چگونه کبد سالمی داشته باشیم؟

به گزارش تاورنا، تهران (پانا) - کبد عضو بسیار مهمی در بدن است و کارهای زیادی برای حفظ سلامت بدن انجام می دهد. یاد بگیریم چگونه از آن مراقبت کنیم زیرا سلامت این عضو مهم تامین کننده بخش بزرگی از سلامت ماست.

چگونه کبد سالمی داشته باشیم؟

سلام من کبد شما هستم و می خوام به شما بگم چقدر دوستتون دارم. به 9 روش؛ من آهن، ویتامین ها و سایر مواد معدنی مورد احتیاج شما را ذخیره می کنم. بدون من شما نیرویی نخواهید داشت. من ماده تلخی که برای هضم غذا لازم دارید را تولید می کنم. بدون من در کمترین زمان نابود می شوید.

مواد شیمیائی سمی که به خورد من می دهید، مثل داروها (چه آنها که تجویز شده اند و چه خود تجویز می کنید و می خرید) را سم زدائی می کنم. بدون من عادات بد، شما را می کشد.

من قند (کربوهیدراتها، گلوکز و چربی) را مثل یک باتری در خودم ذخیره می کنم تا وقتی به آن احتیاج دارید در اختیارتان بگذارم. بدون من افت شدید قند شما را در حالت کما قرار خواهد داد.

حتی قبل از اینکه بدنیا بیائید خونی که زندگی شما را به گردش در می آورد می سازم. بدون من اصلا وجود نخواهید داشت. من پروتیئن هایی که برای رشد و زندگی احتیاج دارید را می سازم. بدون من نمی توانید درست رشد کنید

من سمومی که از طریق هوا، اگزوز اتومبیل ها و مواد شیمیائی که تنفس می کنید را می زدایم. بدون وجود من آلوده کننده ها شما را نابود می کنند. من فاکتور لازم برای لخته شدن خون را می سازم و وقتی بطور اتفاقی دست خود را می برید خونریزی را بند می آورم. اگر من نباشم آنقدر خون از بدن شما می رود که می میرید. من از شما در مقابل تمامی میکروبهایی که به بدن وارد می شوند دفاع می کنم. میکروب های سرماخوردگی، ویروس آنفلوآنزا و هر نوع موجود ذره بینی مضر را نابود می کنم و یا حداقل ضعیفشان می کنم. بدون من شما هدف آسانی برای هرنوع عفونت شناخته شده برای بشر هستید.

اجازه بدهید به شما بگویم چگونه مرا دوست بدارید. تمام آنها مواد شیمیایی هستند و وقتی شما بدون تجویز پزشک از آنها استفاده می کنید می توانید ماده ای سمی بوجود آورید که به سختی بمن صدمه می زند. من به آسانی زخمی می شوم. و این زخمها که سیروز نام دارند همیشگی هستند. دارو گاهی لازم است. اما دارو خوردن در زمانی که احتیاجی به آن نیست عادت بدی است. این مواد شیمیائی می توانند به سختی کبد شما را اذیت کنند. مراقب انواع اسپری ها باشید.

به یاد داشته باشید من مسئول سم زدائی آنچه تنفس می کنید هم هستم. پس وقتی دارید با مواد پاک کننده کار می کنید مراقب باشید که هوای اتاق دائم عوض شده و از یک ماسک استفاده کنید. این مسئله در مورد حشره کش ها، خوشبو کننده ها، اسپری رنگ های و سایر مواد شیمیائی به دو برابر مراقبت احتیاج دارد. مراقب چیزی که تنفس می کنید باشید.

مراقب چیزی که با پوست شما تماس پیدا می کند باشید.

آن حشره کشها که به گیاهان یا درختان می پاشید نه تنها هرنوع حشره ای را که گیر بیاورند می کشند بلکه سلولهای پوست شما را هم نابود می کنند. به یاد داشته باشید که آنها هم مواد شیمیایی هستند. هرگاه در معرض حشره کشها بوده و یا خود سمپاشی می کنید پوست خود را با دستکش آستین بلند، یک کلاه یا ماسک بپوشانید.

اخطار

من تا وقتی که به آخرین لحظه های های زندگی خودو در نتیجه خود شما نرسیده ام به شما خبر نمی دهم که دچار مشکل هستم.

به یاد داشته باشید: من شکایت بکن نیستم.

وارد آوردن بار اضافی بمن با داروها و سایر مواد مضر می توانند مرا نابود کنند. این ممکن است تنها اخطاری باشد که به شما می شود.

لطفا به نصایح من گوش کنید. مرتب به کمک پزشک مرا چک کنید. آزمایش غربال کردن خون می تواند بعضی از مسائل را نشان دهد. من وقتی صاف و نرم هستم خوبم. اگر سخت یا دارای برجستگی شوم یعنی مشکل دارم. اگر پزشک شما به چیزی مشکوک شد سی تی اسکن می تواند مشکل را نشان دهد. زندگی من، و شما، به روشی که با من رفتار می کنید و تغذیه ای که میکنید وابسته است حالا دیگر می دانید من چقدر مراقب شما هستم. لطفا با سمومی مانند روغنهای صنعتی مایع و روغن جامد و نوشابه و سوسیس و کالباس و چای زیاد و فست فودها و قندهای مصنوعی و گوشتهای نامراد مانند گوساله و مرغ منو از پای در نیاورید . من ابتدا با این سموم چرب میشوم و کم کم دچار سیروز و از کارافتادگی میگردم . شما می دانید من چقدر نگران شما هستم پس لطفا با من به نرمی و با علاقه رفتار کنید.

منبع: کانال تلگرامی دکتر موید علویان

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1587

به "چگونه کبد سالمی داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کبد سالمی داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید