20 راه کنترل و مهار خشم

به گزارش تاورنا، دردسر ساز بودن خشم آن روی سکه است و اگر کنترل نگردد منجر به درگیری فیزیکی و اتفاقات غیر قابل جبران می گردد.

20 راه کنترل و مهار خشم

خبرنگاران| خشم یک احساس طبیعی است که گاهی تأثیراتی مثبتی در زندگی دارد و یاری می نماید افراد مسائل و مشکلاتشان را چه در محیط کار و چه در خانه حل نمایند. البته باید باین نکته را در نظر بگیرید که دردسر ساز بودن خشم آن روی سکه است و اگر کنترل نگردد منجر به درگیری فیزیکی و اتفاقات غیر قابل جبران می گردد.

برای اینکه بتوانید خشمتان را کنترل کنید با این مقاله همراه شوید و 20 راه مقابله و رام کردن حس خشم را یاد بگیرید:

1. آرام آغاز کنید به شمردن اعداد.

شمارش از یک تا 10 و یا عکس آن. اما اگر از عصبانیت در حد منفجر شدن هستید از 100 آغاز کنید به شمردن تا به 1 برسید. با این کار ضرب قلب شما پایین می آید و درنتیجه خشمتان از بین می رود.

2. نفس عمیق بکشید.

هنگامی که عصبانی می شوید، نفس کشیدن تند و تندتر می گردد و سرعت می گیرد. برای اینکه خشم و عضبتان را در دست بگیرید تنفسی عمیق از راه بینی بکشید و این حرکت را چندبار تکرار کنید. حالتان خوب می گردد.

3. از محیط دور شوید و کمی قدم بزنید.

اگر می توانید و امکانش برای شما فراهم است بعد از قدم زدن دوچرخه سواری کنید. بالا و پایین شدن بدنتان به آرام شدن فکرتان یاری می نماید.

4. عضلات خود را شل کنید.

استرس و فشار های عصبی باعث منقبض شدن عضلات بدن می گردد. اگر عصبانیت خود را کنترل نکنید این گرفتگی از یک نقطه آغاز شده و تمام بدن را درگیر می نماید. پس تا می توانید ماهیچه هاتان را رها کنید و دم و بازدم های عمیق انجام دهید.

5. یک کلمه را که دوست دارید تکرار کنید.

تکرار کلمه و عبارتی که دوست دارید به شما یاری می نماید که سریع تر تمرکز کنید و به اوضاع مسلط شوید. می توانید از این عبارت آرامش برترین چیز است بهره ببرید.

6. بدنتان را به سمت جلو بکشید.

اگر عصبانی هستید بدن خود را به سمت جلو بکشید. گردن و شانه ها را درگیر این کار کنید. حرکات کششی باعث می شوند کنترل فکرتان را به دست بگیرید.

7. فرار فکری کنید.

به این معنی که تا حس کردید که خشمتان فروکش نمی گردد به اتاق خودتان بروید. دراز بکشید، چشماهیتان را ببندید، و صحنه ای آرام بخش را در فکرتان تجسم کنید. تصاویری از دریا، کوه، جنگل، پرندگان و ...

8. به سراغ موزیک بروید.

موسیقی به شما اجازه می دهد احساسات بد را از خود دور کنید.

9. صحبت نکنید.

وقتی از مسأله ای جانتان به لب می آید ناخودآگاه آغاز می کنید به غر زدن تا آنجا که عصبانی می شوید و در این بین هم به خاطر خشمتان حرف هایی را که نباید بزنید به زبان می آورید. اگر در این موقعیت قرار گرفتید صحبت نکنید و یکی از موارد گفته شده را انجام دهید تا فکرتان آرام گردد.

10. وقفه ایجاد کنید.

به خودتان زمان بدهید، اگر در حال اجرا کاری بودید و عصبانی شدید، برای چند لحظه کار را متوقف کنید.

11. خشم خود را روی کار خالی کنید.

این به این معناست که تمام انرژی ای که در حال انفجار است را روی کار پیاده کنید. چیزی بنویسید، احساسات خود را متمرکز فعالیتی سالم و سازنده کنید.

12. بنویسید.

نوشتن یاری می نماید عصبانیت شما به کاغذ منتقل گردد. هرچه باعث خشم شده و هر احساسی که به آن دارید را بنویسید. روی آن ها متمرکز شوید و فکر و دوباره ارزیابی کنید.

13. راه چاره فوری پیدا کنید.

ممکن است از این عصبانی شده اید که چرا فرزندتان دوباره اتاق نامرتبش را رها نموده و برای کاری به بیرون رفته است. خود را کنترل کنید. خشمگین نشوید. فکر کنید و برای این کار چاره ای پیدا کنید.

14. واکنش خود را تکرار کنید.

از بین مواردی که گفته شد هر کدام را که برایتان آسان تر است انتخاب کنید وآن را در موقعیت های مختلف تکرار کنید تا ملکه فکر شما گردد.

15. علامت توقف نصب کنید.

یک علامت توقف و سکوت را روی دیواری که همواره جلوی چشمتان هست نصب کنید تا هرزمان که عصبانی شدید آن را ببینید و احساستان را کنترل کنید.

16. روال زندگی خود را تغییر دهید.

سعی کنید از هرچیز که باعث ناراحتی شما می گردد دوری کنید. با این روش قبل از عصبانیت آن را کنترل نموده اید.

17. با دوست صمیمی خود صحبت کنید.

اگر اتفاقی باعث خشمگین شدن شما شد سعی نکنید تمام بار آن را تنهایی به دوش بکشید. با یک دوست خوب و پشتیبان صحبت و آن را پردازش کنید.

18. بخندید.

خنده بر هر درد بی درمان دواست. یادتان باشد خندیدن فکر شما را از احساسات منفی خالی می نماید.

19. ساعت پاسخ گویی خود را تنظیم کنید.

زمانی که عصبانی هستید به خودتان زمان بدهید که تا مدت مشخصی حرفی نزنید و کاری نکنید. این به شما یاری می نماید آرام تر شوید.

20. تصور کنید که افرادی را که باعث عصبانیت شما شده اند بخشیده اید.

اینکه بتوانید کسی را ببخشید یک توانایی فوق العاده است و مهارت های عاطفی شما را بیشتر می نماید. اگر نمیتوانید این کار را انجام دهید می توانید به آن تظاهر کنید.

منبع: Healthy

ترجمه: خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 24 مرداد 1401 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2116

به "20 راه کنترل و مهار خشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 راه کنترل و مهار خشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید