چگونه برای زندگی خودتان برنامه 10 ساله تنظیم کنید

به گزارش تاورنا، ده سال خیلی زیاد به نظر می رسد، اما بسیار سریع تر از آنچه فکرش را بکنید می رسد و تمام می گردد. پذیرش این موضوع که هدف های معین شده در برنامه ده ساله برای کل زندگی مان کافی هستند، سخت است. از سوی دیگر، برنامه ده ساله زندگی، یک فرصت عالی برای جهت دادن زندگی به سمت دلخواه هم است.

چگونه برای زندگی خودتان برنامه 10 ساله تنظیم کنید

زمانی که هدف های بلند مدت تنظیم می کنید، خواهید دانست که برای رسیدن به این هدف ها چه هدف های کوتاه مدت و میان مدتی را باید تنظیم کنید. اولین گام، ایجاد قالب برنامه ده ساله با استفاده از یک اتوماتیک و دفتر یادداشت است.

چه چیزهایی را به قالب برنامه ده ساله اضافه کنیم؟

حال پرسش این است که چه مواردی را باید به برنامه ده ساله اضافه کنیم؟ برای پاسخ به این سوال، بعضی نکته های مهم که باید در این برنامه آورده شوند، بیان شده اند.

1.سلامتی

مهم ترین مساله این است که اندام متناسب داشته باشید. مراجعه منظم به پزشک خوب است، اما ورزش منظم و مدیریت وزن بسیار مهم تر هستند. افزایش وزن، یک شبه اتفاق نمی افتد و فرایندی زمان بر است. کمتر غذا خوردن و فعالیت بدنی بیشتر، به صورت کامل سلامت شما را طی ده سال آینده تغییر خواهند داد. اینکه چگونه به نظر می رسید، چه استایلی خواهید داشت، چه احساسی خواهید داشت و موارد بسیار دیگر تغییر خواهند کرد.

2. روابط

این عنصر یک معیار حیاتی در قالب برنامه ده ساله است. اغلب افرادی که بالا و پایین زندگیتان را می بینند، دوستان و خانواده هستند. بنابراین دوستانی پیدا کنید که شما را دوست دارند، تشویق می نمایند و در هر مرحله از زندگی از حمایت آن ها برخوردار هستید؛ زیرا دوستان نقش بسیار مهمی در زندگی فرد دارند.

علاوه بر این باید ارتباط خوبی با افرادی که شما را دوست دارند داشته باشید و به آن ها عشق بورزید. بعلاوه می توانید محدودیت های رابطه های خود در ده سال آینده را هم معین کنید. به عنوان مثال:

 • آیا در سال ها پیش رو ازدواج خواهید کرد؟
 • در صورتی که اکنون ازدواج نموده اید، فرایند ازدواج شما در ده سال آینده چگونه پیش خواهد رفت؟
 • آیا دوست دارید در ده سال آینده صاحب فرزند شوید؟
 • در صورتی که فرزند دارید، برای تقویت جسمی، اجتماعی و ذهنی او چه برنامه ای دارید؟

3. شایستگی

ده سال زمان بسیار زیادی است، بنابراین ساکن و بدون تغییر نمانید. زندگی خود را با سفر کردن به نواحی مختلف داخلی و خارجی سپری کنید. کتاب های متنوع زیادی بخوانید و زندگی خود را پر از ماجراجویی و تجربه های مختلف کنید. در هر زمان، جهان را متفاوت ببینید و همیشه زندگی را به همان شیوه قبل سپری نکنید.

برای ایجاد یک برنامه بهتر، هر چیزی که دوست دارید در سال های آینده تجربه کنید مانند شهرها و کشورهایی که می خواهید ببینید و ماجراجویی هایی که می خواهید داشته باشید را بنویسید. بعلاوه باید یک برنامه محکم در رابطه با اتفاق هایی که به آن ها علاقه مند هستید، داشته باشید.

4. بخشندگی

در صورتی که مقدار زیادی پول، مهارت، استعداد یا هر چیز دیگری دارید برترین عادت این است که آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. همیشه راهی برای بخشش روزانه ی زمان، استعدادها، مهارت ها، انرژی یا هر چیزی که به مقدار زیاد دارید، پیدا کنید.

5. سرمایه گذاری

بزرگ ترین مانع برای داشتن زندگی بهتر، بدهکار بودن است. خرج کردن پول، قرض گرفتن و خرج کردن دوباره، بسیار ساده است؛ اما پس انداز کردن پول برای سرمایه گذاری در جای بهتر خیلی سخت است.

یک قالب برنامه ده ساله عالی، برترین الگو را برای یاری به مدیریت بدهی می سازد. این برنامه به شما امکان می دهد بدانید که خرج کردن پول برای خرید وسایل خوشحالتان نمی نماید و بعلاوه به شما یاری می نماید نحوه سرمایه گذاری کردن را یاد بگیرید. این برنامه تاثیر عمیقی روی زندگی می گذارد؛ زیرا مشکل اقتصادی تنها مساله ای است که شما را از داشتن زندگی ای که دوستش دارید، باز می دارد.

شما می توانید موارد زیر را تنظیم کنید:

 • چه مقدار دارایی و پول را برای ده سال بعد خود باید جمع آوری کنید؟
 • چه نوع سرمایه گذاری ای باید انجام دهید؟
 • چه نقاط قوتی خواهید داشت؟

6. کسب و کار

آیا ده سال آینده هم روی همین پروژه هایی که اکنون در دست دارید، متمرکز خواهید بود؟ در صورتی که اینگونه نیست، چه نوع پروژه ای را آغاز خواهید کرد؟

به عنوان مثال، می خواهید رمان خود را نوشته و منتشر کنید، یک آلبوم نو موسیقی عرضه کنید، یک باشگاه تاسیس کنید یا هر چیزی که مورد علاقه تان است را انجام دهید. در صورتی که صاحب کسب و کار هستید، چه کاری را برای توسعه محدوده و دانش آن انجام خواهید داد؟

چگونه برنامه ده ساله را تنظیم کنیم؟

آیا دید واضحی از ده سال آینده زندگی خود دارید؟ آیا درباره اینکه در سال های پیش رو چه اتفاق هایی خواهد افتاد، ایده ای دارید؟زندگی مانند گردباد است و داشتن برنامه شخصی می تواند یاری کند که از راستا خارج نشوید. بعلاوه به شما یاری می نماید که هدف هایتان و گام هایی که برای رسیدن به آن ها باید بردارید را معین کنید. در ادامه گام هایی که به شما در ساختن برنامه ده ساله شخصی یاری می نمایند، آورده شده اند.

1.هدف خود را معین کنید

یک هدف بلند مدت، بسیار مهم است زیرا شما را همیشه با انگیزه و متمرکز نگه می دارد. در صورتی که هیچ هدفی نداشته باشید، هیچ برنامه ای هم نخواهید داشت. برترین کار این است که همه هدف هایی که می خواهید در ده سال آینده به آن ها برسید را بنویسید.

هدف ها و برنامه های هر فرد فرق دارد. به عنوان مثال اهداف شما می توانند شامل:

 • خرید خانه نو
 • آغاز یک کسب وکار نو
 • تکمیل یک درجه نو
 • بازنشستگی
 • تور دور جهان یا هر چیز دیگر

باشند.

سعی کنید هدف های ساده و دارای جزئیات معین کنید. همیشه به یاد داشته باشید که هدف داشتن شما را با انگیزه و متمرکز نگه می دارد و در صورت احتیاج می توانید هدف هایتان را تغییر دهید.

2. مشتاق و چشم به راه باشید

حال که اهداف خود را معین کردید زمان آن فرا رسیده که به اهمیت آن پی ببرید. با خود به دستاوردی که این هدف برایتان خواهد داشت، فکر کنید. در صورتی که پاسخی برای آن پیدا کردید، برای متمرکز ماندن در سال های پیش رو آن را یادداشت کنید.

پاسخ خود را با جزئیات بنویسید زیرا در صورتی که هر گونه مسئله ای در مشخص هدف های خود داشتید، بتوانید به عقب برگردید و برنامه خود را بازنگری کنید و به خود یادآوری کنید که برای چه چیزی به این سختی کوشش می کنید.

این هدف ها برای هر فرد متفاوت هستند به عنوان مثال، با آغاز کردن یک کسب و کار از نظر اقتصادی و کاری مستقل خواهید شد. در صورتی که تصمیم به ادامه مدرسه یا تحصیل در هر موسسه ای بگیرید، دانش و مهارت های بیشتری کسب خواهید کرد.

3. هدف خود را به گام های کوچک بشکنید

در صورتی که فکر می کنید در ده سال آینده به هدف خود خواهید رسید، باید از همین حالا برای رسیدن به آن کوشش کنید. هدف خود را به گام ها و مرحله های کوچک تر بشکنید؛ این کار از احساس به هم ریختگی و سردرگمی جلوگیری می نماید. بهتر است تاریخ هایی را برای دستیابی به هر گام مشخص کنید. این کار شما را هشیار، متمرکز و مصمم نگه می دارد.

به عنوان مثال، در صورتی که تصمیم به آغاز یک کسب و کار نو بگیرید، گام های رسیدن به آن هدف را بشکنید. کدام نوع از کسب و کار را می خواهید آغاز کنید؟ برترین مکان برای آن کجا خواهد بود؟ چه ترفندهایی را برای راه اندازی کسب و کار نو خود به کار خواهید گرفت؟

زمانی که هدف های خود را معین کردید، می توانید آن ها را به ترتیب شماره گذاری و تکمیل کنید. شکستن کسب و کار، برترین راستا را برای رسیدن به آن ارائه می دهد.

4. محدوده زمانی مشخص کنید

همانطور که پیش از این گفتیم، مشخص زمان مناسب برای دستیابی به گام کوتاه مدت مهم است اما در صورتی که هدف ما بلند مدت باشد باید چه کار کنیم؟ برای رسیدن به هدف برنامه ده ساله باید یک مهلت مناسب در نظر بگیریم.

در صورتی که هدف خود را به هدف های کوتاه مدت تقسیم نموده باشید، باید محاسبه کنید که برای کامل کردن همه گام ها چه مقدار زمان احتیاج خواهید داشت. زمانی که پاسخ این سوال را معین کردید، مهلت زمانی برای رسیدن به هدف را مشخص کنید.

از آنجایی که سختی ها و مسائل همیشه وجود دارند، مهم ترین چیزی که باید برای آن برنامه ریزی کنید چگونگی مدیریت زمان است.

شما برای ده سال آینده خود چه برنامه ای دارید؟ آیا اهداف بلند مدت خود را معین نموده اید؟

منبع: Lifehack

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2049

به "چگونه برای زندگی خودتان برنامه 10 ساله تنظیم کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه برای زندگی خودتان برنامه 10 ساله تنظیم کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید