معاون اول ریاست جمهوری، توسعه صنعت پالایش نفت و میعانات گازی در تاریخ کشور ماندگار است

به گزارش تاورنا، خبرنگاران - معاون اول رئیس جمهوری اقدام های وزارت نفت در توسعه صنعت پالایش نفت خام و میعانات را در تاریخ کشور ارزنده و ماندگار توصیف کرد و از وزیر نفت خواست درباره این دستاوردها به نحو مطلوب اطلاع رسانی شود.

معاون اول ریاست جمهوری، توسعه صنعت پالایش نفت و میعانات گازی در تاریخ کشور ماندگار است

به گزارش پایگاه معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در هامش گزارش مکتوب وزیر نفت مبنی بر تمرکز این وزارتخانه بر بند 15 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اجرای زنجیره ای از فعالیت های توسعه ای، ضمن قدردانی از بیژن زنگنه و همکارانش، از وی خواست این دستاوردها به نحو مطلوب به اطلاع مردم رسانده شود.

در هامش معاون اول رئیس جمهوری آمده است: جناب آقای مهندس زنگنه نیاز به توضیح نیست. ارقام به خوبی سخن می گویند. صمیمانه از زحمات جنابعالی و همکاران ارجمندتان متشکرم. این اقدام های ارزنده در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد. به نحو مطلوب به اطلاع عموم برسد.

بر اساس گزارش وزیر نفت، این وزارتخانه با تمرکز بر بند 15 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، زنجیره ای از فعالیت های توسعه ای را به منظور افزایش ارزش افزوده در صنعت نفت، توسعه ظرفیت تولید و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی کشور و نیز افزایش صادرات فرآورده های نفتی کشور سامان داده است که به اتکای این فعالیت ها، ظرفیت پالایشی کشور از یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز در سال 1391 به حدود 2 میلیون و 200 هزار بشکه در روز رسیده و در نتیجه آن تولید بنزین و نفت گاز کشور به ترتیب از 49 میلیون و 800 هزار لیتر و 94 میلیون لیتر در روز در سال 1391 به 107 میلیون لیتر و 113 میلیون لیتر در روز در سال 1398 رسیده است.

با اقدام های اجرا شده برای بهبود کیفیت فرآورده های تولیدی پالایشگاه ها، ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 کشور از صفر در سال 1391 به بیش از 76 میلیون لیتر در روز در سال 1398 رسیده است.

در ادامه گزارش وزیر نفت تصریح شده است که در نتیجه اقدام های فوق و با افزایش بیش از 2.5 برابری برداشت از میدان مشترک گازی پارس جنوبی و نیز توسعه گازرسانی در کشور که منجر به آزادسازی حجم قابل توجهی فرآورده مایع در کشور شده، صادرات فرآورده های نفتی کشور با افزایش 4 برابری از 5 میلیون و 900 هزار تن در سال 1391 به حدود 23 میلیون تن در سال 1398 رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده است: به منظور ریل گذاری برای آینده صنعت پالایش نفت کشور، این وزارتخانه پس از بررسی گزینه های متعدد مصرف آینده انواع سوخت در کشور با مفروضات مختلف و نتایج حاصله از محاسبات مدل های ریاضی، سند تأمین انرژی بخش حمل ونقل کشور تا افق 1420 با تأکید بر کارایی/ بهینه سازی مصرف سوخت را تدوین کرده و به تصویب شورای عالی انرژی کشور رسانده است.

بر اساس این سند کف ظرفیت تولید مستمر بنزین کشور در مقاطع زمانی تا افق 1420 که باید با بهینه سازی (Upgrading) پالایشگاه های موجود و ساخت پالایشگاه های جدید تحقق یابد، تعیین و به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برای اجرا ابلاغ شده است. در این ابلاغیه فرض بر این بوده است که نیاز بلندمدت داخلی به فرآورده های نفتی تأمین شود و بر حمایت از هرگونه سرمایه گذاری برای ایجاد ظرفیت های پالایشی مازاد بر این کف، با هدف صادرات انواع فرآورده های نفتی تأکید شده است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1400

به "معاون اول ریاست جمهوری، توسعه صنعت پالایش نفت و میعانات گازی در تاریخ کشور ماندگار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون اول ریاست جمهوری، توسعه صنعت پالایش نفت و میعانات گازی در تاریخ کشور ماندگار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید