علائم گوارشی بعد از کرونا را جدی بگیرید

به گزارش تاورنا، مجله پزشکی دکتر سلام/تاکید زیادی بر استراحت و یادگیری مدیریت علائم طولانی مدت پس از بهبودی از ویروس کرونا شده است. از سرفه مداوم، نفس نفس زدن، درد عضلانی و افزایش خطر عفونت بهبودی بعد از کرونا تا حد زیادی به مدیریت علائم بستگی دارد.

علائم گوارشی بعد از کرونا را جدی بگیرید

در عین حال، بعضی از علائم ممکن است وجود داشته باشد مانند علائمی که بر اندام های حیاتی بدن مانند قلب تاثیر می گذارد که به مراقبت های پیشگیرانه زیادی احتیاج دارند و به هیچ وجه از آنها نباید چشم پوشی گردد از جمله علائمی که بر سیستم هضم تاثیر می گذارد.

در حالی که علائم گوارشی طی موج تازه کرونا به علائم رایج تبدیل شده است، بعلاوه در حال حاضر پزشکان هم تاکید می نمایند یک بیمار بهبودیافته از کرونا باید به هرگونه علائم گوارشی طولانی مدت پس از کرونا توجه کند و بلافاصله آنالیز گردد. به گزارش تایمزسوفاندیا، شرح می دهیم چرا علائم گوارشی کرونا می تواند باعث نگرانی گردد و پس از بهبودی باید به آنها توجه گردد:

ارتباط بین کرونا و عفونت دستگاه گوارش

تعداد افرادی که علائم گوارشی، از جمله اسهال، ریفلاکس اسید، گرفتگی عضلات و حالت تهوع را نشان می دهند در موج تازه ویروس کرونا افزایش یافته است. در حالی که این علائم به وضوح قبلا مشاهده نشده بود بعضی از پیامدهای دستگاه گوارش با تغییر ماهیت ویروس در ارتباط است.

دانشمندان بر این باورند یکی از دلایل اصلی تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم گوارشی وجود زیاد گیرنده های ACE2 در نزدیکی روده است که باعث می گردد پروتئین سنبله ویروس کرونا بتواند خود را به راحتی بچسباند توسعه یابد و باعث بروز علائم گردد. از آنجا که روده می تواند به شدت تحت تاثیر قرار گیرد علائم عفونت پایدار روده می تواند یک نشانه طولانی مدت کرونا باشد.

بر اساس یافته های منتشر شده در لنست بیش از 60 درصد از بیماران مبتلا به کرونا دارای عوارض گوارشی هستند که اغلب با شدت بیماری هم در ارتباط است. 44 درصد از بیماران مبتلا به کرونا همچنان پس از ترخیص از بیمارستان با عوارض گوارشی دست و پنجه نرم می نمایند، بنابراین نه تنها علائم گوارشی یکی از ویژگی های مشترک عفونت کرونا است بلکه بعلاوه می تواند بیماران را هفته ها پس از بهبودی از عفونت هم آزار دهد.

چرا نباید این علائم را نادیده گرفت؟

ریفلاکس اسید، بیماری های گوارشی، حالت تهوع، نفخ و درد شکم و اسهال می توانند از علائم رایج اختلال دستگاه گوارش در بیماران مبتلا به کرونا باشد. در حالی که تحقیقات برای آنالیز بسیاری از عوارض حیاتی مربوط به عوارض کرونای طولانی مدت ادامه دارد بعضی از پزشکان اظهار می دارند این علائم می توانند به اسم علائم طولانی مدت کرونا که تا 3 ماه پس از بهبودی بر بیماران تاثیر می گذارد عمل نمایند.

شکایات گوارشی می تواند احتیاجهای تغذیه ای فرد را هم تحت تاثیر قرار دهد که برای بهبودی از کرونا بسیار مهم است. از این رو، همراه با درمان علائم طولانی مدت کرونا باید به مدیریت این شکایات گوارشی مانند ریفلاکس اسید، تهوع و هضم غذا هم توجه اولویت داده گردد.

چه عواملی باعث بروز این علائم می شوند؟

بسیاری از علائم طولانی مدت کرونا به شدت عفونت و عوامل خطر مرتبط است بعضی از علائم هم ناشی از التهاب به جای مانده در بدن است. در خصوص علائم طولانی مدت دستگاه گوارش نه تنها احتمال بروز علائم پایدار با نوع عفونت بیشتر است بلکه یک عارضه مشترک کرونا هیپوکسی هم وجود دارد.

هیپوکسی به شرایطی گفته می گردد که اندازه اشباع بدن به زیر حد نرمال رسیده و جریان خون اکسیژنه به اندام های حیاتی را محدود کند.

چگونه می توان سلامت دستگاه گوارش را بعد از بهبودی کرونا مدیریت کرد؟

نه تنها احتیاج اساسی برای رسیدگی به این مسائل پس از بهبود کرونا وجود دارد بلکه بیمار باید مراقب باشید این علائم نادیده گرفته نشوند و به خوبی مدیریت شوند مانند بیشتر علائم طولانی مدت کرونا استراحت کافی و نوشیدن مایعات در مراقبت گزین های مفیدی محسوب می شوند.

مصرف مکمل ویتامین های C ، D ، B12 و مواد غذایی غنی شده با کلسیم برای مراقبت از مسائل گوارشی لازم است. از نظر رژیم غذایی متخصصان تاکید می نمایند غلات کامل، غذاهای غنی از فیبر و پروبیوتیک ها معده را تسکین می دهند و سلامت روده را تقویت می نمایند. در همان زمان یک رژیم غذایی پس از کرونا هم باید شامل بسیاری از سبزیجات، میوه ها، مغزها و دانه ها باشد. اطمینان حاصل کنید مصرف غذاهای سنگین، سرخ شده و فرآوری شده را محدود می کنید یا به حداقل می رسانید که می تواند معده را بیشتر ناراحت نموده و باعث ایجاد مشکل گردد. در دو هفته نخست پس از بهبودی غذاهای سبک و سیرنماینده که هضم آنها آسان تر را بخورید.

اگر علائم همچنان شما را آزار می دهد یا به یک مشکلمزمن تبدیل شده با یک پزشک مشورت کنید. در بعضی موارد انجام آزمایش خون هم ممکن است برای نفی خطر عوارض بعدی تجویز گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1733

به "علائم گوارشی بعد از کرونا را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم گوارشی بعد از کرونا را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید