موشک های اس- 400، نسل کشی ارامنه و سوریه محور مذاکرات ترامپ و اردوغان

به گزارش تاورنا، روسای جمهوری ترکیه و آمریکا ضمن بررسی مسائل اقتصادی و سیاسی دو طرف نسبت به عبور از اختلافات بین واشنگتن و آنکارا درباره خرید سامانه های موشکی اس - 400 روسیه ابراز اطمینان کردند.

موشک های اس- 400، نسل کشی ارامنه و سوریه محور مذاکرات ترامپ و اردوغان

به نقل از اسکای نیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بعد از دیدار دوجانبه در واشنگتن گفت: خرید تجهیزات تکنولوژیکی پیشرفته روسیه نظیر سامانه های موشکی اس- 400 از سوی ترکیه چالشی جدی برای ماست. ما بحث درباره این موضوع را همواره مطرح می کنیم و امروز نیز بررسی کردیم و در آینده نیز بحث خواهیم کرد.

ترامپ با اشاره به درخواست دو رئیس جمهوری از وزیران خارجه جهت شروع فوری اقدام برای حل و فصل این موضوع ابراز امیدواری کرد که دو کشور بتوانند این مساله را حل کنند.

اردوغان نیز تاکید کرد، ترکیه و آمریکا می توانند اختلافات بر سامانه های اس- 400 و برنامه جنگنده های اف - 35 را از طریق گفت وگو حل کنند.

ترامپ ترکیه را هم پیمان خوب در ناتو توصیف کرد، وی از افزایش بودجه دفاعی ترکیه و رسیدن به 2 درصد تولید داخلی تقدیر کرد و گفت، ائتلاف بین ترکیه و آمریکا برای ناتو و کل خاورمیانه مهم است.

رئیس جمهوری آمریکا از نقش ترکیه در مقابله با داعش تقدیر کرد و گفت: اردوغان با تروریسم می جنگند همانطور که آمریکا با آن می جنگد.

ترامپ درباره سوریه نیز گفت، در دیدار با اردوغان تاکید کرده که این کشور به آنچه باید در سوریه پایبند باشد، ادامه دهد.

اردوغان نیز گفت، تصمیم دارد صفحه جدید در روابط با آمریکا باز کند.

وی با ادعای اینکه ترکیه و آمریکا با هم برای برقراری ثبات در سوریه و نابودی نهایی داعش تلاش می کنند بر پایبندی ترکیه به توافق حاصل شده با واشنگتن بر سر سوریه تاکید کرد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت، کشورش بیش از 200 عنصر داعشی را در بند نگه داشته و واشنگتن و آنکارا برای لزوم استرداد عناصر بازداشتی داعش به کشورهای اروپایی تاکید دارند.

اردوغان گفت، امکان بازگرداندن دو میلیون آواره سوری به مناطق مختلف شمال سوریه وجود دارد و ترکیه بازگشت 365 هزار سوری به جرابلس را تضمین کرده است.

ترامپ نیز همراستا با این اظهارات گفت، کشورهای اروپایی باید بخش اعظمی از هزینه های آوارگان سوری را تقبل کنند.

اردوغان درباره کردها نیز بار دیگر موضع خود مبنی بر اینکه ترکیه هیچ مسئله ای با کردها ندارد و تنها مشکلش با گروه های تروریستی است تکرار و اشاره کرد، عملیات چشمه صلح ضربه قوی به برنامه های جدایی طلبانه یگان های مدافع خلق کرد وارد کرد.

وی تاکید کرد، منطقه امن در شمال سوریه باید تحت کنترل ترکیه باشد.

دو رئیس جمهوری همچنین در ادامه به مساله فتح الله گولن، مبلغ ترکیه ای مخالف که مقیم آمریکاست و آنکارا او را به دست داشتن در پرونده های تروریستی و کودتای ناکام سال 2016 متهم می کند، پرداختند و اردوغان گفت، بار دیگر درخواست استرداد گولن به ترکیه را عنوان نمود و ادامه اقامت گولن در آمریکا را امری غیرقابل قبول دانست.

اردوغان همچنین به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه از سوی مجلس کنندگان آمریکا را به ضرر روابط با واشنگتن دانست و گفت، این موضوع را برای ترامپ تشریح کرده است.

دونالد ترامپ نیز گفت، روابط بین آمریکا و ترکیه عالی است و رجب طیب اردوغان مرد بسیار محترمی در منطقه است.

ترامپ همچنین در ابتدای دیدارش با اردوغان گفت، آتش بس در شمال سوریه همچنان پابرجاست و دولتش با کردها در سوریه در ارتباط است و آنها از شرایط کنونی راضی هستند.

رئیس جمهوری آمریکا تلاش های ترکیه در مقابله با داعش را ستود و گفت، ترکیه بیش از 100 داعشی را بازداشت کرده است.

وی تاکید کرد، آمریکا نیروهای دموکراتیک سوریه تنها برای حفاظت از میادین نفتی نگه می دارد.

ترامپ همچنین گفت، با همتای ترکیه ای خود به بررسی عقد قرداد تجاری بین واشنگتن و آنکارا خواهد پرداخت و مسائل ترکیه را درک می کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 595

به "موشک های اس- 400، نسل کشی ارامنه و سوریه محور مذاکرات ترامپ و اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشک های اس- 400، نسل کشی ارامنه و سوریه محور مذاکرات ترامپ و اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید