توجه به سامان یافتگی نظام اداری لازم است

به گزارش تاورنا، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محمود شالویی، مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به طبیعی بودن تغییرات در مسئولیت های اجرایی گفت: مهم این است که کار برای خدا باشد؛ وگرنه مسئولیت ها به خودی خود اعتباری ندارد و همیشه باید مراقب باشیم. به ویژه کسانی که در دفتر مدیریت عملکرد کار می نمایند، مسئولیت بسیار سختی دارند و باید مراقبت و مواظبت در کار خود داشته باشند و مبنای کار آن ها، خوب تماشا افراد و خوب کارکردن آن ها باشد.

توجه به سامان یافتگی نظام اداری لازم است

وی در عین حال تاکید نمود: در حوزه مدیریت عملکرد نباید در پی بهانه جویی و وسیله ای برای آزار دیگران بود. در عین حال باید کسانی که در حوزه ارزیابی و مدیریت عملکرد سازمان ها و دستگاه ها فعالیت می نمایند، سلامت محیط و اداره را هم در نظر داشته باشند تا خدایی ناکرده دچار از هم گسیختگی نشویم.

شالویی گفت: سامان یافتگی نظام اداری یکی از موضوعات بسیار مهم است و باید کار دقیق انجام گردد و نباید وقت خود را بی جهت برای آزار و اذیت افراد صرف کنیم، بلکه کارها باید بر اساس نظام یافتگی اداری تعریف شده و پیش برود.

وی با بیان اینکه افراد در حوزه کاری خود باید مسئولیت پذیر باشند، ادامه داد: اگر افراد کار خود را به درستی انجام دهند با کمترین مشکل در سازمان ها و ادارات روبرو می شویم. انتظار از دستگاه های نظارتی این است که نظام اداری را به سوی ساماندهی درست راهنمایی کند و فعالان این حوزه احساس مسئولیت عمیق در این زمینه داشته باشند، زیرا در غیر این صورت کار پیش نمی رود.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید نمود: فعالیت در حوزه ارزیابی عملکرد کار بسیار حساسی است و هر کسی که در این حوزه کار می نماید، درباره قضاوت افراد باید خیلی مواظبت و مراقبت داشته باشد.

شالویی گفت: انسان هر چیزی را که می نویسد و یا هر چیزی را که می خواند و یا هر برداشتی را که از محتوایی دارد باید در آن دقت داشته باشد، زیرا برداشت گاهی با محتوای واقعی فرق دارد و باید ضریب دقت در کارها بالا برود.

سرپرست معاونت امور هنری در بخشی از سخنان خود با اشاره به عملکرد حسن صفرخانی مدیرکل پیشین دفتر مدیریت عملکرد این وزارتخانه گفت: آقای صفرخانی فردی خیرخواه با حسن نیت و خوش رفتار هستند. آقای صفرخانی نفوذ در قلب ها را در مدت حضور خود در این مجموعه داشتند و گزارش های ایشان درباره عملکرد بخش های مختلف همواره با رعایت جانب انصاف بوده است.

شالویی در ادامه با اشاره به ویژگی های شخصیتی اصغر امیرنیا مدیر کل تازه دفتر مدیریت عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آقای امیرنیا را به نیکی، حسن اخلاق و نظر و خوش فکری می شناسیم و امیدواریم در دوره حضور ایشان در این دفتر دوره درخشان تری را تجربه کنیم.

در بخشی از این مراسم حسن صفر خانی مدیر کل پیشین دفتر مدیریت عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مدت حضور در این دفتر سعی کردیم نگاه تازه و حرکت تازهی را بر اساس زحمات دوستان قبلی پایه ریزی کنیم.

وی گفت: در این دوره سه حوزه کاری ارزیابی عملکرد، بازرسی و شکایات را پیگیری کردیم. در حوزه ارزیابی عملکرد وزارتخانه، شرایط وزارتخانه زیر میانه بود، اما با کوشش همه همکاران در این دفتر این رتبه به مرتبه خوب هم رسید. در حوزه بازرسی هم بازرسی های میدانی کمتر شده بود و بنا به درخواست وزیر وقت، بازرسی های میدانی توسعه یافت. در بازرسی های میدانی نوع نگاه بازرسی برای آنالیز و یاری به افراد بود نه شکست آن ها.

وی ادامه داد: در بخش بازرسی کوشش کردیم دوستان احساس نمایند که نظارتی از مرکز وجود دارد، ولی در عین حال سعی کردیم انصاف و عدالت را نیز رعایت کنیم و آبروی افراد در بازرسی ها مورد توجه قرار بگیرد.

صفرخانی گفت: در بخش شکایات هم کوشش شد از هیچ شکایتی که به وزارتخانه می رسد چشم پوشی نکنیم و آن را پیگیری و آنالیز کنیم. در این بخش هم کوشش شد تا بر اساس انصاف، شکایات آنالیز گردد.

در ادامه این آیین اصغر امیرنیا مدیر کل تازه دفتر مدیریت عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حوزه ارزیابی عملکرد جای مچ گیری افراد نیست بلکه باید این بخش مشاوری برای دیگران باشد. باید ابتدا نقاط قوت را بگوییم و ضعف ها را در مرحله بعدی ببینیم و به حل آن بپردازیم.

وی اضافه نمود: دفتر مدیریت عملکرد، چشم و گوش هر سازمان و وزارتخانه به شمار می آید. اگر نگاه ما این باشد که در پی عیب جویی از دیگران و افراد باشیم کاری پیش نمی رود. بنابراین باید افراد خارج از جهت را به سوی موارد قانونی راهنمایی کنیم. وقتی ما می گوییم صداقت و انصاف باید رعایت گردد، ابتدا باید خودمان آن را رعایت کنیم.

امیر نیا ادامه داد: همه باید در جهت حفظ و ترویج اهداف فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران حرکت کنیم.

وی در بخش خاتمهی سخنان خود گفت: استفاده از فناوری از اهمیت زیادی برخوردار است و باید از بعضی موارد سنتی گذر کنیم. در دنیای امروز استفاده از فناوری از ضروریات است و باید از ظرفیت های آن بهره ببریم.

در خاتمه این مراسم، لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خدمات صفرخانی در مدت مسئولیت اش و بعلاوه حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به اصغر امیر نیا به عنوان مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی محمود شالویی به آن ها اهدا شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1872

به "توجه به سامان یافتگی نظام اداری لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه به سامان یافتگی نظام اداری لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید