ظریف با رئیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد

به گزارش تاورنا، وزیر امور خارجه ایران با رئیس جمهور ترکمنستان دیدار و درباره ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی به گفت وگو پرداخت.

ظریف با رئیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد

به گزارش گروه سیاست خارجی تاورنا، محمدمواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به ترکمنستان سفر نموده است صبح امروز (دوشنبه) با قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور این کشور دیدار و در مورد ابعاد مختلف روابط دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (یکشنبه) در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و مالی و در چارچوب رایزنی ها و مشورت های دو کشور، راهی عشق آباد پایتخت جمهوری ترکمنستان شد.

ظریف در این سفر و در دیدار با مقامات ارشد ترکمنستان راه های گسترش روابط دو جانبه از جمله در زمینه های سیاسی، تجاری، حمل و نقل، انرژی، گمرکی و همچنین تحولات منطقه ای و جهانی را مورد گفت وگو و گفتگو قرار خواهد داد.

وزیر خارجه ایران فروردین 1396 در اولین مقصد سفرش به سه کشور آسیای میانه و قفقاز به عشق آباد سفر کرد و پس از آن به گرجستان و از آنجا به قرقیزستان رفت.

ظریف دی ماه 1392 نیز به ترکمنستان سفر نموده بود. سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های مالی دو کشور نیز در این سفر برگزار گردید.

رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان 22 اردیبهشت 1397 نیز به تهران سفر نموده بود.

رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز مرداد 1394، اردیبهشت 1395 و همچنین مرداد 1396 به تهران سفر و با همتای ایرانی خود دیدار و دو طرف بر توسعه همه جانبه روابط تأکید کردند.

حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان نیز فروردین 1397 به عشق آباد سفر نموده بود.

در پی سفر حسن روحانی به عشق آباد و در ادامه رایزنی های مقامات 2 کشور و در راستای اجرای موافقتنامه انتقال محکومان فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان، تعداد 283 زندانی ایرانی و تعدادی زندانی ترکمنی، روز چهارشنبه هشتم فروردین 1397 در مرز لطف آباد و با حضور نمایندگان قضایی 2 کشور و همچنین نماینده سفارت کشورمان در عشق آباد به داخل کشور منتقل شدند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 201

به "ظریف با رئیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف با رئیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید