بایدن، جاده&zwnj صاف&zwnjکن کاملا هریس می&zwnjشود!

به گزارش تاورنا، جو بایدن از میان بیش از 10 رقیب اصلی دموکرات خود که با او رقابت کردند، حتی یک نفر را هم برای عضویت در کابینه اش انتخاب نکرده و این می تواند به نفع معاون او کاملا هریس تمام گردد که بر اساس بسیاری از حدس ها دیر یا زود به ریاست جمهوری امریکا ارتقا خواهد یافت.

بایدن، جاده&zwnj صاف&zwnjکن کاملا هریس می&zwnjشود!

انتخاب های بایدن برای پست های مختلف وزارتی و حکومتی، مشتی سیاستمداران امتحان پس داده و تکنوکرات های قدیمی و پیر هستند و این در تضاد آشکار با سیاست های دونالد ترامپ و باراک اوباماست که به جوانترها و خلاق ترها روی می آوردند و به نظر می رسید که نگاهشان به فردا است. با شرایط فعلی اگر بایدن 78 ساله تصمیم بگیرد در سال 2024 برای یک دوره چهار ساله دیگر رئیس جمهور نگردد، هریس 55 ساله نه با کابینه ای مملو از مخالفان قدرتمند خویش بلکه با گروهی سیاستمدار رام و از دور خارج شده روبرو خواهد شد که به سادگی می تواند کنارشان بگذارد و افرادی جوانتر و سرحال تر و همسو با خود را جانشین آنان سازد.

او ماندگار نیست؟

بعضی ها معتقدند بایدن به سبب ضعف بنیه جسمانی و بعضی خلل های هوشی و ذهنی مرتبط با سن بالا شاید تا انتها دوره اول ریاست جمهوری اش هم ماندگار نباشد ولی زمان جدایی او هر موقع برسد، هریس این دلگرمی را دارد که مقدمات به قدرت رسیدن خود را از قبل جور نموده است. بر اساس این فرضیه، از چهار ماه پیش که بایدن اعلام نمود هریس فرد منتخب او برای معاونتش در کاخ سفید در صورت پیروزی بر ترامپ است، او زمینه چینی ها را برای خالی شدن صحنه از هرگونه عنصر قدرتمند دیگر در کابینه بایدن شروع کرد. در صورتی که کابینه بایدن دارای وزرایی می شد که سایر زبده های حزب دموکرات هستند، این بیم وجود داشت که آنها در اواسط یا اواخر دوره نخست ریاست جمهوری بایدن از کابینه خارج و به رقیب سرسخت او برای انتخابات 2024 تبدیل شوند و آگاهی های کافی را از چگونگی عملکرد مکانیسم های بایدن به قصد غلبه بر او در انتخابات درون حزبی دموکرات ها هم داشته باشند. مری آن مارش یک استراتژیست مرتبط با حزب دموکرات که اهل ایالت ماساچوست امریکاست، می گوید: تیم انتخابی بایدن نه یک تیم متشکل از رقبا بلکه تیمی همراه و دلسوز و بدون آینده است که نه هریس و نه هیچ فرد دیگری آنها را برای ادامه حضور در کابینه برنخواهد گزید. اوباما در سال 2008 تیمی سرشار از رقبای درجه اول خود فراهم آورد زیرا می خواست اتاق فکرش قوی باشد و ترامپ نیز از بعضی جهات راه او را رفت. بایدن 180 درجه با آنها متفاوت است. او دنبال جنگ های داخلی و رقابت های درون گروهی نیست و کسانی را دعوت به کار نموده است که رام و آرام اند و به دلیل سوابق طولانی شان کارها را به سرعت ساماندهی می نمایند. در عین حال کار و روش بایدن عملاً یک نوع جاده صاف کنی برای هریس است زیرا وقتی او جای بایدن را بگیرد، حتی یک رقیب را در هیأت دولت مخالف و همپا با خود نخواهد دید و به آسانی صحنه را قبضه خواهد نمود.

تیمی مخصوص هریس

حتی عملکرد هریس از زمان انتصابش به عنوان معاون رئیس جمهوری امریکا نشانگر صحت ایده هایی است که در خصوص زمان و چگونگی ارتقای او به پست اول بر سر زبان هاست. هریس طی این مدت به جای کامل کردن کارهای بایدن و مدیریت کردن کاخ سفید مشغول چیدن یک تیم دوم و جمع آوری افرادی بوده که فقط با او هماهنگ هستند و به نظر می رسد که سربازان ارشد دولت بعدی به ریاست هریس خواهند بود. او البته از همراهی با بایدن و افراد منتخب وی ابایی نداشته اما در یک دیدگاه وسیع تر با آدم هایی کار نموده که می داند در فردایی نه چندان دور ابتدا سردار وی خواهند بود و نه بایدن. بین وظایف محوله به هریس در ماه های اخیر و وظایف ارجاع شده به بایدن در زمان ریاست جمهوری اوباما نیز دنیایی تفاوت وجود دارد. اوباما از بایدن خواسته بود که اقتصاد ویران شده امریکا را بازیابی و تقویت کند و به سبب داشتن دوستانی نزدیک در مجلس سنای امریکا جناح سست او را در این مجلس تقویت کند اما بایدن هیچ وظیفه مشخصی را به هریس نسپرده و این خود هریس است که ریاست غیر رسمی کارگروه مبارزه با کرونا را در دولت جدید در دست گرفته است. هریس البته بدون رویکرد به وزرای پیشنهادی بایدن به مسائل موجود در زمینه بهداشت عمومی، اقتصاد، نابرابری نژادی و تغییرات آب و هوایی هم ورود نموده و مشغول ساماندهی آنهاست و با اینکه از هرگونه مداخله افراد منتخب بایدن در همین امور استقبال نموده اما خط اختصاصی خود را طی نموده و گویی از حالا برای 2024 و حتی زودتر از آن برنامه ریزی و اقدام می نماید.

از شایعات تا واقعیت ها

بایدن هنوز وقت دارد که برای کامل شدن کابینه اش به تعدادی از سیاستمداران زبده تر که در آینده کاندیدای پست ریاست جمهوری سال 2024 شوند روی بیاورد که اریک گارستی شهردار شهر کلیدی لس آنجلس در ایالت کالیفرنیای امریکا یکی از آنهاست. این سیاستمدار پرسابقه مایل است در زمینه های مالی در دولت بایدن فعالیت و پست وزیر اقتصاد و دارایی را تصاحب کند. ولی شاید بایدن از او در پست مدیر ارشد ساماندهی شرایط آب و هوایی و اقلیمی امریکا بهره گیرد و نماینده اصلی امریکا در اجتماعات بین المللی در این خصوص هم باشد. شایعات دیگر می گویند ایده به کارگیری پیت بوتچیچ فرماندار سابق ایندیانا و دوال پاتریک فرماندار پیشین ایالت ماساچوست هم به مغز بایدن خطور نموده و شاید پاتریک دادستان کل امریکا گردد اما این شایعات در حد حرف و شایعه باقی مانده است. آنچه قطعیت یافته، انتصاب سوزان رایس به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری های داخلی کاخ سفید است که اواخر هفته پیش انجام شده و رایس کسی است که پیشینه کار در هیأت دولت اوباما و بیل کلینتون را هم دارد و از کاندیداهای احراز پست معاونت بایدن برای این دوره هم بوده که در نهایت زیر سایه کاملا هریس ماند.

گرویدن کارکشته ها به سوی دو مجلس

هرچه هست، فقدان شخصیت های مقتدر و صاحب شانس برای انتخابات 2024 بهترین وسیله و زمینه ها در دست های هریس است تا هر وقت صحنه گردان اصلی شد، هیچ کس از درون دایره نزدیکان، مقابلش قد علم نکند. در این هم شکی نیست که دموکرات ها به رغم فتح مجدد کاخ سفید توسط بایدن نمایش ضعیفی در انتخابات مجلس نمایندگان و مجلس سنای امریکا داشته و سرنوشت آنها در رقابت با جمهوریخواهان بر کسب اکثریت در این مجالس نیز به مویی بند است. با این اوصاف آدم های قوی و اسم و رسم دار حزب دموکرات به جای گرویدن به کابینه بایدن بیشتر به سوی تثبیت خود در مجالس کشور سوق داده شده اند و صحنه برای هریس خالی تر از همواره خواهد بود. اگر بافت فعلی باقی بماند و بایدن تا سال 2028 هم دوام بیاورد، زمینه برای یک ریاست جمهوری کم دردسر در آن تاریخ فراروی هریس فراهم خواهد بود و امثال برنی سندرز و الیزابت وارن رقبای اصلی سال جاری بایدن هم صرفاً مرده یا افراد مسنی خواهند بود که در گوشه ای نشسته و فقط ایام بازنشستگی خود را می گذرانند و خطری برای هریس سرحال و کارکشته دست کم در صحنه های درون حزبی و بدون احتساب شرایط موجود در حزب رقیب (جمهوریخواه) نخواهند بود.

منبع: Politico

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1370

به "بایدن، جاده&zwnj صاف&zwnjکن کاملا هریس می&zwnjشود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن، جاده&zwnj صاف&zwnjکن کاملا هریس می&zwnjشود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید