هشدار رئیس اتاق تهران درباره خطر جهش نرخ تورم در کشور

به گزارش تاورنا، خبرنگاران: مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود، نرخ تورم کشور را حدود 26 درصد اعلام کردکه بر اساس آن نرخ تورم ماهانه در تیر ماه سال جاری، بیش از شش درصد بوده است.

هشدار رئیس اتاق تهران درباره خطر جهش نرخ تورم در کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، ارزیابی ها از آینده نرخ تورم، چند عامل را در برمی گیرد که یکی از آنها شرایط شاخص تورم ماهانه است. در صورتی که تورم ماهانه به پایین تر از یک درصد بیاید، نشان دهنده کاهش قطعی نرخ تورم خواهد بود و اگر این نرخ افزایش پیدا کند، تورم در آینده فرایند صعودی را طی خواهد نمود.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه در تیر ماه سال جاری، بیش از شش درصد بوده است. مسعود خوانساری - رییس اتاق بازرگانی تهران - در واکنش به این آمارهای جدید در صفحه شخصی خود به خطرناک بودن فرایند فعلی نرخ تورم اشاره نموده و معتقد است با بالا رفتن تورم ماهانه، فشاری کم سابقه بر مردم عادی وارد شده است.

او با انجام مقایسه ای میان نرخ تورم در اقتصاد ایران و سایر کشورها نوشته است: تورم ماهانه ایران از تورم سالانه کشورهای دیگر بالاتر رفته است. در شرایطی که نرخ تورم تیر ماه، 6.4 درصد اعلام شده، نرخ تورم یک ساله بسیاری از کشورهای در حال توسعه کمتر از سه درصد است.

خوانساری به این موضوع نیز اشاره نموده که نرخ تورم ماهانه تیر ماه، بالاترین نرخ تورم ماهانه کشور در طول پنج سال گذشته بوده است.

این افزایش نرخ تورم در حالی اتفاق افتاده که بانک مرکزی ابراز امیدواری نموده است که ظرف یک سال، نرخ تورم در اقتصاد ایران به 22 درصد برسد.

پس از آنکه در دولت یازدهم، تورم ایران برای مدتی تک رقمی شد، با از سرگیری تحریم های آمریکا و رخ دادن بعضی تلاطم های مالی داخلی، بار دیگر این نرخ افزایش پیدا کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1142

به "هشدار رئیس اتاق تهران درباره خطر جهش نرخ تورم در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار رئیس اتاق تهران درباره خطر جهش نرخ تورم در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید