رئیس جمهور فیلیپین آمریکا را تهدید کرد اگر واکسن ندهد توافق نظامی انتها می یابد

به گزارش تاورنا، رئیس جمهوری فیلیپین تهدید نموده اگر میلیون ها دوز واکسن مقابله با کرونا به این کشور ارسال نشود، به توافق کلیدی نظامی با آمریکا انتها دهد.

رئیس جمهور فیلیپین آمریکا را تهدید کرد اگر واکسن ندهد توافق نظامی انتها می یابد

برای دیدن زیباترین کشور جنوبی شرقی آسیا با تور ارزان فیلیپین همراه باشید.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه نیکه ئی، رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین که با یکسری انتقادها از سوی مقام های این کشور بابت تاخیر در تامین واکسن مقابله با کرونا روبروست، کوشش نموده تا توافق نیروهای آمریکایی با کشورش را به یک چانه زنی برای تضمین دریافت واکسن های مقابله با ویروس کرونا از آمریکا بدل کند.

وی در یک نشست تلویزیونی با حضور اعضای کابینه و نیروی ویژه ملی مقابله با کرونا گفت: اگر آنها حداقل 20 میلیون واکسن را به ما تحویل ندهند، بهتر است که از کشور بروند؛ اگر واکسنی وجود نداشته باشد، آنها هم نباید در فیلیپین بمانند.

در نوامبر 2020، دوترته با تمدید شش ماهه توافق 1998 استقرار نیروهای آمریکایی در فیلیپین موافقت کرد و آن را یک توافق دو جانبه دفاعی با واشنگتن دانست.

رئیس جمهوری فیلیپین همچنین به صورت یکجانبه اوایل امسال میلادی این توافق را فسخ کرد.

تهدید دوترته در حالی مطرح شده که دولتش بابت شکست در به دست آوردن توافقی با کمپانی داروسازی فایزر آمریکا، مورد انتقاد است، درحالیکه دیگر کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا چون سنگاپور و اندونزی در کسب این واکسن از کمپانی ذکر شده به پیشرفت رسیده اند.

وزیر خارجه فیلیپین اوایل دسامبر گفته بود که تضمین تحویل دریافت 10 میلیون دوز واکسن از کمپانی فایزر امکان پذیر نیست.

دوترته پیشتر از تمایلش به واکسن های روسی و چینی سخن گفته و کشورهای غربی را بابت آنکه فقط به نفع خود عمل می نمایند، مورد انتقاد قرار داده بود.

تا به امروز، فیلیپین تنها توانسته دریافت 2.6 میلیون دوز واکسن از کمپانی انگلیسی آسترازنکا را تضمین کند و البته این میزان هم تا مه 2021 به دست مانیل نمی رسد. این واکسن از سوی کمپانی های پیشروی فیلیپینی تامین شده که قول داده اند تا نیمی از واکسن مورد احتیاج کشور را اهدا نمایند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1347

به "رئیس جمهور فیلیپین آمریکا را تهدید کرد اگر واکسن ندهد توافق نظامی انتها می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور فیلیپین آمریکا را تهدید کرد اگر واکسن ندهد توافق نظامی انتها می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید