گرانی بی سابقه مواد غذایی در دنیا

به گزارش تاورنا، تهران (پانا) - سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اظهار داشت قیمت جهانی مواد غذایی در سپتامبر تحت تاثیر رشد قیمت روغن های گیاهی و غلات برای دومین ماه متوالی افزایش یافت و به بالاترین رکورد در 10 سال گذشته صعود کرد.

گرانی بی سابقه مواد غذایی در دنیا

شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را آنالیز می نماید، در سپتامبر به 130 واحد در مقایسه با 128.5 واحد بازبینی شده برای اوت افزایش پیدا کرد که بالاترین قرائت از سپتامبر سال 2011 بود. قیمت ها بر مبنای سالانه در سپتامبر 32.8 درصد افزایش داشت.

قیمت کالاهای کشاورزی سال گذشته تحت تاثیر برداشت کمتر و تقاضای قوی چین به مقدار چشمگیری افزایش یافت.

شاخص قیمت غلات فائو در سپتامبر نسبت به ماه پیش از آن دو درصد رشد کرد که به علت رشد چهار درصدی قیمت گندم تحت تاثیر محدودیت عرضه گندم صادراتی در بحبوحه تقاضای قوی بود.

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد فائو گفت: در میان غلات مهم، گندم در هفته های آینده مورد توجه ویژه خواهد بود، زیرا شرایط تقاضا در برابر رشد سریع قیمت ها باید ارزیابی گردد.

شاخص قیمت روغن های گیاهی فائو در سپتامبر بر مبنای ماهانه 1.7 درصد رشد کرد و بر مبنای سالانه حدود 60 درصد افزایش نشان داد. قیمت روغن پالم به علت تقاضای قوی برای واردات و نگرانی ها درباره کمبود نیروی کار در مالزی افزایش یافت. بهای معاملات روغن پالم تحت تاثیر افزایش قیمت های نفت خام که از روغن های گیاهی مورد استفاده در فراوری بیودیزل پشتیبانی کرد، در اوایل اکتبر صعود کرد و در رکورد بالایی ایستاد.

شاخص قیمت شکر فائو در سپتامبر 0.5 درصد رشد کرد. نگرانی ها نسبت به آب و هوای نامطلوب در برزیل که صادرکننده بزرگ این کالاست، با کندی تقاضای واردات و دورنمای فراوری مطلوب در هند و تایلند جبران شد.

فائو پیش بینی کرد فراوری غلات دنیا در سال 2021 به دو میلیارد و 800 میلیون تن می رسد که اندکی بالاتر از دو میلیارد و 788 میلیون تن برآورد ماه پیش این سازمان است. این مقدار پایین تر از پیش بینی مصرف دنیای دو میلیارد و 811 میلیون تن خواهد بود.

پیش بینی گزارش نو فائو از مقدار مصرف دنیای غلات بالاتر از دو میلیارد و 700 میلیون تن برآورد شده در ماه پیش بوده و منعکس کننده استفاده بیشتر از گندم در غذای دامی است.

بر اساس گزارش رویترز، پیش بینی می گردد ذخایر دنیای غلات در فصل زراعی 2022-2021 کاهش پیدا کند اما در سطح مناسبی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1833

به "گرانی بی سابقه مواد غذایی در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی بی سابقه مواد غذایی در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید