25 خروجی تهران باید سختگیرانه کنترل شود، شرایط کووید 19 در پایتخت

به گزارش تاورنا، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: فرایند نزولی بیماری کووید 19 در پایتخت با شیب ملایم نسبت به کشور، با تأخیر 10 تا 14 روز تغییر می کند.

25 خروجی تهران باید سختگیرانه کنترل شود، شرایط کووید 19 در پایتخت

به گزارش خبرنگاران، علیرضا زالی در حاشیه افتتاح بخش های جدید بیمارستان لقمان حکیم، اعلام کرد: امروز مجموعه متنوعی در قالب پروژه های نوسازی و بهسازی در بیمارستان لقمان حکیم افتتاح شد که شاخص ترین آن مجتمع اختصاصی بستری بیماران کرونایی است که در قالب یک ساختمان مجزا به بهره برداری رسید. 4 طبقه این ساختمان به بخش بستری عادی و یک طبقه به بخش بستری ویژه اختصاص دارد، طبقه زیرین نیز اورژانس بیماران کرونایی است.

وی افزود: وجود آزمایشگاه، اورژانس و سی تی اسکن مستقل موجب شده فضای عمومی بیمارستان اشغال نشود و بیماران به صورت مجزا خدمات دریافت کنند. از طرفی از همان روزهای آغازین شیوع بیماری خدمات قابل توجهی به بیماران کرونایی در بیمارستان لقمان ارائه شد و برای خیز چهارم نیز آمادگی خوبی در این مرکز وجود داشت.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در خصوص فرایند واکسیناسیون در تهران اعلام کرد: این فرایند در تناسب با لجستیک واکسن پیش می رود، تیم های بهداشتی با شتاب خوبی در حال فعالیت هستند و برای افزایش ظرفیت نیروهای انسانی و فضای فیزیکی تخصیص یافته آمادگی کامل وجود دارد.

زالی گفت: در تهران یک میلیون و 700 هزار نفر در گروه سنی 60 سال به بالا هستند. واکسیناسیون افراد بالای 80 سال نیز شب گذشته در بیشتر نقاط به پایان رسیده است. افرادی که در سامانه سلامت ثبت نام کرده اند و هنوز برای تزریق اقدام نکرده اند نیز زمان دارند و نگران نباشند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از تخصیص تمامی مراکزی که بالقوه ظرفیت فعالیت تجمیعی در حوزه واکسیناسیون را دارا هستند، خبر داد و گفت: در آینده ای نزدیک این اتفاق خواهد افتاد تا اگر با لجستیک مطلوبی از واکسن روبرو شدیم، آمادگی کامل را داشته باشیم.

زالی در خصوص آخرین شرایط شیوع بیماری در تهران، ادامه داد: شیب بستری با سرعت ملایم رو به کاهش است، چراکه بیشتر بیماران بدحال هستند و بسیاری نیز از سایر نقاط اطراف تهران ارجاع داده می شوند. در پیک چهارم بیماران با حال عمومی بدتری بستری شدند.

وی ادامه داد: به طور کلی شاخص ها در پایتخت با تأخیر 10 تا 14 روز نسبت به کل کشور تغییر می کند. در حال حاضر 7 هزار و 350 بیماران کرونایی بستری شدند که از این تعداد هزار و980 بیمار نیاز به دریافت خدمات مراقبتی ویژه داشتند. هزار و 50 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان ها تهران بستری که 280 نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند.

زالی اظهار کرد: خوشبختانه ترخیص نیز شتاب خوبی گرفته و در 24 ساعت گذشته حدود هزار و 300 بیمار از بخش های کرونایی مرخص شدند. به نوعی بین میزان ترخیصی و موارد جدید بستری در حال نزدیک شدن به تعادل هستیم. البته میزان مراجعین سرپایی در تهران نیز بسیار کندتر از سایر استان ها در حال کاهش است. در 24 ساعت گذشته در تهران 12 هزار مراجعه کننده سرپایی به ثبت رسیده که به طور تقریبی نیمی از آنها به بخش های بهداشت و نیمی به بخش های درمان سرپایی مراجعه کرده بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اجرای طرح درمان سرپایی یا رمدسیویرتراپی، گفت: در تهران 19 مرکز برای این منظور تخصیص یافته و بنابر اعلام وزیر بهداشت عددی بالغ بر صدهزار تخت شناور در تهران و سایر استان های کشور فعال است.

به گفته وی، با تاکید کمیته امنیت انتظامی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا، دستور ممنوعیت سفرها در تعطیلات پیش رو از سوی ستاد ملی صادر شد.

زالی گفت: در تهران 25 نقطه خروجی استان را داریم و این نقاط باید با جدیت کامل کنترل شود. همچنین نیروی انتظامی و کلیه فرمانداران استان تهران مکلف شدند تحت هیچ عنوانی برگه مجوز خروج را صادر نکنند.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1638

به "25 خروجی تهران باید سختگیرانه کنترل شود، شرایط کووید 19 در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 خروجی تهران باید سختگیرانه کنترل شود، شرایط کووید 19 در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید