چین آمریکا را به اقدام تلافی جویانه در صورت تصویب قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی تهدید کرد

به گزارش تاورنا، پکن تهدید کرد در صورتی که کنگره آمریکا قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را تصویب نهایی کند، تدابیر متقابل شدیدی را علیه واشنگتن اعمال خواهد نمود.

چین آمریکا را به اقدام تلافی جویانه در صورت تصویب قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی تهدید کرد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نوشته پایگاه بلومبرگ، این هشدار پس از آن از سوی وزارت امور خارجه چین اعلام شد که مجلس نمایندگان آمریکا بسته ای از تدابیر را در حمایت از جنبش معترضان مخالفت دولت هنگ کنگ تصویب کرد. یکی از این تدابیر مربوط به قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ است که صندلی ویژه این دولتشهر در تجارت با آمریکا را وابسته به انجام یک سری آنالیز های سالانه نموده و امکان اعمال تحریم علیه مقامها در صورت متهم شدن به تضعیف آزادی های اساسی و خودمختاری در هنگ کنگ را نیز در نظر می گیرد.

این لایحه برای تبدیل شدن به یک قانون باید در ادامه در سنای آمریکا نیز تصویب و در نهایت از سوی دونالد ترامپ امضا گردد و در حال حاضر نیز از حمایت قدرتمند سناتورهای دو حزب برخوردار است. روز سه شنبه مجلس نمایندگان آمریکا به اتفاق آرا این تدابیر حمایتی از معترضان هنگ کنگی را تصویب کرد.

با این حال گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (چهارشنبه) در واکنش به این اتفاق به قانونگذاران آمریکایی هشدار داد قبل از آن که از لبه پرتگاه سقوط نمایند دست از مداخله در امور داخلی چین بردارند. او معین نکرد که چین چطور اقدامات آمریکا در قبال هنگ کنگ را تلافی خواهد نمود. گنگ شوانگ در ادامه صحبتهایش تاکید نمود: اقدام اخیر مجلس نمایندگان آمریکا تمام و کمال ریاکاری بهت آور عده ای در آمریکا در مسائل مربوط به حقوق بشر و دموکراسی و نیت شوم آنها برای تضعیف ثبات و موفقیت هنگ کنگ به هدف مهار توسعه چین را عیان کرد.

تا کنون هم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و هم شی جینپینگ، رئیس جمهور چین اجازه نداده اند مساله اعتراضات در هنگ کنگ در روند مذاکرات تجاری دو کشور اخلال ایجاد کند. چند روز پیش دو طرف به روند مذاکراتشان در جهت دستیابی به یک پیمان تجاری ادامه دادند و به یک سری توافقات کلی نیز دست یافتند.

وانگ هویائو، یک مشاور کابینه دولت چین و موسس مرکز موسوم به مرکز چین و جهانی سازی در شهر پکن اظهار کرد: من فکر نمی کنم این رویه باعث تضعیف دورنمای امضای یک توافق مقطعی در ماه آینده میلادی گردد. لایحه اخیر مربوط به هنگ کنگ در کنگره آمریکا هنوز به خاتمه کار نرسیده و فضا برای بهبود وضعیت وجود دارد.

یک سخنگوی دولت هنگ کنگ نیز از بابت اقدام اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در تصویب این لایحه اظهار تاسف کرد؛ تصویبی که ساعاتی قبل از یک سخنرانی کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ درباره سیاستگذاری های سالانه دولتش صورت گرفت.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه ابتدا قطعنامه 543 هنگ کنگ را با محتوای تاکید بر روابط میان آمریکا و این دولتشهر و محکوم کردن مداخله چین در این منطقه و ابراز حمایت از معترضان در آنجا تصویب کردند. در ادامه این قانونگذاران اقدام به تصویب قانون حمایت از هنگ کنگ و قطعنامه 4270 هنگ کنگ که صادرات تجهیزات مربوط به کنترل اعتراضات نظیر گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی را به این دولتشهر ممنوع می نماید کردند.

کریس اسمیت، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا و از حامیان لایحه حمایت از معترضان هنگ کنگی پیش بینی کرد که مجلس سنا نیز این لایحه را تصویب کند و تهدیدهای پکن را کم اهمیت دانست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 421

به "چین آمریکا را به اقدام تلافی جویانه در صورت تصویب قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین آمریکا را به اقدام تلافی جویانه در صورت تصویب قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید