کشف گور چکمه ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان

به گزارش تاورنا، کاوش های باستان شناسی در محوطه استرک جوشقان که همراه با دوره آموزشی با حضور اساتید بین المللی در حال اجرا است به کشف 12گور از نوع چکمه ای، بقایایی از دوره برنز تا آهن، ظروف سفالی خاکستری و مهره هایی از جنس سنگ و عقیق منجر شد.

کشف گور چکمه ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان

به گزارش تاورنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری محسن جاوری یکی از سرپرستان هیأت کاوش با اعلام این خبر گفت: فصل سوم کاوش محوطه استرک جوشقان کاشان در دو کارگاه در حال اجرا است که در این فصل از کاوش های باستانی محوطه استرک با سامر اسکول (مدرسه تابستانی)و با حضور اساتید بین المللی دانشگاه ورشو مانند آرکادیوش سولتیشیاک، یوانا شیمچک و متئو ویلیام متخصص ژنتیک از مرکز دی. ان. ای باستانی دانشگاه آدلاید و 10دانشجو از کشورهایی مانند امریکا، ایتالیا و ایران برگزار می گردد.

آشنایی باستان شناسان ایرانی با نحوه ثبت داده های استخوانی

او با اشاره به برگزاری این دوره برای دومین بار در دانشگاه کاشان بیان نمود: این دوره آموزشی به منظور آشنایی باستان شناسان ایرانی با نحوه ثبت و ضبط داده های استخوانی شامل بقایای انسانی و حیوانی، طبقه بندی آنها و مطالعات استخوان شناسی صورت گرفت.

سرپرست هیأت باستان شناسی، در ادامه برگزاری این دوره آموزشی را برای باستان شناسان شرکت نماینده بسیار مفید دانست و گفت: افراد آموزش دیده در آینده با حضور در هیأت های مشابه می توانند تجربیات خود را در زمینه مطالعات استخوانی به کار گیرند.

جاوری با بیان اینکه در این فصل باستان شناسان در دو کارگاه فعالیت می نمایند، اظهار کرد: در یکی از کارگاه ها 10گور از نوع چکمه ای (شفقت گریو) با تدفین مرد، زن، کودک و نوزاد کشف شد.

بقایای دوره برنز تا دوره آهن

این باستان شناس،با اشاره به وجود دست خوردگی های تاریخی در هشت گور بیان نمود: این دست خوردگی ها در همان دوره زمانی و احتمالا برای به دست آوردن اشیای مفرغی اجرا شده است، همچنین سفال ها از گورهای دست خورده خارج نگردیده اند.

وی در ادامه با بیان این که این گورستان600تا 800سال مورد استفاده بوده و بقایی از دوره برنز تا دوره آهن در آنها کشف شد، اضافه کرد: در کارگاه دوم نیز تا کنون دو تدفین از نوع چکمه ای کشف گردیده است.

این باستان شناس، ظروف سفالی خاکستری، مهر، مهره هایی از جنس سنگ و عقیق، اشیای فلزی شامل نیزه، النگو، گوشواره، سنجاق لباس و سر را از جنس مفرغ را یافته های بدست آمده از گورهای کشف گردیده اعلام نمود.

وی از داده های قابل توجه این فصل از کاوش را کشف ظرفی با بقایای سه پاچه گوسفند یا بز عنوان نمود که در کنار سر متوفی دفن گردیده است و اضافه کرد: دو سال پیش مشابه این مورد در خراسان کشف شد.

جاوری مطالعه همزمان بقایای انسانی و حیوانی و طبقه بندی استخوان ها را ویژگی این فصل از کاوش عنوان نمود و گفت: به زودی بعد از اتمام حفاری ها با حضور اعضای تیم کاوش، دستاوردهای فصل سوم کاوش در محوطه استرک جوشقان در نشست تخصصی در محل پژوهشگاه ارائه خواهد شد.

او تاکید نمود: مدرسه تابستانی با همکاری پژوهشکده باستان شناسی و دانشگاه کاشان برگزار گردید و حضور اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه کاشان به انجام فصل سوم کاوش استرک جوشقان یاری کرد.

قرابت های فرهنگی با خراسان بزرگ

جواد حسین زاده سرپرست دیگر هیأت با اشاره به انجام فعالیت هایی در زمینه دی.ان. ای باستانی در این برنامه گفت: با انجام آزمایش ها و مطالعات ژنتیک در تدفین های بدست آمده از این محوطه قرابت های فرهنگی با خراسان بزرگ و نمونه های ترکمنستان مشاهده شد.

این باستان شناس با تشریح مطالعات دی. ان. ای باستانی در این محوطه و وجود یافته های باستانی که قرابت هایی با حوزه شمال شرق ایران نشان می دهد، اضافه کرد: با انجام مطالعات ژنتیکی و تطبیقی بتوان به به رهیافت جدیدی در زمینه مطالعات باستان شناسی اواخر دره برنز و عصر آهن ایران دست یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 51

به "کشف گور چکمه ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گور چکمه ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید