پرتو های ایکسِ اورانوس برای نخستین بار شناسایی شد

به گزارش تاورنا، در پژوهشی که روز چهارشنبه در مجله تحقیقات ژئوفیزیکی منتشر شد، محققان بریتانیا، فرانسه، آمریکا و چین، از شناسایی پرتو های ایکس تابشی از سیاره اورانوس خبر دادند که به لطف تصاویر ثبت شده تلسکوپ فضایی رصدخانه پرتو اکس چاندرا در سازمان فضایی ناسا، میسر شده است.

پرتو های ایکسِ اورانوس برای نخستین بار شناسایی شد

اورانوس با قطر حدود چهار برابر زمین، حول خط استوای خود دو مجموعه حلقه دارد و تقریبا کل آن از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است

ستاره شناسان برای نخستین بار پرتو های ایکسی را شناسایی کردند که از سیاره اورانوس ارسال شده بود. این کشف می تواند به شناخت بیشتر هفتمین سیاره منظومه شمسی یاری کند.

در پژوهشی که روز چهارشنبه در مجله تحقیقات ژئوفیزیکی منتشر شد، محققان بریتانیا، فرانسه، آمریکا و چین، از شناسایی پرتو های ایکس تابشی از این سیاره خبر دادند که به لطف تصاویر ثبت شده تلسکوپ فضایی رصدخانه پرتو اکس چاندرا در سازمان فضایی ناسا، میسر شده است.

بنابر اعلام ناسا، این محققان رصد های صورت گرفته در رصدخانه چاندرا در سال های 2002 و 2017 را آنالیز کردند و توانستند در اولین رصدها، پرتو های ایکس و در رصد های 15 سال بعد نیز بارقه هایی از پرتو های ایکس را شناسایی نمایند.

بنابر این مقاله، تا قبل از این کشف، اورانوس و نپتون تنها سیاراتی از منظومه شمسی بودند که پرتو های ایکس ارسال شده از آن ها شناسایی نشده بود. قطر سیاره غول آسا و یخ زده اورانوس حدود چهار برابر زمین است و تقریبا کل آن از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است.

این سیاره حول خط استوای خود دو مجموعه حلقه دارد و از این بابت که تقریبا به موازات جهت خود حول خورشید، دور خود می چرخد، نیز در میان سیاره های منظومه شمسی منحصر به فرد است؛ این در حالی است که محور چرخش و میدان مغناطیسی سایر سیارات، تقریبا بر مدار چرخش آن ها حول خورشید عمود است.

محققان پیش از این پرتو های ایکس پراکنده ارسالی خورشید روی هر دو سیاره مشتری و زحل را رصد نموده بودند، ولی این کار را در خصوص اورانوس یا نپتون نتوانسته بودند انجام دهند. بنابر آنچه ناسا اعلام نموده است، همانند مشتری و زحل، عامل گسیل پرتو های ایکس از اورانوس نیز عمدتا خورشید است.

البته در بیانیه ناسا آمده است که طبق شواهدی جالب، دست کم یک سرچشمه دیگر هم برای این پرتو های ایکس وجود دارد که اگر درستی آن تائید گردد، برای اورانوس شناسی پیامد های جالبی خواهد داشت.

ممکن است بخشی از پرتو های ایکس را حلقه های این سیاره پدید آورده باشند. اورانوس با الکترون ها و پروتون هایی احاطه شده است که در فاصله فضایی نزدیک به آن قرار دارند و اگر با حلقه های این سیاره برخورد نمایند، باعث می شوند این حلقه ها به تابش درآیند و پرتو ایکس بفرستند.

بنابر اعلام ناسا، امکان دیگر هم آن است که شفق های قطبی این سیاره سرچشمه پرتو های ایکس باشند. در کره زمین نیز برهم کنش ذرات پرانرژی و جو، عامل نور های دارای رنگ روشن در شمال و سایر شفق های قطبی است.

در کره زمین، این شفق های قطبی پرتو ایکس می فرستند، زیرا الکترون ها از خطوط میدان مغناطیسی به سوی قطب ها فرومی آیند و جو باعث کندی حرکت آن ها می گرددگ، اما محققان مطمئن نیستند که عامل شفق های قطبی در اورانوس چیست و حالت نامعمول محور اورانوس سبب می گردد شفق های آن حالت متغیر و بسیار پیچیده ای داشته باشند.

ناسا اعلام نموده است که اختر شناسان با آنالیز منشا این پرتو های ایکس می توانند به سرنخ هایی درمورد اجرام عجیب تر فضا مثل سیاه چاله های بالنده و ستاره های نوترونی دست یابند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1570

به "پرتو های ایکسِ اورانوس برای نخستین بار شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتو های ایکسِ اورانوس برای نخستین بار شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید