پنتاگون: زرادخانه هسته ای چین طی دهه آینده دوبرابر می گردد

به گزارش تاورنا، پنتاگون اعلام داشت، انتظار دارد چین در طی یک دهه آینده تعداد کلاهک های هسته ای خود را که طبق برآورد این نهاد هم اکنون کمی بالای 200 تا است دست کم دو برابر نموده و در حال نزدیک شدن به قابلیت دست زدن به حملات هسته ای از زمین، هوا و دریا مشهور به سه گانه تسلیحات هسته ای است.

پنتاگون: زرادخانه هسته ای چین طی دهه آینده دوبرابر می گردد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این گزارش در حالی منتشر شده که تنشها میان چین و آمریکا همزمان با تداوم فشارهای واشنگتن بر پکن با هدف وادار کردن چین به پیوستن به معاهده کنترل تسلیحات هسته ای میان آمریکا و روسیه افزایش پیدا نموده است.

پنتاگون طی گزارش سالانه خود به کنگره آمریکا با موضوع شرایط نظامی چین، مطرح کرد چین در حال حاضر کمی بالاتر از 200 کلاهک هسته ای دارد. این نخستین بار است ارتش آمریکا چنین برآورد عددی را در این خصوص منتشر می نماید. این در حالی است که پیشتر فدراسیون دانشمندان آمریکا برآورد نموده که چین حدود 320 کلاهک هسته ای در اختیار دارد.

پنتاگون اعلام کرد، پیش بینی در مورد رشد زرادخانه هسته ای چین بر مبنای فاکتورهایی همچون وجود مواد کافی نزد پکن برای دوبرابر کردن زرادخانه تسلیحات هسته ای خود بدون فراوری مواد شکاف پذیر جدید انجام گرفته است.

این برآورد پنتاگون مشابه با یک تحلیل صورت گرفته از سوی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در این خصوص است.

چد سبراجیا، معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور چین به خبرنگاران گفت: ما مطمئنا در مورد این اعداد نگرانی داریم اما در عین حال راستا تحولات هسته ای چین روشن و آشکار است.

اوایل امسال میلادی روزنامه گلوبال تایمز، وابسته به حزب کمونیست چین اعلام داشت، پکن احتیاج به افزایش تعداد کلاهک های هسته ای خود به 1000 عدد در زمانی نسبتا کوتاه دارد.

سبراجیا گفت، چین همچنین در حال تکمیل فرآیند دستیابی به قابلیت سه گانه تسلیحات هسته ای بوده و جلوتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد. در حال حاضر چین تنها دو مورد از سه مورد تسلیحات هسته ای را در اختیار دارد اما در حال توسعه و فراوری یک موشک بالستیک پرتابی از هواپیما با قابلیت هسته ای است.

گزارش مذکور مطرح کرد، در اکتبر 2019 چین علنا فاش کرد که بمب افکن H-6N اولین بمب افکن با قابلیت انجام حمله هسته ای و سوختگیری هوایی در ارتش این کشور است.

پیشتر چین اعلام نموده بود تنها در صورتی مایل به پیوستن به مذاکرات مربوط به کنترل تسلیحات هسته ای است که آمریکا حاضر به کاستن از اندازه زرادخانه هسته ای خود و رساندن آن به سطح زرادخانه چین باشد.

در گزارش پنتاگون که بر مبنای اطلاعات سال 2019 تهیه شده همچنین آمده است، ارتش چین به ارتقای آمادگی خود با هدف جلوگیری از استقلال تایوان و دست زدن به یک حمله برای آن در صورت لزوم ادامه می دهد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1196

به "پنتاگون: زرادخانه هسته ای چین طی دهه آینده دوبرابر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون: زرادخانه هسته ای چین طی دهه آینده دوبرابر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید