آیا شاخص توده بدنی بالا عاملی در کاهش خطر ابتلا به سرطان است؟

به گزارش تاورنا، تهران (پانا) - نتایج مطالعه بیش از 173 هزار زن در دانمارک نشان می دهد، زنان با شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) در دوران کودکی کمتر از همتایان خود با شاخص توده بدنی پایین تر، چه قبل و چه بعد از یائسگی در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.

آیا شاخص توده بدنی بالا عاملی در کاهش خطر ابتلا به سرطان است؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا به نقل از یورکالرت، این یافته ها با نتایج شاخص توده بدنی عظیمسالان که نشان می دهد، خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان یائسه با اضافه وزن بیشتر می گردد در تضاد است. درحالی که نویسندگان مطمئن نیستند چرا بچه ها با شاخص توده بدنی بالاتر در برابر سرطان پستان محافظت می شوند اما هشدار می دهند که داشتن اضافه وزن یا چاقی می تواند تاثیرات منفی بر سلامتی عمومی داشته باشد.

دکتر دورته پدرسون از بیمارستان Bispebjerg و Frederiksberg کپنهاگ دانمارک اظهار کرد: نتایج تحقیقات ما نشان می دهد که داشتن شاخص توده بدنی بالاتر در دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را قبل و یا بعد از یائسگی کاهش دهد اما باید بدانیم که افزایش وزن نباید به عنوان راهی برای پیشگیری از سرطان پستان در نظر گرفته گردد.

وی اضافه نمود: بسیاری از خطرات سلامتی با اضافه وزن یا چاقی در ارتباط است، حفظ وزن سالم در طول زندگی برای زنان امری حیاتی است.

سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است، هرساله فقط در انگلیس حدود 55 هزار زن مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده می شوند و تقریبا از هر پنج نفر یک نفر زیر 50 سال است. نتایج تحقیقات قبلی ارتباط بین افزایش شاخص توده بدنی در زنان بالغ و خطر کمتر ابتلا به سرطان پستان قبل از یائسگی و افزایش این خطر بعد از یائسگی را تعیین کرد. اگرچه ممکن است شاخص توده بدنی بالا در کودکی در برابر خطر ابتلا به سرطان پستان محافظت ایجاد کند اما مطالعات گذشته به اندازه کافی عظیم نبودند تا بتوانند رابطه را بر اساس نوع یائسگی آنالیز نمایند.

برای ارائه شواهد بیشتر، محققان دانمارکی داده های 173 هزار و 373 زن را که بین سال های 1930 و 1996 متولد شده اند و اکنون 25 تا 91 سال دارند از سوابق بهداشتی دانشکده کپنهاگ جمع آوری و اطلاعات در خصوص قد و وزن آنان در معاینات سالانه بهداشت مدارس از 7 تا 13 سال را تجزیه وتحلیل کردند. موارد مرتبط با سرطان پستان با ارتباط با اداره ثبت سرطان دانمارک نیز شناسایی شد.

طی میانگین 33 سال پیگیری، 4051 زن قبل از یائسگی (در 55 سالگی یا کمتر) و 5942 زن بعد از یائسگی (بعد از 55 سالگی) مبتلا به سرطان پستان شدند.

نتایج تجزیه وتحلیل نشان می دهد، ارتباط معکوس بین شاخص توده بدنی دوران کودکی و خطر سرطان پستان قبل و بعد از یائسگی وجود دارد به این معنی که با افزایش شاخص توده بدنی خطرات سرطان پستان کاهش می یابد. به عنوان مثال، محققان هنگام مقایسه دو دختر هفت ساله با میانگین قد و یک تفاوت اختلاف نمره z در شاخص توده بدنی (معادل 2.4 کیلوگرم) دریافتند، در دختران با بالاترین شاخص توده بدنی خطر ابتلا به سرطان پستان قبل از یائسگی 7 درصد و خطر ابتلا به سرطان پستان بعد از یائسگی 10 درصد کمتر از دختران با شاخص توده بدنی پایین است.

محققان بیان کردند که برای کشف مکانیسم های اساسی این ارتباط به مطالعات بیشتری احتیاج است. آنان اذعان می نمایند که یافته ها فقط ارتباط را نشان می دهند، بنابراین نمی توان نتیجه ای در خصوص علت و معلول بودن ارائه کرد و به چندین محدودیت نیز اشاره کردند، ازجمله این که در این مطالعه از شاخص توده بدنی به عنوان نشانگر توده چربی استفاده شده است، اما بچه ها با شاخص توده بدنی مشابه می توانند چربی بدن، توزیع چربی و سطح کلی چربی بدنی متفاوت داشته باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1653

به "آیا شاخص توده بدنی بالا عاملی در کاهش خطر ابتلا به سرطان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شاخص توده بدنی بالا عاملی در کاهش خطر ابتلا به سرطان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید