واگذاری معادن رودخانه ای در استان یزد ممنوع شد

شورای فنی استان یزد در سومین نشست خود که با موضوع سیلاب برگزار گردید، با تائید نقش منفی زیست محیطی برداشت شن و ماسه و تخریب بستر رودخانه ها، واگذاری معادن رودخانه ای در استان را ممنوع نمود.

واگذاری معادن رودخانه ای در استان یزد ممنوع شد

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا بشیری مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد با اشاره به در دستور کار قرار دریافت گزارش سیلاب در شورای فنی استان، از شناسایی 130 نقطه بحرانی برای لایروبی رودخانه ها با اولویت مناطق مسکونی و دارای جمعیت بالا اطلاع داد.

وی اضافه نمود: بنا بر اعلام شرکت آب منطقه ای استان حدود 2100 کیلومتر رودخانه فصلی در استان نیازمند مطالعه و ساماندهی است.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای فنی استان مقرر شد که اقدامات لازم توسط شرکت آب منطقه ای با همکاری دستگاه های ذیربط جهت جلوگیری از تصرفات حاشیه رودخانه ها برای برطرف این تصرفات و برطرف خطرات ناشی از سیلاب، به عمل آید.

بشیری همچنین با اشاره به نقش منفی زیست محیطی برداشت شن و ماسه و تخریب بستر رودخانه ها، گفت: براساس مصوبه شورای فنی تاکید شد که از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به هیچ وجه هیچ معدن رودخانه ای جدید واگذار نگردد و مجوزهای موجود نیز تمدید نشده و با معادن کوهی جایگزین گردد.

مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به گزارش شهرداری یزد در مورد دفع روان آب شهر یزد، ادامه داد: از سال 92 طرح دفع روان آب در دستور کار شهرداری یزد بوده و مطالعات فاز صفر و یک آن انجام گرفته اما روند کار به دلیل هزینه های زیاد و کمبود بودجه متوقف شده است.

وی اضافه نمود: در این رابطه مقرر شد تا قبل از شهریورماه با شناسایی نقاط بحرانی که قبلا انجام شده، اقدامات لازم برای برطرف این مشکل صورت گیرد.

وی گفت: بستر مسیل رودخانه مرکزی شهر یزد برای جمع آوری روان آبهای اصلی سطح شهر در دستور کار شهرداری واقع شده است و اقدامات لازم در حین اجراست و 400 متر اولیه این رودخانه به اتمام رسیده است.

بشیری در خاتمه نیز اضافه نمود: در این نشست همچنین مقرر شد توسط شرکت آب منطقه ای با همکاری دفتر فنی استانداری، راه های قانونی آزادسازی راستا رودخانه شهر یزد آنالیز و نتیجه به دبیرخانه شورای فنی استان منعکس گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 شهریور 1398 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 262

به "واگذاری معادن رودخانه ای در استان یزد ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری معادن رودخانه ای در استان یزد ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید