معاول رییس جمهور : دولت مقتدر از دل جامعه توانمند بیرون می آید

به گزارش تاورنا، معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه مشارکت معنادار و موثر مردم در همه عرصه های سیاسی، مالی، اجتماعی و فرهنگی موجب توانمند شدن و تقویت نهادهای حاکمیتی می گردد، گفت: دولت مقتدر از دل جامعه توانمند بیرون می آید.

معاول رییس جمهور : دولت مقتدر از دل جامعه توانمند بیرون می آید

به گزارش خبرنگاران، جهانگیری بعد از ظهر امروز(سه شنبه) در نشست با منتخبان تشکل های مردم نهاد با اشاره به ضرورت مشارکت مردم در خلق فرصت های جدید برای جامعه و کشور ، توضیح داد: فرهنگ و گفتمان مشارکت مردمی باید در درجه اول باید به یک درک عمومی در جامعه و تفاهم در نهادهای حاکمیتی تبدیل گردد و آثار و فواید مشارکت اجتماعی ، شکل تحقق مشارکت و نحوه اثربخشی آن وزمینه ها و الزام های گسترده شدن آن برای جامعه بازگو گردد.

وی با تبریک فرارسیدن 22 مرداد بعنوان روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی ، توضیح داد: این وظیفه دولت و دستگاه های قانونگذار و حقوقی است که زمینه ها را برای فعالیت این نهادهای مردمی فراهم نموده و با حسن ظن نسبت به ظرفیت آنها و مشارکت داوطلبانه شهروندان برخورد نمایند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت تمام مساعی خود را برای برطرف موانع قانونی فعالیت سمن ها و تشکل های مردم نهاد به کار گرفته است ،گفت: ما خواستار آن هستیم که تشکل های مردم نهاد با روحیه و با پشتوانه قانونی بهتری فعالیت نمایند. در این خصوص در همه نشست هایی که از ابتدای سال با مدیران ارشد وزارتخانه ها داشته ام تأکید کردم که اگر مجوز فعالیت به فرد یا تشکلی می دهند باید با قدرت از آنها حمایت نمایند مجوز دادن یعنی دفاع از آنها برای انجام فعالیت قانونمند در جامعه، البته اگر تشکلی نیز تخلفی کرد باید جوابگو باشد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به صندلی مشارکت اجتماعی در قانون و فرهنگ و دیدگاه های امام (ره) و رهبر معظم انقلاب ، گفت: در شرایطی که کشور با شرایط خطیر و پیچیده ای روبروست باید همه برای تاب آوری جامعه در برابر تهدیدها و مخاطراتی که سلامت و بهداشت تن و روان، معیشت و زندگی بی دغدغه، جامعه اخلاقی و منسجم و آینده مطمئن را تهدید می نماید، کوشش کنیم و نهادهای مردمی و مدنی می توانند در این زمینه بسیار اثر گذار باشند.

جهانگیری اضافه نمود: باید هر چه بیشتر امکان ارتباط، تبادل نظر، همدلی و همزبانی میان جامعه و حکومت و در درون جامعه و در درون نهادهای حاکمیتی را فراهم کرد. قطعا تشکل های مردمی و نهادهای مدنی می توانند بطور کارآمد سازوکارهای تقویت همبستگی اجتماعی را بوجود آورند.

وی به تجربه پیروز نهادهای مدنی و تشکل های مردمی در یاری به مردم و مقابله با مخاطرات و آسیب ها در بحران های طبیعی مثل زلزله و سیل، در کاهش رنج مردم در شرایط کرونایی و در دفاع از ثروت های ملی، منابع طبیعی و سرمایه و فرصت های ملی داشته اند اشاره نمود و اضافه نمود: سمن ها و نهادهای مردمی در کنار سازمان های حاکمیتی می توانند برای توانمندتر کردن جامعه و نظام، فرصت ها و ظرفیت های جدیدی خلق نمایند.

جهانگیری با بیان اینکه تشکل ها می توانند مسایل مرتبط با خود را در ذهن جامعه ترویج نمایند، گفت: در موضوع محیط زیست و مسأله وقف اراضی دماوند شاهد پیگیری و حساسیت نخبگان، تشکل ها و افکار عمومی بودیم. بنابراین نباید این اثرگذاری ها و نقش ها را دست کم بگیریم.

معاون اول رییس جمهور گفت: در ماجرای کرونا نیز شاهد نوع دوستی و مردم دوستی عمیقی در میان ملت ایران بودیم و تشکل های بسیاری کوشش کردند تا در کنار دولت که به واسطه تحریم ها از نظر مالی در شرایطی نبود که همه احتیاجها را مرتفع کند برای یاری به کسانی که زندگی و معیشت شان آسیب دیده بود حضور یافتند که بسیار دلگرم نماینده بود و باید قدردان هوشمندی مردم عظیم ایران باشیم.

معاون اول رییس جمهور ضمن تاکید بر اینکه همه دستگاه های اجرایی متولی امور سمن ها در سراسر کشور باید برای به توسعه و تثبیت فعالیت های نهادهای مدنی کوشش نمایند، گفت: تشکل های مردم نهاد قطعاً در موضوع آسیب های اجتماعی می توانند یاری حال دستگاه های دولتی باشند و باید برای پیشبرد اهداف خود بدون یأس و دلسردی کوشش نمایند و با پیگیری کارها را به نتیجه برسانند.

معاون اول رییس جمهور در سرانجام سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع جوانان گفت: خوشبختانه جوانان نخبه فعال در شرکت های دانش بنیان دستاوردهای خوبی به دست آوردند و در همین مقطع شیوع بیماری کرونا توانستند در تهیه تجهیزات و ملزومات مورد احتیاج بخش بهداشت و درمان و سلامت بیش از احتیاج کشور فراوری نمایند.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور تعدادی از منتخبان تشکل های اجتماعی و مردم نهاد در حوزه جوانان، میراث فرهنگی، بهزیستی، محیط زیست، اجتماعی و زنان توضیحاتی درباره اهداف، فعالیت ها و مسائل پیش روی سمن ها ارائه کردند.

همچنین رییس سازمان بهزیستی و معاون وزیر ورزش و جوانان و رییس سازمان ملی جوانان گزارشی در مورد اعمال وظیفه حاکمیتی و سیاستگذاری در دستگاه های ذیربط، عملکرد مثبت خیریه ها و مراکز مردم نهاد به ویژه در ایام کرونا، افزایش تشکل های رسمی جوانان از ابتدای دولت تا کنون، ترویج فرهنگ تشکل گرایی و اهتمام به استاندارد سازی و اقتصاد تشکل ها ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1158

به "معاول رییس جمهور : دولت مقتدر از دل جامعه توانمند بیرون می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاول رییس جمهور : دولت مقتدر از دل جامعه توانمند بیرون می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید