کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل جابه جا می گردد

به گزارش تاورنا، معاون میراث فرهنگی کشور گفت: کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل با رعایت قوانین اعلام شده از سوی این پایگاه، توسط سرمایه گذار در حوزه اجرایی معاونت هماهنگی امور مالی استانداری با پیگیری پایگاه جهانی چغازنبیل و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان جابه جا می گردد.

کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل جابه جا می گردد

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمدحسن طالبیان گفت: بر اساس بند ه صورت جلسه نشست جذب و حمایت سرمایه گذاری استان خوزستان که در هفتم تیر ماه امسال به ریاست استاندار محترم خوزستان برگزار، مقرر شد تا در اسرع وقت با معرفی اراضی جدید از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل با رعایت قوانین اعلام شده از سوی این پایگاه جابه جا گردد.

معاون میراث فرهنگی افزود: متأسفانه با توجه به این مصوبه و علی رغم تاکید استاندار خوزستان با قید اسرع وقت و پیگیری های اجرا شده، این جابجایی صورت نگرفته است. از این رو با توجه به تعرض جدی به ضوابط حفاظتی این محوطه از استاندار خوزستان می خواهیم تا هر چه زودتر دستور اجرایی کردن این تصمیم و جایگزین سازی واگذاری اراضی مورد احتیاج برای اجرای طرح کارخانه در خارج از محدوده حرایم محوطه چغازنبیل را صادر نمایند.

او افزود: با تاکیدات وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به جد پیگیر هستیم تا این جا به جایی انجام گردد. درخواست رسمی نیز به استاندار و دادستان خوزستان ارسال شده است.

طالبیان توضیح داد: در قانون عرصه و حریم به طور مصرح آمده است که در حرایم درجه یک و محوطه های باستانی هرگونه فعالیت که موجب تغییر شکل در توپوگرافی تپه های تاریخی و عوارض طبیعی گردد، ممنوع است. بنابراین هرگونه تسطیح و تغییر در مورفولوژی طبیعی منطقه ممنوع بوده و نباید دخل و تصرفی انجام گردد، این قانون به تمامی دستگاه های ذی ربط و استان ها ابلاغ شده است و بر این اساس نباید شاهد اتفاقاتی از این دست باشیم.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: اداره کل حقوقی وزارتخانه و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان نیز به دلیل اهمیت موضوع و حفظ حریم میراث جهانی چغازنبیل که در سطح ملی و جهانی از اهمیت فوق العاده ای بر خوردار است با جدیت این موضوع را به وسیله مراجع قضایی پیگیری می نماید.

او افزود: حفظ یکپارچگی تاریخی، فرهنگی و طبیعی میراث دوراونتاش(چغازنبیل) ضرورتی انکار ناپذیر است و بر اساس قانون تمام دستگاه هایی که حفاظت از محیط طبیعی را برعهده دارند، ملزم به حفظ این یکپارچگی هستند.

طالبیان توضیح داد: مجموعه جهانی چغازنبیل پیوستگی عجیبی با میراث طبیعی پیرامون خود دارد، این مجموعه که در حال حاضر عظیم ترین اثر معماری شناخته شده تمدن ایلامی است، در قرن 13 قبل از میلاد بر روی طاقدیس سردارآباد، یکی از پدیده های شگرف زمین شناسی در منطقه زاگرس چین خورده ساخته شده است.

او افزود: در واقع در کنار رودخانه دز و کرانه های جنگلی پیرامون آن، منطقه ویژه تاریخی، طبیعی و فرهنگی شکل گرفته است، از این رو در کنار اهمیت چغازنبیل ارزش های طبیعی پیرامونی این اثر نیز حائز اهمیت است که توجه و حساسیت بیش از پیش دستگاه هایی همچون جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و محیط زیست را می طلبد.

معاون میراث فرهنگی کشور اعلام نمود: بعضی از پدیده های زمین شناسی این منطقه مربوط به میلیون ها سال پیش است و هنوز مطالعات باستان شناسی و چند رشته ای در این منطقه به اتمام نرسیده است. در صورت تکمیل مطالعات جامع می توان ارتباط این منطقه را با سایر استقرارگاه های مهمی همچون هفت تپه، چغازنبیل، چغامیش، دهنو و تپه های مهم دیگر که در یک شبکه یکپارچه قرار گرفته اند، پیدا کرد.

او افزود: محوطه تاریخی چغازنبیل با دارا بودن آثار باستانی فراوان و به ویژه زیگورات که از عظیمترین شاهکارهای تمدن ایلامی است دارای ارزشی ویژه در جهان است. شناخت و آنالیز پدیده های زمین شناختی این منطقه می تواند در بردارنده نکات فراوانی در خصوص هوشمندی سازندگان بنا با توجه به طبیعت اطراف و تشخیص اهمیت عوامل تاثیرگذار طبیعی ان باشد.

طالبیان اظهار کرد: آنچه مسلم است وجود کرانه های جنگلی دز و منطقه حفاظت شده شکار ممنوع پایین دز با هزاران گونه های جانوری و گیاهی بکر از دیگر ارزش های برجسته این منطقه است و بدیهی است که هرگونه خدشه به محیط تاریخی طبیعی محدوده طاقدیس سردارآباد می تواند تمام ارزش های برجسته محیط پیرامونی چغازنبیل و سازه زیگورات مربوط به دوران ایلام میانه را که در جهان بسیار شناخته شده و نظیر آن را در کمتر جایی در جهان داریم از بین ببرد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1316

به "کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل جابه جا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل جابه جا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید