرحله رقبای خود را شکست دادم و در نهایت در ملاقات فینال با شکست داکاستا فرانسوی به مدال طلا رسیدم. لوگان داکاستا با توجه به اینکه برادرش نیز به مدال طلای مسابقات دست یافته بود از انگیزه بسیار بالایی برای ملاقات نهایی برخوردار بود و از حمایت هموطنانش نیز بهره می برد.

رنکینگ شماره یک وزن 75- کیلوگرم جهان در مورد خشونت کاراته کای فرانسوی گفت: سبک مبارزه داکاستا همواره همینگونه است. در گذشته چندین بار با یکدیگر مبارزه نموده بودیم که فکر می کنم در 4 مبارزه او را شکست دادم و تنها در یک مسابقه بر اساس اتفاق شکست خوردم. این کاراته کا همواره عصبی است و من نیز از عصبانیت او خیلی راحت استفاده و امتیازات لازم را کسب می کنم.

عسگری در مورد احساسش برای نزدیک شدن به کسب اولین سهمیه المپیک تاریخ کاراته ایران گفت: بابت اینکه اولین نفر هستم که سهمیه المپیک خود را در کاراته تا حد زیادی قطعی نموده راضی هستم. البته این راضیی باعث از خود بیخود شدنم نشده است. بعضی قهرمانان می دانند باید برای کسب سهمیه در یک یا رویداد حضور داشته باشند و همین موضوع وقتی که پیروز به کسب سهمیه می شوند برای آنها شیرین و جذاب است، اما ما به دلیل اینکه در 2 سال اخیر در 15، 16 رویداد حضور داشتیم، در هر مسابقه باورمان برای کسب سهمیه بیشتر شد و همین موضوع شیرینی و حلاوت کسب سهمیه را کمتر نموده است.

وی تاکید نمود: هنوز کسب سهمیه برای من قطعی نشده است و اینگونه نخواهد بود که ادامه کار را محکم دنبال نکنم. برای خود هدفی ترسیم و به دنبال اهداف و اولویت های دیگری نیز هستم. برای سه رویداد باقی مانده نیز کادرفنی هر تصمیمی بگیرد به عنوان یک سرباز اطلاعت خواهم کرد، اما دوست دارم حداقل در کاراته وان امارات و اتریش نیز مبارزه کنم تا به اهداف دیگر خود نیز دست پیدا کنم. برای من مهم است تا به عنوان نفر نخست رنکینگ کسب سهمیه کنم تا در قرعه کشی رقابت های المپیک شرایط بهتری داشته باشم.

ملی پوش کاراته ایران در مورد تاثیر حمایت از ملی پوشان المپیکی و رفع شدن دغدغه آنها برای پیروزیت در المپیک گفت: این موضوع نکته بسیار مهمی برای ورزشکاران کشورمان است. در راستا کسب سهمیه المپیک همه ورزشکاران تمام کوشش و زحمت خود را برای کشور عزیزمان انجام دادند. واقعا راستا کسب سهمیه المپیک در رشته کاراته بسیار سخت و طاقت فرسا است و هنوز این راستا برای ورزشکارانی مانند سجاد گنج زاده، ذبیح الله پورشیب و صالح اباذری باقی مانده است. در حال کوشش برای عملی کردن قول هایی که برای کسب سهمیه المپیک داده بودیم، هستیم.

عسگری گفت: مطمئنا برای مسئولان نیز مدال آوری قهرمانان مهم است، اما امیدوارم از لحاظ اقتصادی، حقوقی و شغلی نیز به تمام قهرمانان رسیدگی گردد تا آنها دغدغه کمتری داشته و با تمرکز بیشتری برای پیروزیت در المپیک آماده شوند. بعضی قهرمانان ما با توجه به اینکه متاهل هستند و یا فرزند دارند، دغدغه مخارج زندگی خود را دارند. از طرفی یک قهرمان برای حفظ وزن خود رژیم غذایی خاصی دارد و باید مکمل مصرف کند که هزینه بر است. از طرفی هنوز و بعد از گذشت حدود 2 سال از بازی های آسیایی شرایط ما در صندوق حمایت از قهرمانان نامشخص است و حقوق خود را دریافت نکردیم.

وی ادامه داد: حقوق صندوق حمایت از قهرمانان مبلغ بسیار ناچیزی است که تنها می تواند گوشه ای از خرج های زندگی ما را تامین کند. امیدوارم نگاه ها در حمایت از قهرمانان حرفه ای تر گردد تا آنها در المپیک برای کشورمان افتخارآفرینی نمایند. وقتی در کمپ های بین المللی با ورزشکاران سایر کشورها صحبت و از حمایت و پاداش های آنها اطلاع پیدا می کنیم انگشت به دهان باقی می مانیم. در این شرایط ما رویمان نمی گردد پاداش های خود را بگویم و یا وقتی آنها متوجه می شوند شرایط ما به عنوان بهترین کاراته جهان از لحاظ اقتصادی چگونه است باور نمی نمایند. آرزو می کنیم شرایط به گونه ای گردد که با افتخار مبالغ پاداش های خود را اعلام کنیم.

قهرمان کاراته وان پاریس در سال 2020 در خاتمه به تاورنا گفت: انصاف نیست که بعد از دو سال کوشش و زحمت در راستا کسب سهمیه المپیک و حضور در 16 رویداد که همراه با مشقت و سختی های بسیاری از جمله وزن کم کردن و پشت سر گذاشتن مصدومیت های متعدد بوده است، تنها حدود 40 تا 50 میلیون به عنوان پاداش المپیک دریافت کنیم. مبلغی که با توجه به افزایش هزینه های زندگی برای یک قهرمان حرفه ای بسیار ناچیز است. امیدوارم مسئولان ورزش کشور بازنگری در این موضوع داشته باشند و مبالغ پاداش و حقوق ها را بیشتر نمایند یا حداقل اگر قرار به تغییری در آن نیست زودتر آن را پرداخت نمایند. متاسفانه تا جایی که می دانم در یک ماه یا دو ماه اخیر هنوز پاداش و حقوق قهرمانانی مانند احسان حدادی و قهرمانان تیراندازی که پیروز به کسب سهمیه المپیک شدند، پرداخت نشده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 780

به "عسگری:کسب دو طلا در 14 روز کار خیلی سختی است، کاراته وان پاریس تبدیل به کابوسم شده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عسگری:کسب دو طلا در 14 روز کار خیلی سختی است، کاراته وان پاریس تبدیل به کابوسم شده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید