آیا اهدای خون مقدار آنتی بادی افراد واکسینه شده را کاهش می دهد؟

به گزارش تاورنا، اهدای خون، رفتاری فداکارانه و سخاوتمندانه است و خون اهدایی ناجی انسان های زیادی می شود. طبق اظهارات صلیب سرخ آمریکا، اهداء یک واحد خون به طور بالقوه جان سه نفر را نجات می دهد، اما هرساله تنها 3 درصد اهداءکنندگان واجد شرایط در ایالات متحده خون اهداء می کنند به همین دلیل متقاضیان خون زیاد و بانک های خون پیوسته با کمبود روبرو هستند. در حال حاضر هم بیماری همه گیر کووید-19 این اختلاف را بدتر کرده و منجر به کمبود شدید خون شده است.

آیا اهدای خون مقدار آنتی بادی افراد واکسینه شده را کاهش می دهد؟

به نقل از هلث، به دلیل کمبود شدید خون، صلیب سرخ و سایر سازمان ها افراد واکسینه شده را به اهداء خون تشویق می کنند.

هرچند در گذشته، طی همه گیری ها نگرانی هایی در مورد اهداء خون وجود داشت، اما اکنون صلیب سرخ به مردم اطمینان می دهد که پس از دریافت واکسن کووید-19 اهداء خون کاملا ایمن است.

فرد واکسینه شده می تواند خون اهداء کند به شرط اینکه بعد از دریافت واکسن عارضه جانبی نداشته باشد و در زمان اهداء خون، نام سازنده واکسن خود را ارائه دهد.

اهداء خون، محافظت آنتی بادی سیستم ایمنی بدن فرد در برابر ویروس را کاهش نمی دهد چون میزان کمی از خون اهداء می شود، اما دریافت کنندگان خون ممکن است برخی از آنتی بادی های واکسن را از طریق خون اهدایی به دست آورند البته مشخص نیست که محافظت از طریق این آنتی بادی (در صورت وجود) به چه میزان به گیرنده منتقل می شود.

دکتر پمپی یانگ، رئیس پزشکی صلیب سرخ آمریکا اظهار کرد: ممکن است آنتی بادی اهداء کننده که در پاسخ به واکسن ایجاد شده است، به طور منفعل از طریق انتقال خون منتقل شود بااین حال میزان بسیار کمی از آنتی بادی غیر فعال در مقایسه با سطح کلی آنتی بادی های گیرنده منتقل می شود.

در هر صورت، صلیب سرخ در حال آزمایش تمام خون های اهدایی برای یافتن آنتی بادی های احتمالی است.

شایان ذکر است، به دلیل اینکه دو هفته بعد از تزریق دوم یا آخر، به طور کامل ایمنی ایجاد می شود میزان آنتی بادی منتقل شده به زمان تصمیم گیری برای اهداء خون بستگی دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1723

به "آیا اهدای خون مقدار آنتی بادی افراد واکسینه شده را کاهش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اهدای خون مقدار آنتی بادی افراد واکسینه شده را کاهش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید