پیام امیرعبداللهیان به همتای ارمنستانی

به گزارش تاورنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی به همتای ارمنستانی خود ضمن تبریک فرا رسیدن سی امین سالگرد برقراری روابط دو کشور، بر ضرورت استفاده از فرصت ها و ظرفیت های موجود برای توسعه هرچه بیشتر روابط تهران-ایروان تأکید کرد.

پیام امیرعبداللهیان به همتای ارمنستانی

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور مجذوب کننده همسایه تماشا کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی به آقای آرارت میرزویان وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان، سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را تبریک گفت.

در این پیام آمده است:

جناب آقای میرزویان وزیر محترم امور خارجه جمهوری ارمنستان

با کمال خرسندی، فرا رسیدن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان را به جنابعالی تبریک می گویم.

جمهوری اسلامی ایران، جزو اولین کشورهایی بود که استقلال جمهوری ارمنستان را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک رسمی با این کشور برقرار نمود.

طی سی سال گذشته، مناسبات دو کشور در عرصه های مختلف، توسعه و تحکیم یافته و با امضای اسناد متعدد، پایه های حقوقی همکاری ها تقویت شده است. به موازات این امر، طرح های متعدد همکاری، بین دو کشور اجرا شده است که از جمله مهم ترین آنها، می توان به طرح های مهم احداث خط انتقال گاز جمهوری اسلامی ایران و خطوط انتقال برق در ارمنستان اشاره نمود. همچنین ایجاد کریدورهای حمل و نقلی از قلمرو دو کشور نیز در دست پیگیری است، که علاوه بر ارتقای جایگاه دو کشور، منافع دو ملت را تأمین و ثبات و امنیت منطقه را تحکیم خواهد بخشید.

علیرغم این موفقیت ها، اینجانب معتقدم فرصت ها و ظرفیت های بسیار بیشتر و متنوع تری برای پیشبرد مناسبات دو کشور وجود دارد که بایستی با رفع موانع موجود و چاره اندیشی های فوری، نسبت به بهره برداری از آنها به منظور تقویت روابط بین دو کشور، اقدام نمود.

جناب آقای وزیر،

متأسفانه مناقشه قره باغ طی سی سال گذشته، نه تنها منطقه قفقاز را با بحران امنیتی و بی ثباتی روبرو ساخت، بلکه بر فرایند رشد و توسعه این منطقه و محیط پیرامونی آن تأثیر گذاشت و از سرعت تعاملات منطقه ای کاست. با این حال مفتخرم به اطلاع جنابعالی برسانم که جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای مناقشه با تأکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی کشورها و تأمین حقوق اقوام، در جهت کمک به حل و فصل عادلانه مناقشه تلاش کرده و می کند.

در پایان ضمن ارج نهادن به تلاش ها و اقدامات گذشته و با تصریح بر این که تحولات اخیر منطقه قفقاز، شرایط را برای توسعه همکاری های ایران و ارمنستان و همچنین شکل گیری همکاری های چندجانبه منطقه ای فراهم ساخته است. مایلم بر اراده کشورم در راستای تقویت همکاری های دوجانبه و منطقه ای با جمهوری ارمنستان تأکید نمایم.

از خداوند متعال برای جنابعالی موفقیت و شادکامی و برای دولت و ملت ارمنستان رفاه و بهروزی مسئلت می نمایم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2039

به "پیام امیرعبداللهیان به همتای ارمنستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام امیرعبداللهیان به همتای ارمنستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید